
Latvijā radīts jauns, inovatīvs dronu iznīcinātājs “Blaze”, ko izstrādājis pašmāju aizsardzības tehnoloģiju uzņēmums “Origin Robotics”. Autonomais kamikadzes drons ir gatavs pacelties dažu sekunžu laikā un spēj ar augstu precizitāti noteikt, izsekot un iznīcināt ienaidnieka bezpilota lidaparātus (UAV) lidojuma laikā.
“Blaze” izmanto mašīnredzi un radaru izsekošanas tehnoloģiju, kas nodrošina augstu precizitāti mērķa sasniegšanai. Ierīce ir gatava kaujai mazāk nekā minūtes laikā un to aktivizē no neliela izmēra palaišanas iekārtas, kas atgādina koferi. Līdzīgas funkcijas izmanto arī Izraēlas “Spear UAV” sistēmās, īpaši “Ninox” sērijā.
Svarīgs drošības aspekts ir “wave-off” funkcija, kas ļauj dronam droši atgriezties vai pašiznīcināties, lai izvairītos no ienaidnieka uguns vai citiem bojājumiem. Neskatoties uz autonomo darbību, operatoram tiek saglabāta kontrole pār iekārtu līdz tās darbības pēdējam brīdim, atklāj uzņēmums.
“Origin Robotics” apgalvo, ka “Blaze” ir būtisks pavērsiens NATO spēku aizsardzības spējās, jo tas aizpilda nišu starp tradicionālajiem zenītlielgabaliem un dārgajām raķešu sistēmām.
Atšķirībā no manuāli vadāmajiem pirmās personas skata (FPV) pārtvērējdroniem, kuru darbībai nepieciešami augsti kvalificēti operatori, “Blaze” darbojas autonomi, un to iespējams izvērst lielā apjomā ar minimālu loģistikas slodzi.
Pateicoties iebūvētajai kaujas galviņai, “Blaze” ir vismaz desmit reizes lētāks par ienaidnieka droniem, ko tas spēj efektīvi neitralizēt. Šī izmaksu efektivitāte ir īpaši nozīmīga laikā, kad valstis cenšas paplašināt pretgaisa aizsardzību, reaģējot uz pieaugošo dronu apdraudējumu.
Uzņēmums kā potenciālu klientu min arī Ukrainu, kur bezpilota lidaparāti ar sprāgstvielām jau plaši tiek izmantoti cīņā pret Krieviju. “Origin Robotics” vadošais drons “BEAK” jau šobrīd tiek izmantots kaujas laukā Ukrainā.
“Blaze” tiek pozicionēts kā alternatīva dārgajām raķešu aizsardzības sistēmām, piemērota plašai izvēršanai visā Eiropā NATO spēku aizsardzībai.
Saskaņā ar “Origin Robotics” līdzdibinātāja teikto, šis drons ir īpaši izstrādāts, lai cīnītos pret ienaidnieka dronu spietiem, kādi novēroti pašreizējā Krievijas karā pret Ukrainu. Šī gada sākumā Ukraina saskārusies ar vairāk nekā 2500 Krievijas dronu uzbrukumiem, kas radīja nepieciešamību pēc ilgtspējīgiem gaisa aizsardzības risinājumiem.