Jau šā gada nogalē Latvija atsāks sniegt rehabilitāciju kaujās cietušajiem Ukrainas karavīriem

Latvijā
Sargs.lv
"Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari""
Foto: Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pēc divu gadu pauzes, ko pasaulē izraisīja Covid-19 vīrusa pandēmija, Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Ārlietu ministriju un “Nacionālo rehabilitācijas centru (NRC) “Vaivari”” jau šā gada nogalē atsāks Ukrainas karavīru rehabilitāciju, kuri guvuši smagas traumas Krievijas izraisītajā bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, sarunā ar portālu “Sargs.lv” sacīja Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece.

Kā atzina B. Bļodniece, šogad ar dažādām rehabilitācijas procedūrām Latvijas puse varēs atbalstīt teju desmit Ukrainas karavīrus.

NRC “Vaivari” speciālisti jau vairākkārt nodrošinājuši specializētu rehabilitācijas programmu Ukrainas karavīriem, kuri karadarbības laikā guvuši smagas traumas. Arī šoreiz katram karavīram tiks izstrādāta individuāla rehabilitācijas programmas, kas būs pielāgota viņu spējām un vajadzībām.

Centra piedāvātās rehabilitācijas iespējas ir daudzpusīgas un modernas, līdztekus augstai speciālistu profesionalitātei, centrā ir pieejamas arī jaunākās tehnoloģijas, tai skaitā rehabilitācijas robottehnoloģijas, kuru klāsts ir viens no plašākajiem Baltijā. Centrs ir atzīts par piemērotu ārstniecības iestādi šādiem īpaši komplicētiem gadījumiem, kad nepieciešama plaša multidisciplināra pieeja problēmu risinājumam. 

Image
"Nacionālās rehabilitācijas centrs "Vaivari""
Foto: "Nacionālās rehabilitācijas centrs "Vaivari""/Ieva Leiniša/LETA
“Ukrainas karavīri ir pateicīga par Latvijas Aizsardzības ministrijas sniegto atbalstu. Savukārt mēs priecājamies par katru karavīru, kuram varam palīdzēt,” saka Baiba Bļodniece.

Viņa informē, ka kopš 2014. gada, kad Krimu okupēja Krievija un sākās karš Austrumukrainā, Ukrainas medicīnas centrā  nonākuši vairāk nekā 46 000 Ukrainas karavīru, kuri bijuši smagi ievainoti vai citādi cietuši kara apstākļos. Turklāt rehabilitācija vajadzīga daudziem Ukrainas kara veterāniem, neatkarīgi no tā, vai viņiem ir konstatēti fiziski ievainojumi un sakropļojumi.

Kā norāda B. Blodniece – šobrīd Austrumukrainas reģionam jebkura pasniegtā palīdzīgā roka ir liels atspaids. Pērn Latvijas Aizsardzības ministrija pagājušajā  gadā ziedoja desmit tūkstošu eiro, lai Ukrainas karavīriem frontes līnijās izveidotu zemnīcas, kurās puslīdz ērti dzīvot, atrodoties rotācijā frontes līnijā. Arī ar šādām aktivitātēm tiek pausta nostāja, ka Latvija ir kopā ar Ukrainu brīdī, kad draud jauna Krievijas agresija.

“Dažbrīd sabiedrībā pastāv uzskats, ka šādas aktivitātes ir tikai sīkums, salīdzinājumā ar to, kas notiek Ukrainā, bet jāatceras, ka tieši no sīkumiem sastāv Pasaule,” saka Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre.

Jau vēstīts, ka 2019. gadā Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari” ārstēšanās un rehabilitācijas kursu izgāja 14 konfliktā Ukrainā cietušie karavīri. Tolaik NRC “Vaivari” rehabilitācijas ārsti, Ārlietu ministrijas organizētās vizītes ietvaros Ukrainā, klātienē izvērtēja pacientu rehabilitācijas potenciālu un konkrēti NRC “Vaivari” medicīnisko piemērotību šādu traumu pacientiem. Vizītes laikā tika izvēlēti tie pacienti, kam “Vaivaru” speciālisti, var nodrošināt visefektīvāko rehabilitācijas procesu, izmantojot centra rīcībā esošās modernās tehnoloģijas.

Tolaik “Vaivari” speciālisti strādāja ar īpaši sarežģītu traumu pacientiem, kuri karadarbības laikā bija cietuši no locekļu amputācijām, šautiem un dragātiem ievainojumiem, galvas smadzeņu traumām, kā arī sekām pēc sprādzieniem ar multipliem ķermeņa ievainojumiem.

“Vaivaru” rehabilitācijas komandā, līdztekus fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstiem, fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, mākslu terapeitiem, tika iesaistīti arī tehniskie ortopēdi ar zināšanām protezēšanā un ortozēšanā. NRC “Vaivari” speciālisti šos smagi cietušos karavīrus iesaistīja arī sporta un rekreācijas aktivitātēs, jo daļa no viņiem vairs nevarēja atgriezties armijas ierindā.

Dalies ar šo ziņu