Zemessardzes Latgales brigādes infrastruktūras attīstība sniegs pienesumu arī reģiona ekonomikai

NBS
Sargs.lv
Meža Mackeviči
Foto: NBS poligons "Meža Mackeviči". Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Zemessardzes 3. Latgales brigāde ir unikāla ar to, ka faktiski katra bataljona atbildības teritorijā tiek realizēts vismaz viens attīstības projekts, uzlabojot esošo infrastruktūru vai veidojot jaunu, tai skaitā arī būvējot jaunas ēkas, intervijā “Sargs.lv” saka brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Vizulis. Vērienīgākie darbi notiek poligonā “Meža Mackeviči”, kā arī Rēzeknes novada Lūznavā, kur izvietota brigādes profesionālā apakšvienība – 36. kaujas atbalsta bataljons.

Viņš stāsta - gandrīz katra brigādes bataljona tuvumā atrodas mācību vieta, kurā zemessargi var trenēties atsevišķos vingrinājumos, piemēram, Preiļos ir arī neliela šautuve, savukārt 55. kājnieku un 56. kaujas nodrošinājuma bataljona zemessargi treniņiem var izmantot Pļaviņu novada “Juču” karjera teritoriju, kas arī ir Aizsardzības ministrijas īpašums.

Tomēr viens no vērienīgākajiem attīstības projektiem šobrīd notiek militārajā poligonā “Meža Mackeviči” – labiekārtojot esošo un veidojot jaunu infrastruktūru. Projekts tiek īstenots vairākās kārtās, pašlaik notiek 1. kārtas projektēšanas un būvniecības process – tilta pār Līksnas upi un piebraucamo ceļu projektēšana.

Image
Meža Mackeviči
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
“Šis tilts ir vajadzīgs, lai mums nebūtu jāizmanto pašvaldības ceļi un lai ar militārā transporta pārvietošanos mēs netraucētu tuvumā dzīvojošos iedzīvotājus. Paralēli tam tiek uzlabota arī poligona infrastruktūra, ir renovēta esošā bāzes ēka, kurā atrodas poligona administrācija un apsardze. Poligona teritorijā pašlaik iespējams izmitināt apmēram 200 karavīru, nodrošinot viņiem piemērotus apstākļus, izņemot ēdināšanu. Šis paliek kā ārpakalpojums, no kā iegūst arī novada uzņēmēji.”
Gunārs Vizulis
Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris
pulkvedis Gunārs Vizulis

Tāpat turpinās darbs arī pie poligona šautuvju attīstības, jau pašlaik tiek izmantoti paceļamie jeb kustīgie mērķi, kas palīdz uzlabot karavīru šaušanas iemaņas. Poligonā ierīkota arī ūdens attīrīšanas sistēma, jo dzeršanai paredzēto ūdeni mācībās izmanto ne tikai Latgalē izvietotās Zemessardzes vienības, bet arī pārējās NBS vienības, kā arī NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas karavīri.

Image
Meža Mackeviči
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Attīstās arī Preiļos esošā 35. kājnieku bataljona infrastruktūra. “Sargs.lv” jau rakstīja, ka aprīļa beigās tika sākti bataljona infrastruktūras būvdarbi, tostarp divu noliktavu – materiāltehnisko līdzekļu un bruņojuma – būvniecība.

Image
35. kājnieku bataljons
Foto: Piemiņas kapsulas iemūrēšanas ceremonija, uzsākot Zemessardzes 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljona infrastruktūras būvdarbus, 2020. gada aprīlis. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Piemiņas kapsulas iemūrēšanas ceremonija, uzsākot Zemessardzes 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljona infrastruktūras būvdarbus, 2020. gada aprīlis. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Jaunas bāzes būvniecība plānota arī Zemessardzes 56. kaujas nodrošinājuma bataljonam Jēkabpilī un Aizkrauklē izvietotajam 55. kājnieku bataljonam, kam esošā teritorija jau kļuvusi par šauru.

Vērienīgi attīstības darbi notiek arī Rēzeknes novada Lūznavā, kur bāzējas brigādes profesionālā apakšvienība – 36. kaujas atbalsta bataljons, kura pamatsastāvu veido profesionālā dienesta karavīri.

Image
Lūznava
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Pulkvedis G. Vizulis stāsta, ka pērn no pašvaldības pārņemti 150 hektāri teritorijas, kur tuvākajā laikā plānots būvēt poligonu ar šautuvi, nodrošinot gan 36. kaujas atbalsta bataljona karavīru, gan Latgales novadu valsts aizsardzības mācības audzēkņu vajadzības, organizējot nometnes vai citas aktivitātes lauka apstākļos.

Pateicoties veiksmīgai rekrutēšanai un Latgales iedzīvotāju vēlmei dienēt šajā profesionālajā bataljonā kā profesionālā dienesta karavīriem un zemessargiem, bataljona personālsastāvs jau sasniedz vairākus simtus.

Image
36. kaujas atbalsta bataljons
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Teritorijā notiek aktīvi infrastruktūras pilnveides un būvniecības darbi, bijušās Lūznavas profesionālās skolas ēkas pielāgojot NBS vajadzībām, lai visiem šiem karavīriem būtu, kur ikdienā uzturēties un pildīt uzdevumus. Ar pašvaldības atbalstu jau renovēti vairāki dienesta dzīvokļi, kuros varēs uzturēties profesionālā dienesta karavīri, tāpat renovētas kazarmas, izveidotas bataljona štāba telpas.

Image
Lūznava
Foto: A. Pabriks vizītes laikā Lūznavā 2021. gada martā. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
A. Pabriks vizītes laikā Lūznavā 2021. gada martā. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
“Plānots, ka nākotnē Lūznava būs vieta Latgalē, kur koncentrēsies visvairāk vienību vienuviet. Kā bāzes pamatlietotājs paliks 36. kaujas atbalsta bataljons, bet uz turieni plānots pārvietot arī Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas apakšvienību, kā arī vēl atsevišķus bataljonus un NBS Valodas skolas apakšfiliāli, kas pašlaik atrodas Rēzeknē, tāpat kā 3. Latgales brigādes štābs,” saka pulkvedis G. Vizulis.

Bataljonā tiek attīstītas artilērijas, mīnmetēju, prettanku, pretgaisa aizsardzības un apgādes spējas, un tuvākajā nākotnē plānots ieviest arī izlūkošanas spēju.

Image
36. kaujas atbalsta bataljons
Foto: 36. kaujas atbalsta bataljona karavīri. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
36. kaujas atbalsta bataljona karavīri. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka kopš 2019.gada sākuma bataljona rotas karavīri atrodas dežūrā NATO Sevišķi ātrās reaģēšanas vienības (VJTF) sastāvā. Šajā laika karavīri turpināja saliedēties, apguva jauno ekipējumu un veiksmīgi izgāja vienības sertifikāciju. 2020. gadā bataljona rotas karavīri bija dežūras aktīvajā fāzē, kas nozīmēja gatavību divu līdz piecu dienu laikā ar visu nepieciešamo ekipējumu un tehniku doties uz jebkuru vietu, kur NATO sabiedrotajiem būtu vajadzīgi papildspēki.

Image
36. kaujas atbalsta bataljons
Foto: 36. kaujas atbalsta bataljona karavīri. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
36. kaujas atbalsta bataljona karavīri. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Savukārt 2021. gadā karavīri šajā NATO vienībā vēl paliek rezervē un vajadzības gadījumā 30 dienu laikā ir gatavi sniegt atbalstu. Sevišķi ātrās reaģēšanas vienība ir Alianses vienots spēks, ko veido sauszemes komponents ar atbilstošām gaisa, jūras un speciālo operāciju spējām.

Image
meža atjaunošana
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Tāpat NBS regulāri rūpējas par apkārtējās vides labiekārtošanu. Lai Nacionālo bruņoto spēku poligonu teritorijās saglabātu, aizsargātu un iespēju robežās atjaunotu vidi, regulāri tiek stādīti koki, kā arī gādāts par preventīvajiem pasākumiem ugunsnelaimju novēršanai. Šim mērķim tiek izveidotas īpašas ugunsdrošības joslas, kā arī ierīkotas ūdens ņemšanas vietas.

Dalies ar šo ziņu