NBS komandieris: Pašvaldībām ir nopietnāk jāattiecas pret civilo aizsardzību

Viedoklis
Sargs.lv
Ugunsdzēsēji veic spridzināšanas darbus
Foto: Ugunsdzēsēji veic spridzināšanas darbus Foto: seržants Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Ukrainā novērotā pieredze liecina, ka daudzi līdz šim uzsāktie Nacionālo bruņoto spēku attīstības un vadības procesi bijuši pareizi, taču vienlaikus konfliktā gūtās mācības iezīmējušas izaicinājumus un nenovērstus trūkumus pašmāju civilās aizsardzības sistēmā, jo īpaši sadarbībā ar pašvaldībām. Tā, vērtējot aizvadīto astoņu mēnešu karadarbību starp Ukrainas aizstāvjiem un krievu okupantiem, atzina Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

 

NBS komandieris stāsta, ka pirmie secinājumi no Krievijas iebrukuma Ukrainā liecina, ka Latvijas armija ir izvēlējusies pareizus attīstības virzienus, taču nepieciešams stiprināt sabiedrības vēlmi aizsargāt savu valsti. Šobrīd liels izaicinājums ir darbs ar pašvaldībām, jo ierasti to sastāvs mainās ik pēc četriem gadiem, kas nozīmē jaunus sadarbības partnerus.

Situācija Ukrainā ir parādījusi, ka ir svarīgi uzbūvēt sistēmu, kurā katrs zina, kas viņam ir darāms krīzes situācijā. Atšķirībā no Krievijas armijas, Ukrainas zemākā līmeņa komandieriem ir ļauts pašiem pieņemt lēmums uzdevumu veikšanai. Proti, tiek dots uzdevums no augsta ranga komandiera, taču tā izpilde balstās uz komandiera lēmumiem, kurš atrodas pie vienības. Šāda sistēma ļauj ātri un efektīvi reaģēt uz dažādiem izaicinājumiem, kuri kara laikā ir ļoti mainīgi un neprognozējami.

 

 

 

“Mēs NBS šādu sistēmu veidojam jau ilgāku laiku. Augstākā vadība dod vadlīnijas, kas saistītas gan ar taktisko uzdevumu izpildi, gan ar operacionālo un stratēģisko attīstību, un tālāk zemākie komandieri un nodaļu komandieri brīvi izpilda šo uzdevumu. Tas ļoti efektivizē lēmumu pieņemšanas laiku, jo nav šī vertikālā ķēde līdz augstākajam komandierim. Pēc šādas prakses mēs mācām jaunos militāros līderus, jaunākos virsniekus un instruktorus,” skaidro NBS komandieris.

Latvijas armija jau 2007. gadā sāka attīstīt bezpilota lidaparātu spējas, un tagad Ukrainā var redzēt, ka šīs spējas ir ļoti nepieciešams mūsdienu karadarbībā. Tāpat arī jau 2012. gadā tika aizsākts attīstīt kiberaizsardzību un ar to saistītās spējas.

“Pati galvenā mācība, ko karš Ukrainā mums ir iemācījis, ir tas, ka valsti nevar aizstāvēt, ja sabiedrība nav gatava to darīt. Tādā gadījumā nepalīdz nekādi ieroči. Kāpēc mēs runājam par visaptverošo valsts aizsardzību, kāpēc mēs runājam par sabiedrības garīgā spēka stiprināšanu? Tas ir tas, kas mums ir jāattīsta. Tā ir galvenā atziņa,” uzskata ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Komandieris portālam “Sargs.lv” atzīmēja arī pašvaldības nozīmi krīzes situācijās. Civilā aizsardzība, medicīna, komunālais un sociālais atbalsts – tas ir viss, par ko atbild pašvaldības vadītājs. Šādu spēju pilnveidošana Latvijai ir vitāli svarīga pilnvērtīgas aizsardzības nodrošināšanai.

“Tā ir pašvaldības atbildība, kā viņi varēs palīdzēt iedzīvotājiem. Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem kara situācijā būs citi uzdevumi. “Namejs” mācību laikā mēs trenējam un pārbaudām šīs prasmes, taču mums vēl ir tāls ceļš ejams, lai varētu teikt, ka esam pilnībā gatavi. Dažas pašvaldības pārāk vieglprātīgi attiecas pret civilo aizsardzību.”

Dalies ar šo ziņu