Zemessargs M. Grīnbarts: Mīlestību pret valsti izrāda ar darbiem, nevis vārdiem

NBS
Sargs.lv
bilde
Foto: Foto no Mārča Grīnbarta personīgā arhīva

Cilvēkiem vajadzētu atrast vismaz vienu iemeslu, kāpēc izdarīt, nevis slēpties aiz 100 aizbildinājumiem, kāpēc nedarīt. Šādu atziņu pauž ceremonijmeistars, režisors, mūziķis, viens no “Latvian beat” pamatlicējiem un Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes 44. kājnieku bataljona zemessargs Mārcis Grīnbarts, kurš par savu pilsonisko iniciatīvu šogad saņēmis titulu “Gada liepājnieks 2020”. Turklāt jau desmit gadus sadarbībā ar Liepājas Neredzīgo biedrību M. Grīnbarts ieskaņo avīzi neredzīgajiem. Viņš “Sargs.lv” atzīst, ka nekad nav gaidījis īpašus apbalvojumus vai uzslavas. Mārcis un viņa ģimene vien vēlējusies izdarīt ko nozīmīgu, darot to, ko prot – te un tūlīt. Ar tādu pašu nostāju – būt noderīgam un dot, ko var – viņš ir arī Zemessardzē.

No skepses līdz lielai sajūsmai

Pirms teju 30 gadiem, pirmo reizi raugoties uz Zemessardzi un zemessargiem, M. Grīnbarts bijis ļoti skeptisks. Šķitis, ka zina, kas ir ierindas skate, soļošana, un ka Zemessardze tāds hobijs vien ir, nesaprotot tās būtību. Tāpat arī viņu nekad nav interesējušas mirkļa masu norises vai, piemēram, mūzikas hiti, kas konkrētā laikā ir topā. Viņš parasti nogaida, kad tas viss ar laiku tiks pārbaudīts. Tad, paklausoties dziesmu, par kuru visi bijuši sajūsmā, pēc diviem gadiem, atliek atzīt, ka pats vien esi vainīgs – tad kompozīcija būtu jau labi zināma. Tāpat bijis ar Zemessardzi.

Mārcis Zemessardzē ir vairāk nekā pusotru gadu. Vairākus mēnešus pirms iestāšanās viņā raisījušās domas un apziņa, ka viņš var un grib dot vairāk.

“Man ļoti patīk Šveices ideja, ka jebkuru veselu cilvēku var mobilizēt un viņš ir savas valsts aizsardzībā. Piemēram, arī katra sieviete zina, pārnestā nozīmē, kurā kalnā ierakts spridzeklis un kad jāgaida pavēle. Tas ir kā organizēts skudru pūznis. Iespējams, ar vecumu arī manī nāca šī organizētība un apziņa, ka man ir ļoti svarīgi zināt savu vietu un funkcijas jebkādā krīzes situācijā. Es gan vienmēr izvairīšos runāt par vissmagāko fāzi – karu, jo apdraudējums var būt arī plūdi, jebkāda dabas katastrofa. Tikai zinoši un apmācīti varam būt kopā un soli priekšā tiem, kuri tikai krāmēs mantas un bēgs. Es tāds nekad neesmu vēlējies būt,” tā lēmumu kļūt par zemessargu skaidro M. Grīnbarts.

Viņš arīdzan pauž nožēlu, ka to prieku, ko iegūst Zemessardzē no fiziskajām aktivitātēm, militārajām mācībām, organizētības un komunikācijas ar citiem cilvēkiem, piedzīvo tik īsu laiku. Vienlaikus, lai arī sagatavošanās prasījusi tik ilgu laiku, tomēr labāk, ja esi pārliecināts par savu izvēli. Mārcim arī šķitis, ka Zemessardzei neatbilst veselības dēļ un nevar izpildīt vajadzīgos normatīvus. Viņš gan piebilst – ja neinteresējies un nepamēģini, nevari zināt, vai atbilsti.

“Cilvēkiem vajadzētu atrast vismaz vienu iemeslu, kāpēc vari izdarīt, nevis slēpties ar 100, kāpēc nevari. Tā ir arī mana iekšējā izaugsme – atrast iespēju izdarīt, jo paveikt var vienmēr. Man tiešām ļoti patīk šī lieta – Zemessardze, par kuru runāju ar sajūsmu,” saka zemessargs.

Interesanti arī, ka Mārcis Zemessardzē iestājies ar domu uzlabot savu fizisko sagatavotību, pildīt vajadzīgos uzdevumus, mācīties, šaut un varbūt arī iet izlūkos, bet nekad nebūtu domājis, ka tur darbosies savā sfērā, liekot lietā zināšanas kultūras, mediju un sabiedrisko attiecību jomā. Viņš Zemessardzes 44. kājnieku bataljonā ir civilmilitārās sadarbības speciālists.

Image
bilde
Foto: Foto no Mārča Grīnbarta personīgā arhīva
Foto no Mārča Grīnbarta personīgā arhīva

Katrs pārvarētais pārbaudījums dod pārliecību par sevi

Daloties pirmajos iespaidos par zemessarga gaitu uzsākšanu, M. Grīnbarts uzsver, ka viņam ļoti paveicās ar kaprāļiem, kuri viņu apmācīja un sagatavoja. Mārcis pēc izglītības ir pedagogs, tāpēc viņam ļoti svarīgi redzēt metodiku, masu psiholoģiju un sakārtotību. Pamatapmācības laikā pāris niansēm, kuras tajā saskatījis, likušas viņam uz mirkli pārvērtēt un apšaubīt savu lēmumu, bet tieši šie kaprāļi viņam snieguši vajadzīgo atbalstu un sapratni.

Pēcāk, jau sākoties fiziskajiem pārbaudījumiem un, Mārča vārdiem sakot, apzinoties, ka viņam tuvojas jau pusgadsimts, bet blakus skrien 18 un 22 gadus jauni un spēcīgi puiši, kuri ar laiku sāk atkrist, viņam parādījusies jau cita motivācija.

“Dažkārt spēki izsīkst, ja nezini, cik ilgi tev jāiztur. Ja tev pasaka – skrien līdz tam tornim, tad noskriet ir vieglāk. Bet, ja torņa nav un kaprālis saka – mēs vēl skriesim.. Tas ir ne tik daudz fizisks, bet gan vairāk psiholoģisks darbs ar sevi, kad atkal atrodi sevī spēku. Beigās katrs pārvarētais pārbaidījums dod apziņu, ka varu un katru reizi esmu varējis. Tāpat katra jaunā iemaņa, katrs mazais mezgls, ko iemācies uzsiet, katra līdzi paņemtā lieta – tu apgūsti to nozīmi un saproti, ka tas viss ir vajadzīgs. Tad arī beidzot to visu sapratu no armijas puses, ka tā visa ir resursu – fizisko, mantisko, spēku un iespēju plānošana,” iespaidos dalās Mārcis.

Viņš arī piebilst, ka, iestājoties Zemessardzē, viņam nav nācies daudz sevi lauzt. Galvenais ir saprast Zemessardzes un armijas domu – tu parūpējies par mani, es parūpēšos par tevi. Tikai tā tas strādā.

Patika pret Zemessardzi tikai aug

Mārcis sevi vērtē par vairāk nekā tikai aktīvu zemessargu. Papildus civilmilitārās sadarbības speciālista uzdevumiem viņš arī fotogrāfē, filmē un montē video materiālus. Viņš stāsta, ka bataljona štābā ierodas vismaz divas reizes nedēļā. Pirmkārt, darbu esot gana daudz, otrkārt,  viņam tas vienkārši ļoti patīk. Turklāt līdz šim viņš ir piedalījies visās Zemessardzes mācībās.

Viņš gan piebilst – tas nebūtu iespējams bez liela ģimenes atbalsta. “Tikai tāpēc varu izslēgt telefonu, trīs dienas pazust mežā un nodoties pārējām Zemessardzes norisēm, ka zinu – mājās ir stipra aizmugure, kas mani atbalsta,” uzsver M. Grīnbarts.
Image
bilde
Foto: No labās Mārča sieva Viola, meita Roberta, dēls Martins un pats Mārcis. Foto no Grīnbartu ģimenes personīgā arhīva
No labās Mārča sieva Viola, meita Roberta, dēls Martins un pats Mārcis. Foto no Grīnbartu ģimenes personīgā arhīva

Lai arī pusotrs gads Zemessardzē ir īss laiks, viņa entuziasms un motivācija, kas bija sākumā,  nekur nav zudušas. M. Grīnbarts gan piebilst, ka ne visi zemessargi ir tikpat motivēti, kā viņš.

“Diemžēl tā motivācija cilvēkos zūd. Manuprāt, rekrutēt jaunus zemessargus ir vieglāk, nekā uzturēt motivāciju jau esošajos. Pamatapmācība, ko sākumā iztur zemessargi, paskrien kā zibsnis, tāpat kā pārējās norises. Tomēr es neticu, ka cilvēki tik krasi pārdomā savu lēmumu un aiziet. Protams, es gribētu, lai visi pasauli redz tā, kā es. Vienlaikus gan tādējādi graudi atsijājas no sēnalām,“ saka zemessargs.

Lielākais ieguvums – cilvēki

Vaicāts par būtiskākajiem ieguvumiem Zemessardzē, Mārcis norāda – pilnīgi skaidrs prāts un spēja pavisam citādāk vērtēt notiekošos procesus.

Viņš uzsver, ka Zemessardzē būtiski ir neiebilst un neapspriest pavēles – tev ir uzdevums, ej un dari. Tāpat arī svarīgi visu laiku dalīties, dublēt komandas, lai visi saprot. Viņaprāt, tas ļoti noder arī dzīvē.

“Tās ir lietas, kas sakārto sabiedrību un tās kopējo domu. Mēs jau esam saskaldīti, piemēram, ticībā, bet mēs visi varam būt Zemessardzē. Bieži vien tu neredzi kopainu un nesaproti, kāpēc viens dod tādu pavēli, bet otrs citu. Izrādās, tas plāns ir lielāks, kuru nesaproti, jo vēl neesi līdz tam izaudzis. Brīdī, kad izaudz un sāc analizēt, saproti, ka esi viena maza skrūvīte lielā mehānismā, kas strādā, ja arī tu pildi savas funkcijas,” norāda M. Grīnbarts.

Tikmēr lielākais ieguvums Zemessardzē – spēcīgi biedri un komanda, par kuras esamību Mārcis iepriekš nav zinājis.

“Viņi ir aizņēmuši lielu daļu manas uzmanības, intereses, draudzības. Tas man ir būtiskākais ieguvums – lai kas arī notiktu, man ir, kam ticēt un uzticēties. Esmu lepns par katru, kuru sastopu Zemessardzē. Malači! Šeit ir cilvēki, kuri patiesi to vēlas,” viņš stāsta.

Vienīgais, uz ko Mārcis aicina – izdarīt šo izvēli ātrāk un neatlikt, kā tas bija viņa gadījumā. Viņš ir pārliecināts, ja to būtu izdarījis desmit gadus agrāk, noteikti darītu visu, lai iestātos profesionālajā militārajā dienestā. Viņaprāt, miers var pastāvēt tikai tad, ja katrs par to ir padomājis.

Mārcis arī izsaka teoriju, kāpēc viņam savā vecumā tik ļoti patīk Zemessardze. “Ja vīriešiem parasti “prāts atnāk” ap 40 gadu vecumu, tad man tas atnāca vēlāk. Tajos mirkļos vajag jaunus močus, jaunas sievas. Nu, lūk, mana jaunā sieva ir Zemessardze. Brīnišķīgi! Labāku nevar vēlēties. Un tas ir pilnīgi tas pats – sieva ir greizsirdīga. Man tikai nevajag izlikties, slēpties un melot sev, ” smaidot saka zemessargs.

Darbi runā skaļāk par vārdiem

Stāstot par nākotnes iecerēm Zemessardzē, M. Grīnbarts uzsver – galvenais mērķis ir mācīties, vairāk uzzināt gan militārajā, gan sociālajā jomā un dot savas zināšanas citiem.

Image
bilde
Foto: Foto no Mārča Grīnbarta personīgā arhīva
Foto no Mārča Grīnbarta personīgā arhīva
“Es gribu būt noderīga skrūve šajā mehānismā. Esmu atsaucies uz visām mācībām. Ne jau tāpēc, ka man nav hobiju vai ģimenei neesmu noderīgs. Zemessardze ir saikne starp civilo dzīvi un militāro, dodot spēju pašam izdzīvot. Nekādas direktīvas, ārzemju leģioni, finansējumi un zelta krātuves nenodrošinās mūsu pašaizsardzību. Nerunāju par kara gadījumu, bet funkcionēšanu jebkādos krīzes apstākļos. Lai to zinātu, visu laiku ir jāmācās. Tikai mēs paši spēsim nodrošināt drošību. Reiz izlasīju frāzi, ko daudz lietoju: “Mīlestību pret valsti izrādām ar darbiem, nevis ar vārdiem.” Šie ir mani darbi, un katrs mēs varam dot,” viņš saka.

“Gada liepājnieks 2020”

Jāatzīmē, ka M. Grīnbarts patiesi ir sabiedrības cilvēks. Papildus aktīvajai darbībai profesionālajā jomā un Zemessardzē, viņš arī radis idejas un iespējas, kā iepriecināt līdzcilvēkus.

Mārcis sadarbībā ar Liepājas neredzīgo biedrību jau desmit gadus reizi divos mēnešos ieskaņo audio avīzi cilvēkiem ar redzes problēmām, ko noklausās ap 200 cilvēku. Šo darbu viņš veic ar lielu atbildību un rūpību, lai katrs ieraksts būtu kā raidījums, tajā iekļaujot muzikālās kompozīcijas un pavadījumu, kā arī dzeju.

“Šis darbs nav darāms steigā – tas nav ziņu dienests. Tas tiek veikts īpaši rūpīgi un ar patiesu mīlestību, lai tas būtu tiešām patīkams raidījums. Tas ir mans mīlestības darbs,” dalās M. Grīnbarts.

Viņš stāsta, ka daudzo gadu laikā arī personīgi iepazinies ar audio avīzes klausītājiem, vadot dažādus biedrības pasākumus un piedaloties nometnēs. Viņš saka – šie cilvēki ir patiesi gudri un brīnišķīgi

Ievērības cienīga ir arī pērn Mārča un viņa ģimenes īstenotā iniciatīva organizēt muzikālos vakarus “Logs uz Palangas ielu” līdzcilvēku uzmundrināšanai pandēmijas laikā. Grīnbartu ģimene aizvadītā gada pavasarī kaimiņus un apkaimē esošos ar koncertiem no savas mājas loga iepriecināja precīzi 50 vakarus. Turklāt muzikālie priekšnesumi vienmēr bijuši precīzi pulksten deviņos vakarā un katru no tiem ievadīja arī īsa Mārča uzruna.

Viņš stāsta – viss aizsācies, kad ģimene nolēmusi piedalīties akcijā ik vakaru pie atvērta loga aplaudēt mediķiem un visiem, kuri strādā ārkārtas situācijas apstākļos, tādējādi izsakot viņiem pateicību. Divus vakarus tajā piedaloties un dzirdot savā mikrorajonā tikai vēl divus vājus aplausus, sapratuši – kaut kas nav kārtībā un ir jārīkojas.

“Mans dēls muzicē un mācās ģitāras spēli, arī man ir sava muzikālā bagāža. Aparatūra mājās stāv nelietota. Jādara! Aizdomājos – man jau nevajag, lai skan kaut kur tālu, tikai līdzcilvēkiem. Nevajag arī daudz un ilgi. Protams, arī tā, lai nepārkāptu ieviestos ierobežojumus, uz ko arī nevienu neaicinājām. Pietiek, ka es atveru logu un kaimiņi to atver. Būtiski, lai ir regularitāte un apziņa, ka darām ko nozīmīgu. Šī ir tā Zemessardzes domāšana – tā ziedošanās, dodot to, ko proti un vari. Šajos apstākļos mēs devām prieku,” par ideju stāsta zemessargs, sakot, ka vienīgais, ko no tās gaidījis – ka citi sekos viņa piemēram.
Image
bilde
Foto: Mārča un dēla Martina kārtējā sagatavošanās pirms plkst. 21:00 Palangas ielā. Foto: Egons Zīverts/Kurzemes vārds
Mārča un dēla Martina kārtējā sagatavošanās pirms plkst. 21:00 Palangas ielā. Foto: Egons Zīverts/Kurzemes vārds

Iniciatīvu vēl populārāku padarīja video materiāli, kurus filmēja Mārča sieva Viola, bet viņš pēcāk tos apstrādāja un ievietoja vietnē “Facebook” ar tēmturi #logsuzpalangasielu.

Vaicāts, kāda bijusi līdzcilvēku reakcija, M. Grīnbarts norāda – cilvēki bija ļoti atsaucīgi. Bijis arī zvans no policijas. Jāatzīmē gan, ka draudzīgs, atgādinot par ierobežojumu ievērošanu. Tāpat arī bijuši mūziķi, kuri vēlējušies muzicēt kopā. Tomēr tas jau būtu organizēts pasākums. Tikmēr vieni no lielākajiem Grīnbartu ģimenes iniciatīvas atbalstītājiem bijuši Mārča biedri Zemessardzē, kuri arī braukuši klausīties viņu spēlēto mūziku.

Ne mazāk būtiski – viņš par pilsonisko iniciatīvu un līdzcilvēku uzmundrināšanu pandēmijas laikā šogad saņēma titulu "Gada liepājnieks 2020". Turklāt viens no cilvēkiem, kurš Mārci izvirzīja titulam, bija viņa Zemessardzes bataljona biedrs.

“Saņemot apbalvojumu, nedomāju, ka esmu to pelnījis. Maniem draugiem vajadzēja mani pārliecināt, jo viņiem sacīju, ka noteikti ir kāds, kurš izdarījis ko nozīmīgāku. Esmu arī savai ģimenei sacījis – ja man kādreiz tiek piešķirts kāds šāds apbalvojums, es neiešu, man ir kauns un man tas nav vajadzīgs. Lūk, “saspļāvu kāpostos”, un divi kungi – viens no Zemessardzes, otrs no kultūras jomas, uzskatīja, ka šis ir jāatzīmē,” pauž Mārcis, uzsverot, ka, protams, jūtas pagodināts, bet joprojām netic, ka tas bijis pelnīti.
Image
bilde
Foto: Mārcis, saņemot apbalvojumu "Gada liepājnieks 2020". Foto: Valters Pelns
Mārcis, saņemot apbalvojumu "Gada liepājnieks 2020". Foto: Valters Pelns

Atbildot, vai varam gaidīt šīs iniciatīvas turpinājumu, M. Grīnbarts norāda – dzīvē iemācījies, ka nekad nevajag rekonstruēt noskaņojumu un emocijas. Tas arī ir tas īpašais – tas bija tad un tikai tajā mirklī. Padarītais tagad dzīvo video.

Dalies ar šo ziņu