
Krievija gatavojas izstāties no nolīguma, ar ko Eiropā standartizē augstāko izglītību, tādējādi, iespējams, liedzot Krievijas studentiem karjeras iespējas Eiropā.
Krievijas zinātnes un augstākās izglītības ministrs Valērijs Falkovs otrdien paziņoja, ka valsts aizstās starptautiski atzīto sistēmu, kas pazīstama kā Boloņas Process, ar jaunu sistēmu, kas izstrādāta, lai atbilstu "nacionālajām interesēm".
"Boloņas sistēma jāuzskata par aizgājušu laiku," sacīja V. Falkovs biznesa laikrakstam "Kommersant", lai gan viņš nenorādīja termiņu, kad Krievija izstāsies no Eiropas standarta.
"Nākotne pieder mūsu pašu unikālajai izglītības sistēmai, kurai jābalstās uz tautsaimniecības interesēm un maksimālām iespējām katram studentam."
Boloņas Process, kas pašlaik ir atzīts 49 valstīs, tika uzsākts 1999. gadā, lai izveidotu universālu augstākās izglītības standartu visā Eiropā. Krievija pievienojās brīvprātīgajam procesam 2003. gadā.
V. Falkova paziņojums iezīmē uzskatu maiņu salīdzinājumā ar situāciju tikai pirms diviem mēnešiem, kad Zinātnes un augstākās izglītības ministrija nosodīja vairākas augsta ranga Krievijas amatpersonas, kuras aicināja aizstāt Boloņas sistēmu nesaskaņu ar Rietumiem dēļ.
Taču pēdējās nedēļās kritika par sistēmu ir kļuvusi skaļāka, un Krievijas izglītības uzraudzības iestāde "Rosobrnadzor" trešdien aicināja pakāpeniski atteikties no Eiropas sistēmas.
Krievijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs otrdien aicināja valsti atgriezties pie bijušās padomju laika sistēmas, ko viņš nosauca par "pasaulē labāko iekšējās izglītības modeli".
Krievijas akadēmiķi un politologi jau iepriekš ir brīdinājuši par sekām Krievijas studentiem, ja Krievija izstāsies no Boloņas Procesa.
"Krievijas diplomi vairs netiks atzīti ārpus Krievijas. Krievijas studenti pēc bakalaura vai speciālista grāda iegūšanas nevarēs iestāties Eiropas universitātē, iestāties doktorantūrā vai tikpat viegli kā līdz šim atrast darbu," pagājušajā nedēļā intervijā Krievijas neatkarīgajam ziņu portālam "The Insider" sacīja analītiķis Ivans Preobraženskis.
Atvērtās universitātes tiesību zinātņu profesore Jeļena Lukjanova sacīja, ka padomju sistēma bija "neelastīga" un "vāja", salīdzinot ar Eiropas standartiem.