Eiropas Savienība

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs starptautiskajā konferencē “Riga StratCom Dialogue 2024” izteica asu kritiku par Eiropas Savienības (ES) politiku attiecībā uz Gruziju un Rietumbalkāniem, uzsverot nepieciešamību pēc skaidriem un stingriem vēstījumiem, lai veicinātu stabilitāti un demokrātiju šajos reģionos.

Eiropas Savienība apsver iespēju izveidot savu pretgaisa aizsardzības vairogu pēc tam, kad bloka līderi šonedēļ atbalstīja Grieķijas un Polijas iniciatīvu šajā jomā. Abu valstu premjerministri, attiecīgi Kirjaks Micotakis un Donalds Tusks, šī mēneša sākumā vēstulē izvirzīja šo ideju Eiropas Komisijas priekšsēdētājai Urzulai fon der Leienai.

Šobrīd Eiropas - Apvienotās Karalistes un Francijas - kodolspēki ir diezgan spēcīgi, taču lielākoties atkarīgi no ASV un daļēji integrēti šajā sistēmā. Tā kā draudi Rietumeiropas demokrātiskajām valstīm pieaug, kontinentam steidzami jāattīsta kodolieroču atturēšanas spējas. Šobrīd šo nastu Eiropā nes minētās divas valstis, taču, lai nodrošinātu...

Pašas NATO aprēķini liecina, ka Eiropai ir tikai maza daļa no pretgaisa aizsardzības sistēmu, kas nepieciešama alianses austrumu flanga aizsardzībai, pirmdien vēstīja ASV laikraksts “Financial Times” (FT).

Otrdien, 28. maijā, aizsardzības ministrs Andris Sprūds parakstīja saprašanās memorandu par Latvijas dalību PESCO Cyber Rapid Response Teams and Mututal Assitance in Cyber Security (CRRT) projektā.