Aktuāli

Dombrovskis: Ķīnas uzsākta Lietuvas blokāde ietekmē arī citas ES valstis

Pasaulē
LETA/DPA
Foto: REUTERS/Scanpix
Foto: Foto: REUTERS/Scanpix

Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis piektdien publicētā intervijā brīdinājis, ka Lietuvas importa blokāde, kuru noteikusi Ķīna, reaģējot uz Viļņas tuvināšanos ar Taivānu, arvien lielākā mērā ietekmē uzņēmumus arī citās ES dalībvalstīs.

Sarunā ar vācu laikrakstu "Die Welt" Dombrovskis pavēstījis, ka Eiropas Komisija (EK) pārbaudījusi Lietuvas sniegto informāciju par blokādi.

"Mūs satrauc, ka arvien biežāk saņemam ziņas no citām dalībvalstīm par importa bloķēšanu" no Ķīnas puses, norādījis komisārs. "Acīmredzot Ķīnas muita neapstrādā preces no citām ES valstīm, ja tās satur komponentus no Lietuvas."

Dombrovskis piebilda, ka zināms par daudziem gadījumiem, kad preces, kas importētas no Lietuvas un ES, tikušas apturētas Ķīnas ostās, un to skaits ar katru dienu pieaug.

Viņš piebilda, ka blokāde, šķiet, skar gan lielas, gan mazas kravas.

"Ņemot vērā milzīgo ikdienas tirdzniecības apjomu starp ES un Ķīnu, nav brīnums, ka [apturēto preču] apmēri strauji pieaug," atzinis komisārs.

Viņš norādījis, ka EK izmanto gan politiskos, gan diplomātiskos kanālus, lai atrisinātu konfliktu, un ka viņš par situāciju runājis ar Ķīnas vēstnieku ES.

Taču gadījumā, ja šie centieni būs neveiksmīgi, tiks gatavota prasība iesniegšanai Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO).

Jau ziņots, ka Pekina pēdējā laikā izdara uz Lietuvu ekonomisko un diplomātisko spiedienu, reaģējot uz Viļņas lēmumu atļaut Taivānai veidot pārstāvniecību Lietuvā, tās nosaukumā lietojot vārdu "Taivāna", jo Ķīna cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij. Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots Taivānas galvaspilsētas nosaukums "Taibei", respektējot Pekinas īstenoto "vienas Ķīnas" politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti.

Šā iemesla dēļ abas valstis šogad atsauca uz konsultācijām savus vēstniekus, bet vēlāk diplomātiskās attiecības tika pazeminātas līdz pagaidu pilnvaroto lietvežu līmenim.

Ķīna pēdējā laikā atcēlusi tiešos kravas vilcienu reisus uz Lietuvu un pārtikas eksporta atļauju izsniegšanu Lietuvas kompānijām, samazinājusi Lietuvas uzņēmumiem kredītlimitus un paaugstinājusi cenas, kā arī uz laiku bija izslēgusi Lietuvu no savas muitas sistēmas.

Lietuvas uzņēmēji atzīst, ka šīs nesaskaņas būtiski apgrūtinājušas viņu sadarbību ar Ķīnu, bet Lietuvas valdība cer, ka ciešākas ekonomiskās saites ar Taivānu šos zaudējumus ar laiku varētu atsvērt.

Dalies ar šo ziņu