
Latvijas un Mičiganas Nacionālās gvardes ilgstošā partnerība tiek stiprināta jaunā līmenī ar militārajām mācībām “SĒLIJA CASTLE”, kas šogad notiek no 1. līdz 14. jūnijam vairākās Latvijas vietās un Mičiganas štatā. Šīs mācības ir daļa no plašākas apmācību sērijas, kuru mērķis ir attīstīt aizsardzības spējas, inženiertehniskās prasmes un stiprināt NATO austrumu flanga noturību. Arī “Sargs.lv” devās uz militāro poligonu “Sēlija”, lai apskatītu būvniecības darbus tuvāk.
Viens no galvenajiem “SĒLIJA CASTLE” uzdevumiem ir infrastruktūras izbūve Sēlijas poligonā, kas nākotnē kalpos kā būtiska loģistikas un kaujas apmācību platforma NATO vienībām. Pēc “Sargs.lv” novērojumiem, amerikāņu inženieri jau šobrīd strādā divos laukumos – viens tiek izlīdzināts pēc koku celmu un sakņu izņemšanas, bet otrā tiek veikti novadgrāvju rakšanas darbi, lai nodrošinātu teritorijas atūdeņošanu mitrajos apstākļos. Darbi ietver arī ceļu izbūvi un atmežošanu, kas uzlabo piekļuvi un sagatavo pamatus turpmākai attīstībai.
Viņš intervijā ar “Sargs.lv” uzsver, ka mācības ir daļa no ilgtermiņa plāna, kura pirmsākumi meklējami mācībās “Resolute Castle 2023”. Plānotas aktivitātes līdz pat 2028. gadam, tostarp papildu infrastruktūras izbūve līdzās pašreizējiem darbiem.
Virsleitnants B. Kristals arī uzsver kopīgo darba valodu ar latviešu kolēģiem. “Mums ir vienāda tehnika, līdzīga sagatavotība – tas ļauj strādāt plecu pie pleca ar mūsu sabiedrotajiem,” viņš ar smaidu atzīst.
Mičiganas Nacionālās gvardes pārstāvis majors Džons Vilkinsons (John Wilkinson), kurš Latvijā pilda divpusējo attiecību virsnieka pienākumus, uzsver šīs sadarbības vēsturisko nozīmi un ikdienas praktisko dimensiju. “Valstu partnerības programma starp Mičiganu un Latviju sākās jau 1993. gadā un ir viena no vecākajām pasaulē. Tā nav tikai simboliska – pašlaik mums ir simtiem karavīru dažādās Latvijas vietās, no Ādažiem un Lielvārdes līdz Rīgas lidostai un Sēlijas poligonam,” viņš stāsta.
Majors Dž. Vilkinsons norāda, ka sadarbība ir abpusēja – arī latviešu karavīri ir mācībās Mičiganā, tostarp specialitātēs kā gaisa spēki, inženieri un kājnieki. Tas esot būtiski, lai stiprinātu savstarpējo izpratni un savietojamību NATO līmenī.
Poligons Sēlijā nav tikai Latvijas aizsardzības infrastruktūras projekts – tas ir NATO mēroga ieguldījums austrumu flanga aizsardzībā. Kā uzsver majors Dž. Vilkinsons, šis poligons ir iekļauts Latvijas Valsts aizsardzības plānā un kalpos kā platforma dažādu sabiedroto valstu vienībām, tostarp dāņiem, spāņiem un citu Daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” dalībvalstīm.
Turklāt tiek plānots, ka sadarbība tiks paplašināta, piesaistot arī citas ASV struktūras, piemēram, V korpusu (V Corps), kā arī partnerus no Lietuvas. “Mēs cenšamies būt pirmie, kas palīdz Latvijai sasniegt savus mērķus – ne tikai apmācību jomā, bet arī piesaistot citus resursus,” viņš uzsver.
Mācību laikā inženieri un kājnieki ne tikai strādā kopā, bet arī mācās cits no cita. Kā atzīst abi intervētie pārstāvji, amerikāņu un latviešu karavīri un zemessargi spēj uzreiz atrast kopīgu valodu – tehnisku, taktisku un cilvēcisku. Gan Mičiganas karavīri, gan Zemessardzes pārstāvji uzteic viens otra profesionalitāti, precizitāti un darba ētiku.