Gruzija satraukta par Krievijas karaflotes bāzi Abhāzijā

Ārvalstīs
LETA/AFP
Krievijas helikopteri Ka-52 lido virs desantkuģa "Nikolajs Filčenkovs" Krievijas bruņoto spēku militārajās mācībās Abhāzijā 2018.gadā
Foto: REUTERS/Scanpix. Krievijas helikopteri Ka-52 lido virs desantkuģa "Nikolajs Filčenkovs" Krievijas bruņoto spēku militārajās mācībās Abhāzijā 2018.gadā

Gruzija ceturtdien paudusi bažas par Krievijas plāniem Abhāzijā izveidot jūras spēku bāzi, paziņojot, ka tas ir Gruzijas suverenitātes pārkāpums.

"Mēs izsakām bažas par Krievijas Suhumi okupācijas režīma paziņojumu par vēl vienas Krievijas militārās bāzes izveidi okupētajā Gruzijas teritorijā," teikts Gruzijas Ārlietu ministrijas paziņojumā, piebilstot, ka "tādā veidā tiek klaji pārkāpta Gruzijas suverenitāte un teritoriālā nedalāmība".

Trešdien Abhāzijas līderis Aslans Bžanija tikās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu, un ceturtdien laikraksts "Izvestija" ziņo, ka Krievija parakstījusi vienošanos par pastāvīgas jūras spēku bāzes izveidi Melnās jūras piekrastē Gruzijas separātiskajā reģionā.

"Mēs parakstījām vienošanos, un drīzumā Očamčiras rajonā būs karaflotes pastāvīgās bāzes punkts," Bžanija teicis, piebilstot, ka tas uzlabos gan Krievijas, gan Abhāzijas aizsardzības spējas.

Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainas armija vairākkārt devusi triecienus krievu Melnās jūras flotes bāzei Sevastopolē, kas atrodas anektētajā Krimas pussalā.

Očamčirā PSRS laikā bija padomju jūras spēku bāze. Krievijas skaraflotes bāzes izveide tur varētu liecināt, ka Krievija meklē alternatīvu Sevastopolei, kā arī paplašina savu klātbūtni Melnās jūras piekrastē Turcijas virzienā, norāda aģentūra "Reuters".

Savukārt laikraksts "Wall Street Journal" iepriekš ziņoja, ka Krievija ukraiņu spēku uzbrukumu dēļ pārvietojusi lielu daļu savas Melnās jūras flotes no anektētās Krimas.

Trešdien Putins tikšanās laikā ar Bžaniju neko neteica par jūras spēku bāzi, tomēr Abhāzijas līderis paziņoja, ka vēlas piedalīties "Krievijas puses ierosinātos integrācijas procesos".

Abhāzija vienpusējā kārtā 1993.gadā pasludināja neatkarību. Pēc 2008.gada Krievijas-Gruzijas kara tās neatkarību atzina Krievija. Atbilstoši ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūcijām Abhāzija ir Gruzijas sastāvdaļa.

Dalies ar šo ziņu