Ne visiem zināms ierocis, ar kuru Ukraina sekmīgi notriec desmitiem krievu un irāņu lidaparātu

Tehnika un ekipējums
Politico/Sargs.lv
Vācijas pretgaisa aizsardzības sistēma "Gepard" ko tā piegādājusi Ukrainas aizstāvjiem
Foto: dpa/picture-alliance/Scanpix

Krievijas sāktajam iebrukumam Ukrainā ieejot ziemas fāzē, Krievija aizvien biežāk sākusi veikt raķešu uzbrukumus pa Ukrainas kritiski svarīgajiem infrastruktūras objektiem, atstājot desmitiem tūkstošu cilvēku bez situma un elektrības. Rietumu nodrošinātais bruņojums Ukrainas aizstāvjiem sniedzis iespēju sekmīgi atvairīt agresorvalsts uzbrukumus. Jaungada naktī Kijivā vien notriekti 80 Irānā ražotie kaujas droni. Kas ir šis ierocis, kas aizsargā Ukrainas debesis, skaidro laikraksts “Politico”.

Kā informē Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, Ukrainas bruņotie spēki ikdienā iznīcina desmitiem Irānā ražotu lidaparātu, un Jaungada nakts nebija izņēmums, kad Krievijas uzlidojumu laikā tika iznīcināti līdz pat 80 šādiem lidaparātiem. Medijs “Politico” atklāj, ka Kijiva to spēj izdarīt ar Vācijas “Gepard” pašgājēja pretgaisa artilērijas sistēmu, kas spēj raidīt divas 35 milimetru lādiņu kārtas debesīs, lai trāpītu ienaidnieku droniem. Berlīne pēdējā gada laikā uz Ukrainu ir nosūtījusi 30 “Gepard” iekārtu, un šogad tiks nosūtītas vēl septiņas pretgaisa aizsardzības sistēmas.

“Gepard” ir pretgaisa aizsardzības lielgabalu sistēmas, kas atrodas uz kāpurķēžu šasijas, tādējādi nodrošinot Ukrainas bruņotajiem spēkiem mobilu pretgaisa aizsardzību. Šī sistēma kļuvusi par galveno Krievijas un Irānas bezpilota lidaparātu un raķešu iznīcinātāju laikā, kad  Kremlis turpina raidīt aizvien jaunus raķešu triecienus pa Ukrainas kritisko infrastruktūru.

Ukrainas gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ihnats (Yurii Ihnat) intervijā “Politico” atzina, ka kopš septembra Ukrainas pretgaisa aizsardzība ir iznīcinājusi 540 Irānas kamikadzes tipa bezpilota lidaparātus. Viņš piebilst, ka “Gepard” "ir bijis iedarbīgs ierocis pret šiem bezpilota lidaparātiem, kā arī pret spārnotajām raķetēm, taču ar šo bruņutehniku, kas pamatā paredzēta sauszemes spēku vienību pretgaisa aizsardzībai, nepietiek.”

Ņemot vērā Krievijas dronu un raķešu draudu apjomu, Ukrainas bruņotajiem spēkiem joprojām ir jāizmanto plaša spektra dārgas pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas, vecāki padomju laika ieroči, gan jaunākas radaru sistēmas un Rietumu sabiedroto sūtītās pretgaisa raķetes.

“Lai gan ASV amatpersonas nevar apstiprināt notriekto bezpilota lidaparātu skaitu,  nav iemesla neticēt viņu [ukraiņu] teiktajam", medijam “Politico” teica kāda ASV Aizsardzības departamenta amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

Lai gan “Gepard” ir izrādījies ārkārtīgi efektīvs ierocis, ar to ir problēmas. “Gepard” munīciju ražo Šveicē, taču tās valdība, atsaucoties uz valsts neitrālo statusu, ir atteikusies atļaut Vācijai nosūtīt munīciju uz Ukrainu.

Pagājuša gada oktobrī Vācijas aizsardzības ministre Kristīne Lambrehta (Christine Lambrecht) lūdza Šveices valdībai atļauju nosūtīt uz Ukrainu 12 400 Šveicē ražotās munīcijas vienību, tomēr lūgums tika noraidīts. Decembrī Vācijas ražotājs “Rheinmetall” paziņoja, ka atklās jaunu ražošanas līniju, kas sāks ražot 35 milimetru munīciju “Gepard” lielgabaliem, taču tā būs pieejama tikai šī gada otrā pusē.

Iekšzemes rūpniecisko jaudu trūkums arvien vairāk satrauc Ukrainas sabiedroto valstu valdības. ASV un Eiropas valstis steidzīgi strādā, lai apzinātu savus vecos ieroču un munīcijas krājumus, ko nosūtīt Ukrainai un piepildītu pašmāju noliktavas ar jaunu tehniku un munīciju. Taču karš Ukrainā aizvien vairāk iztukšo NATO valstu rezerves.

“Politico” informē, ka Vašingtonā ir sākušās slēgtās sarunas par aukstā kara laika munīcijas modernizāciju un tās nodošanu Kijivai. Viena no šādām programmām, kas jau ir sākusi savu darbību, ir ASV ražotā pretgaisa aizsardzības sistēma “HAWK”.

Image
ASV pretgaisa aizsardzības sistēma "HAWK", ko tā piegādājusi Ukrainas aizstāvjiem
Foto: ASV pretgaisa aizsardzības sistēma "HAWK", ko tā piegādājusi Ukrainas aizstāvjiem / AFP/Scanpix

ASV “HAWK” raķetes tiks savienotas ar vairākām palaišanas un vadības ierīcēm, kuras Ukrainai apņēmusies nosūtīt Spānija. “HAWK” joprojām tiek izmantota Eiropā un citos reģionos, taču pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā ASV armija to pakāpeniski nomainīja pret “Patriot” sistēmu, kas nozīmē, ka ASV Ukrainai var atdot savas vecās un neizmantotās raķetes.

ASV arī pašlaik meklē veidus, kā apturēt Irānas bezpilota lidaparātu piegādi Krievijai, vēsta “Politico”.

ASV Nacionālās drošības padomes pārstāve Adrienna Vatsone (Adrienne Watson) “Politco” norāda: "Mēs meklējam veidus, kā vērsties pret Irānas bezpilota lidaparātu ražošanu, izmantojot sankcijas, eksporta kontroli un sarunas ar privātiem uzņēmumiem, kuru daļas tiek izmantotas ražošanā."

Dalies ar šo ziņu