"Sargs.lv" reportāža: kā Rīgas iedzīvotāji reaģēja uz zemessargu patruļām mācībās "Namejs 2023"

Militārās mācības
Aivars Madris/Sargs.lv
Studentu kājnieku bataljona zemessargi mācībās "Namejs 2023"
Foto: Zemessardzes Rīgas 1. brigāde

Pirmdien noslēdzās valsts visaptverošās aizsardzības mācības “Namejs 2023”, taču to aktīvās fāzes laikā dažādu Latvijas pilsētu ielās jau ierasti patruļās devās karavīri un zemessargi, kā arī mūsu sabiedroto spēku karavīri. Pagājušās nedēļas izskaņā arī Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu kājnieku bataljona zemessargiem bija iespēja demonstrēt savu klātbūtni galvaspilsētas ielās, veicot sociālās patruļas. “No mācību viedokļa primārais mērķis bija parādīt savu klātbūtni Rīgā – ka mēs esam šeit, neatdosim savu zemi pretiniekam un palīdzēsim cilvēkiem,” par šo patruļu mērķi sarunā ar “Sargs.lv” stāsta Studentu kājnieku bataljona komandieris majors Ģirts Rasa.

Ņemot vērā saspringto situāciju pierobežā, šogad mācības “Namejs” noritēja atšķirīgā režīmā, nekā ierasts. Vairāki 1. Rīgas brigādes Zemessardzes bataljoni tika novirzīti sniegt palīdzību uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, tāpēc šogad Rīgu primāri sargāja Studentu kājnieku bataljons, kuram pievienojās Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti.

“Mēs veicām mācību uzdevumus, kuru galvenais uzsvars bija uz nekonvencionālo karadarbību jeb hibrīdkaru. Uzdevumos ietilpa sociālās patruļas, eskortēšana, pūļa kontrole, kontrolpunkti, kā arī kinētiskā darbība, kuru izspēlējām zaļajā apvidū kā bataljona līmeņa operāciju, kā arī mācību noslēgumā, veicot kauju apdzīvotā vietā, kuras ietvaros veicām Rīgas Kuģu būvētavas teritorijas atbrīvošanu un pretinieka neitralizēšanu,” par Studentu kājnieku bataljona uzdevumiem mācībās “Namejs 2023” stāsta majors Ģirts Rasa.

Sociālās patruļas Studentu kājnieku bataljona zemessargi uzsāka jau naktī no ceturtdienas uz piektdienu, kopā ar 3. kājnieku rotu šajās patruļās devās arī “Sargs.lv”. Sākotnēji mūsu ceļš ved uz Bolderāju, kur nakts laikā no 02:00 līdz 06:00 paredzētas divas maiņas. Situācija šeit ir mierīga, cilvēkus ielās praktiski nemana, vien retumis patruļas ceļā gadās kāds novēlojies kājāmgājējs vai pa ielu aizslīd vientuļš auto.

Image
Mācības "Namejs 2023"
Foto: Zemessardzes 1. Rīgas brigāde
Mieru iztraucē tikai iespēlētie pretinieki, kas ap četriem rītā savā džipiņā vairākas reizes šķērso mūsu ceļu, vicinoties ar ieročiem un izkliedzot grūti saprotamus saukļus, tomēr nakts laikā nekādi kontakti nav pieļaujami, tāpēc rūpīgi fiksējam notiekošo un turpinām patruļu.

Piektdien sociālās patruļas aptver krietni plašāku Rīgas teritoriju – Bolderāju, Sarkandaugavu, Vecmīlgrāvi, Imantu, Juglu, Zolitūdi, Ziepniekkalnu. Nav nekāds noslēpums, ka vairākos no minētajiem rajoniem jau iepriekšējos gados radušies incidenti ar vietējiem iedzīvotājiem, kas pauduši nievājošu vai pat agresīvu nostāju pret zemessargu klātbūtni ielās. Jāpiebilst, ka arī šogad zemessargi patrulē nodaļas sastāvā, bet ieroči, kas pielādēti ar salūtmunīciju (respektīvi, munīciju, kas rada troksni, taču neveido apdraudējumu veselībai un īpašumam), atrodas zemessargiem rokās patruļas režīmā.

Ja nakts faktiski aizritēja bez starpgadījumiem, tad gaismā situācija mainās un cilvēku reakcijas uz zemessargu klātbūtni kļūst pamanāmākas. Bolderājā, kur atkal patrulē 3. kājnieku rota, vairāki vīrieši izsaka komentārus krievu valodā – kāds jautā, vai sācies karš, cits jau agresīvāk uzkliedz “ko šeit ošņājat?” vai no muguras noburkšķ, ka “vienalga krievi jūs…” Atsevišķi agresīvi noskaņoti indivīdi tiek piefiksēti arī Imantā, Sarkandaugavā un Zolitūdē, lielākoties redzams, ka šie vīrieši ir grādīgo dzērienu ietekmē.

Tomēr kopumā novērotā iedzīvotāju reakcija ir mierīga, un netrūkst arī pozitīvu gadījumu, kad cilvēki smaida, māj ar rokām un rāda zemessargus arī saviem bērniem. Šķiet, ka lielākoties rīdzinieki jau pieraduši pie zemessargu klātbūtnes ielās mācību “Namejs” laikā un, cerams, uztver to kā savas drošības garantiju, nevis iemeslu satraukumam. Turklāt piektdienas vakarā SKB 3. kājnieku rotas zemessargiem rodas iespēja sevi pierādīt arī reālā situācijā – uzsākot patruļu Zolitūdē, kļūstam par satiksmes negadījuma lieciniekiem, un zemessargi dodas palīgā notriektajai kundzei, palīdzot sievieti aizvest prom no brauktuves, savācot viņas mantas un kopā sagaidot mediķu un policistu ierašanos. Par pašaizliedzīgu rīcību minētajā situācijā Zemessardzes 1. Rīgas brigādes atzinību vēlāk saņem divi Studentu kājnieku bataljona vecākie zemessargi – Ģirts Abizārs un Sintija Blumberga Bredika.
Image
Mācības "Namejs 2023"
Foto: Zemessardzes 1. Rīgas brigāde

Patruļu laikā daudzi rīdzinieki uzreiz pavērš pret mums telefonus, lai nofotografētu vai nofilmētu patruļas gājienu. Lielākā daļa no viņiem paši tiek piefiksēti, lai informāciju pēc tam nodotu tālāk analizēšanai un potenciālo agresora aģentu meklēšanai. Tāpat piefiksētas tiek arī personas, kas izsaka nicīgas vai aizskarošas piezīmes, bet piektdienas vakarā, apzinoties iespējamos riskus, zemessargu patruļas pavada Rīgas pašvaldības policija, kurai ir tiesības nepieciešamības gadījumā agresīvākos karstgalvjus arī aizturēt.

“Šāda veida mācības, kuru ietvarā bataljons saņēma uzdevumus no brigādes un veica pilnu plānošanas ciklu, mums bija organizētas pirmoreiz. Tas ir liels pluss, jo varējām testēt ne tikai mūsu rotas, bet arī štābu. Tā kā mūsu bataljons šogad vienīgais piedalījās apmācībās Rīgas un Pierīgas teritorijā, tā mums bija liela un vērtīga pieredze. Tās bija izdevušās mācības visos līmeņos. Protams, vēl notiks mācību analīze, apkoposim anketas, skaidrosim, kas bija izdevies un kas pietrūka,” par mācību “Namejs 2023” norisi no sava skatpunkta komentē Studentu kājnieku bataljona komandieris.
Image
Mācības "Namejs 2023"
Foto: Zemessardzes 1. Rīgas brigāde

Uz jautājumu, vai nebūtu lietderīgi šādas sociālās patruļas rīkot arī ārpus mācībām “Namejs”, majors Ģirts Rasa pauž, ka Latvijā šobrīd ir miera stāvoklis, bet Rīga ir ļoti noslogota pilsēta, tāpēc zemessargu un karavīru sūtīšanu sociālajās patruļās būtu rūpīgi jāizvērtē, lai neradītu sabiedrībā lieku satraukumu un apdraudētības sajūtu. “Karavīru un zemessargu klātbūtni varam demonstrēt dažādos pasākumos, ieroču stendos un tamlīdzīgi,” piebilst bataljona komandieris.

Jau ziņots, ka no 5. septembra līdz 2. oktobrim visā Latvijā norisinājās Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2023”, lai pilnveidotu un stiprinātu spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā. Mācībās līdz ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem plaši iesaistījās ne tikai citas valsts un pašvaldības iestādes, bet arī privātuzņēmumi.

Dalies ar šo ziņu