26. un 27. maijā Balvu novadā norisinājās Zemessardzes 31. kājnieku bataljona organizētas militārās mācības “Mūris”, kuru mērķis bija pilnveidot Zemessardzes un Valsts robežsardzes sadarbību militāra apdraudējuma gadījumā. Jau dienu vēlāk, 28. maijā, Balvos norisinājās Zemessardzes 31. kājnieku bataljona un Balvu novada civilās aizsardzības komisijas kopējās mācības “Pilskalns”, kurās piedalījās Balvu novada civilās aizsardzības komisijas pārstāvji no valsts un pašvaldību iestādēm, portālu "Sargs.lv" informēja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes preses pārstāve.
Militāro mācību “Mūris” laikā 31. kājnieku bataljona karavīri un zemessargi trenējās sniegt atbalstu Valsts robežsardzei robežapsardzības uzdevumu veikšanā, veicot patrulēšanu, nosacīto robežpārkāpēju aizturēšanu, kā arī citus uzdevumus, lai nepieļautu nelikumīgu robežas šķērsošanu. Mācības notika sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”, kas sniedza atbalstu informācijas ieguvē manevru vienībām, izmantojot bezpilota lidaparātu lidojumus.
Tikmēr mācību “Pilskalns” mērķis bija pilnveidot atbildīgo institūciju izpratni par atbildību sadalījumu un praktisko rīcību militāra apdraudējuma vai to draudu gadījumā. Šīs mācības Balvos notika jau trešo reizi un mācību laikā tika vingrināta savstarpējā sadarbība krīzes situāciju pārvarēšanā, plānojot rīcību dažādu hibrīdapdraudējuma incidentu novēršanā. Šoreiz mācības “Pilskalns” bija unikālas ar to, ka mācību laikā tika izspēlēts scenārijs, kura ietvaros zemessargi, valsts un pašvaldības policijas pārstāvji devās kopīgās patruļās drošības nodrošināšanai Balvu pilsētā.
Šādi vingrinājumi sniedz iespēju trenēt un pilnveidot sadarbību ar civilajām institūcijām, veicinot iesaistīto pušu izpratni par veicamajiem uzdevumiem militāra apdraudējuma gadījumā. Cieši sadarbojoties militārajām vienībām un civilajam sektoram un sniedzot dažāda veida atbalstu, tiek stiprināta visaptveroša valsts aizsardzības sistēma Latvijā.
Mācības “Mūris” jau kļuvušas par ikgadēju tradīciju, tā nostiprinot savstarpējo sadarbību ar Valsts robežsardzi robežapsardzības uzdevumu veikšanā. Kā atzina 31. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Jānis Freimanis, šādas mācības sniedz iespēju pilnveidot sadarbību starp valsts institūcijām.
Esošās ģeopolitiskās situācijas laikā ikviena pilsoņa ieguldījums valsts aizsardzībā ir ļoti būtisks. Dienests Zemessardzē ir viena no iespējām dot savu ieguldījumu valsts drošības stiprināšanā. Zemessardze ir skaitliski lielākā Nacionālo bruņoto spēku vienība un valsts teritoriālās aizsardzības pamats. Zemessargi pilda ne tikai aizsardzības uzdevumus, bet arī sniedz atbalstu pazudušu cilvēku meklēšanā, iznīcina sprādzienbīstamus priekšmetus, piedalās glābšanas darbos, palīdz dzēst ugunsgrēkus, sniedz atbalstu plūdu radīto seku novēršanā, kā arī nepieciešamības gadījumā atbalsta valsts un pašvaldību institūcijas likumpārkāpumu novēršanā un sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā.
Lai pievienotos Zemessardzei, kandidātam jāsazinās ar tuvāko Zemessardzes vienību, zvanot uz tālruņa numuru 1811, rakstot uz e-pasta adresi esizemessargs@mil.lv vai personīgi ierodoties savai mācību vai dzīvesvietai tuvākajā vienībā. Uzzini vairāk tīmekļvietnē www.zs.mil.lv.