Igaunijas drošības pētnieks: Ar ko “Zapad 2021” atšķiras no “Zapad 2017”?

Militārās mācības
Sargs.lv/ERR.ee
Krievijas un Baltkrievijas mācības "Zapad 2021"
Foto: Foto: via REUTERS/Scanpix

Lai arī vēl pāragri izdarīt galīgos secinājumus par Krievijas un Baltkrievijas vērienīgajām militārajām mācībām “Zapad 2021”, kas norisinās Baltijas pierobežā, taču jau tagad iespējams izdalīt vismaz trīs jauninājumus, kas šī gada mācības atšķir no 2017. gadā notikušajām. Tā savā komentārā Igaunijas sabiedriskajam medijam “ERR.ee” raksta Igaunijas Starptautiskā Aizsardzības un drošības centra (ICDS)  pētnieks Martins Hurts (Martin Hurt).

Pirmkārt, šķiet, ka šoreiz Krievija pārspīlē ar mācībās iesaistīto karaspēku un tehnikas vienību skaitu. Pēc Krievijas Aizsardzības ministrijas sniegtajiem datiem 2021. gada mācībās iesaistītā personāla un tehnikas apjoms acīmredzami pārsniedz to, kas piedalījās “Zapad 2017”.

Šogad mācībās iesaistīti aptuveni 200 000 karavīru, vairāk nekā 80 lidmašīnu un helikopteru, ap 760 militārā transporta vienību, tostarp vairāk nekā 290 tanki, vairāk nekā 240 lielgabali, reaktīvo raķešu zalvjuguns sistēmas un mīnmetēji, kā arī līdz pat 15 kuģiem.

Taču autors norāda – šie apgalvojumi, kā jebkuri Krievijas sniegtie apgalvojumi, var arī nebūt pilnīgi patiesi. Jo 2017. gadā Krievijas amatpersonas apgalvoja, ka mācībās “Zapad” piedalās  12 700 karavīru, taču vēlāk Rietumu eksperti aplēsa, ka to skaits bijis vismaz 65 - 70 000.

Neatkarīgi no faktiskā 2021. gada mācībās iesaistītā karaspēka lieluma Krievija šogad pat neizliekas, ka tajās piedalās mazāk par 13 000 karavīru, par ko panākta vienošanās 2011. gada Vīnes dokumentā par uzticības un drošības veicināšanas pasākumiem.

Image
ICDS pētnieks Martins Hurts
Foto: Foto: Postimees/Scanpix
Foto: ICDS pētnieks Martins Hurts/Postimees/Scanpix
Kā uzskata Igaunijas Starptautiskā Aizsardzības un drošības centra pētnieks, Maskava vienkārši ignorē Vīnes dokumentā noteiktos pienākumus tādā pašā veidā, kā tā pārkāpa, piemēram, Tuvā un vidējā rādiusa raķešu aizlieguma līgumu (INF Treaty), kopš 2017. gada vairākus bataljonus savā Eiropas daļā aprīkojot ar jaunajām vidējās darbības rādiusa raķešu sistēmām “9M729” jeb “SSC-8”. Tāpat arī veicot militāru iebrukumu Ukrainā, kas ir pretrunā ar 1975. gadā Helsinku konferencē parakstīto Nobeiguma aktu, kas vēlāk kļuva par pamatu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) izveidei.

Otrkārt, šī gada “Zapad” mācības kalpo kā katalizators, lai palielinātu spiedienu uz Latviju, Lietuvu un Poliju. Šīs valstis jau šobrīd ir pakļautas spēcīgam nelegālās migrācijas spiedienam, ko organizē un vada pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko vadītais režīms. Šī  - par politisko ieroci padarītā migrācija turklāt tiek apvienota ar dažādām neizskaidrojamām Baltkrievijas dienestu darbinieku aktivitātēm, šķērsojot robežu Lietuvas teritorijā. Tas nepārprotami ir signāls arī tālākām neskaidrībām attiecībās ar lielo kaimiņvalsti, jo kopumā nav paredzams, ka drošības riski varētu mazināties.

Treškārt, 2017. gada “Zapad” laikā bija spekulācijas par to, vai Krievija izmantos mācības kā ieganstu, lai Baltkrievijā savus militāros spēkus izvietotu uz pastāvīgu palikšanu, tomēr izrādījās, ka šīs runas bija pārspīlētas. Krievijas militārā klātbūtne Baltkrievijā gan palielinājās 2020. gadā pēc politiskās krīzes, kas Lukašenko lika piekāpties vairākiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina noteikumiem.

Krievijas un Baltkrievijas militārās mācības nu kļuvušas par daļu no “jaunās normas” un kalpo kā līdzeklis Baltkrievijas bruņoto spēku labākai integrācijai Krievijas bruņotajos spēkos. Šī integrācija ietver arī Baltkrievijas Gaisa spēku modernizāciju, piegādājot modernus, daudzfunkcionālus iznīcinātājus “Su-30” un arī uz zemes bāzēto pretgaisa aizsardzības sistēmu “S-400”. Turklāt šīs sistēmas nevajadzētu uzskatīt tikai par aizsardzības sistēmām, jo to ievērojamā darbības diapazona dēļ tās bruņota konflikta gadījumā varētu arī izmantot, lai uzbruktu kaimiņvalstu gaisa kuģiem, piemēram, Latvijā, Lietuvā un Polijā.

Drošības pētnieks uzskata, ka Krievija arī turpmāk ignorēs esošos ieroču kontroles un drošības nolīgumus, izvēršot hibrīdkaru pret saviem kaimiņiem – NATO dalībvalstīm, vienlaicīgi turpinot piegādāt modernus ieročus autoritatīviem režīmiem, kas apspiež un spīdzina savus iedzīvotājus. Līdz ar to šīs norādes liek secināt, ka drošības vide Krievijas kaimiņu valstīs, tai skaitā arī Baltijā, saglabāties nestabila.

Dalies ar šo ziņu