WP: Krievijas vasaras ofensīva Ukrainā cieš neveiksmi armijas sistēmisko problēmu dēļ

Konfliktu zonas
Sargs.lv/WP/Unian
Mirušie okupantu karavīri
Foto: AFP/Scanpix

Krievija ir uzsākusi jaunu vasaras ofensīvu Ukrainas austrumos, cenšoties izmantot savu pārsvaru cilvēkresursos un bruņojumā, taču tās virzība ir lēna. "The Washington Post" raksta, ka tuvākie mēneši varētu būt izšķiroši Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam viņa centienos piespiest Ukrainu kapitulēt. Tomēr pēdējo divu gadu laikā Krievijas progresu raksturo minimāli panākumi, ko eksperti skaidro ar tās armijas stāvokli.

Krievijas militārais analītiķis Jans Matvejevs prognozē, ka šī vasaras ofensīva nesniegs izšķirošu izrāvienu, lai gan okupanti varētu iegūt dažus tūkstošus kvadrātkilometru teritorijas. Viņš norāda, ka Krievijas spēki nespēj veikt sarežģītas operācijas Ukrainā, jo tiem trūkst kvalitatīvas izlūkošanas, tie cieš no korupcijas, loģistikas haosa un ārkārtīgi vājas apmācības.

"Masīvie uzbrukumi ir vienīgā taktika, kas Krievijas armijai šobrīd ir pieejama. Tā ir nežēlīga un nehumāna pieeja — viņi burtiski tirgo cilvēku dzīvības pret teritoriju. Armijā ir daudz karavīru, bet viņi nav apmācīti," uzsver Matvejevs.

Krievijas militārie blogeri un neatkarīgie mediji norāda uz sistēmiskām problēmām bruņotajos spēkos: korumpēti komandieri, kuri pieprasa kukuļus, lai glābtu karavīrus no pašnāvnieciskām operācijām, soda režīmi, kuros karavīrus iesloga būros vai "nonullē" — nogalina vai sūta uz drošu nāvi. Rezultātā — morāles lejupslīde, dezertēšana, plaši izplatīta dzeršana un narkotiku lietošana.

Militārais blogeris “Filologs slēpnī” raksta, ka patriotiskiem saukļiem nav jēgas, kamēr karavīri spiesti tērēt lielāko savas daļu algas pārtikai, ekipējumam, ieročiem, ģeneratoriem un pat satelītkomunikācijām. "Cilvēks nevar kļūt par patriotu, kamēr viņš maksā pats par visu — sākot no burkāniem līdz bruņuvestēm," viņš norāda.

Viltus ziņas par sagrābtām apdzīvotām vietām ir kļuvušas par ikdienu. Piemēram, jūnija vidū Krievijas armijas vadība kļūdaini paziņoja par Komaras ciema ieņemšanu Doneckas apgabalā. "Atkal meli. Un šie meli atkal maksās dzīvības vienkāršajiem karavīriem," 14. jūnijā rakstīja blogeris Romans Alehins.

“Telegram” kanālos izplatīti desmitiem video ar sūdzībām par to, ka ievainotie tiek sūtīti atpakaļ frontē, neraugoties uz smagu veselības stāvokli. Piemēram, karavīrs Suleimans Boršigovs no 353. motorizētās strēlnieku pulka stāstīja, ka viņa vienībā cīnījās arī cilvēki bez rokām un kājām, kas formāli atzīti par "pilnībā kaujas spējīgiem".

Daži blogeri norāda, ka bez jaunas mobilizācijas vai palīdzības no Ziemeļkorejas, Krievijas armijai trūkst resursu, lai virzītos uz priekšu.

Neskatoties uz briesmīgajiem apstākļiem, Krievijā vēl joprojām notiek aktīva vervēšana, ko veicina augstas algas un prēmijas — līdz pat 3 miljoniem rubļu (vairāk nekā 38 tūkstoši ASV dolāru). "Tas ir kā laimests loterijā. Propaganda stāsta, ka viss ir kārtībā, un cilvēki notic — domā, ka viņiem veiksies," norāda Matvejevs.

Ukrainas apvienotās spēku grupas "Hortica" pārstāvis Viktors Tregubovs komentē, ka Krievijas vasaras ofensīva piedzīvo neveiksmi, īpaši Sumu apgabalā, kur iebrukums ir "aizrijies". Tomēr kaujas joprojām turpinās vairākos virzienos. Krievijas spēki šķērsojuši ceļu Pokrovska-Kostjantinivka un, iespējams, plāno virzību uz šīm pilsētām vai vienlaicīgu uzbrukumu arī Pokrovskas-Mirnohradas aglomerācijai.

Savukārt Kara pētījumu institūts (ISW) ziņo, ka Ukrainas bruņotie spēki veiksmīgi virzījušies divos virzienos — Sumu apgabala ziemeļos un pie Časivjaras. Tāpat ukraiņu spēki veikuši pretuzbrukumu pie Jablonivkas un Andrejevkas, bet okupanti, lai gan mēģināja virzīties vairākos virzienos, panākumus neguva.

Dalies ar šo ziņu