Krievu "šahedi" kļuvuši precīzāki, bet Ukraina pielāgojas jaunajiem draudiem

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Forbes/Unian
Ukrainā nokritis Krievijas "Shahed" drons
Foto: Reuters/Scanpix

Pēc tam, kad Ukraina guva būtiskus panākumus cīņā pret Krievijas trieciena bezpilota lidaparātiem “Shahed”, Krievija ir sākusi šo dronu modernizāciju un ievieš jaunu taktiku to pielietošanā. Par to, kā mainās “šahedu” konstrukcija un pielietošanas stratēģija, raksta “Forbes”.

Modernizētie “šahedi”

Jaunākie “Shahed” dronu modeļi aprīkoti ar pastiprinātu motora nodalījuma bruņojumu, kas ļauj tiem izturēt apšaudes. Degvielas tvertnes, kuras iepriekš atradās spārnos, tagad ir pārvietotas uz drona korpusa vidusdaļu – tas ļauj turpināt lidojumu pat pēc spārna vai virsmas bojājumiem.

Vēl viena nozīmīga inovācija – “šahedi” tagad var nest papildu munīciju. Lidojuma laikā tie spēj nomest vairākus mazākus sprādzienbīstamus priekšmetus, ne tikai ietriekties mērķī. Tas padara dronus efektīvākus pret dzīvā spēka koncentrācijām un viegliem nocietinājumiem, samazinot atkarību no precīza trāpījuma.

Pēc Ukrainas karavīru teiktā, šie modernizētie droni jau tiek izmantoti Sumu un Harkivas apgabalos – sprādzieni tiek reģistrēti 20 minūtes pēc drona pārlidojuma, bez tipiskā kritiena trokšņa.

Jauna pielietošanas taktika

Krievija mainījusi arī “šahedu” pielietošanas veidu. Tos bieži palaiž pāros – viens lido zemāk, otrs augstāk. Tas apgrūtina radaru darbu – tiek fiksēts tikai zemāk lidojošais drons, kamēr otrs paliek neredzams un vieglāk sasniedz mērķi.

Turklāt “šahedi” bieži tiek lietoti kopā ar “Lancet” tipa droniem – šiem kaujas droniem ir grūtāk izsekot un tos notriekt. “Lancet” veic triecienus pret Ukrainas mobilajām pretgaisa aizsardzības vienībām, tādējādi pavērot ceļu “šahediem”. Kad pirmie iznīcina pretinieka aizsardzību, galvenais trieciens seko ar precīzāku efektu.

Ukrainas atbildes soļi

Ukraina savukārt strādā pie jauniem aizsardzības mehānismiem. Tiek pielāgotas dronu noteikšanas sistēmas, lai kompensētu problēmas, ko rada vienlaicīga dronu lidošana dažādos augstumos.

Ukrainas mobilās pretgaisa vienības modificē transportlīdzekļus, lai mazinātu to ievainojamību, un tiek ieviestas jaudīgāki šaujamieroči, kas efektīvāk var trāpīt bezpilota lidaparātiem.

Turklāt Ukraina nesen veikusi triecienu vienai no rūpnīcām, kur tiek ražoti “šahedi”.

Tehnoloģiju sacensība

Karš Ukrainā pārvērties par sacensību bezpilota lidaparātu tehnoloģiju jomā. Gan Krievija, gan Ukraina strauji attīsta dronu izstrādi un pretdronu metodes, meklējot priekšrocības kaujas laukā.

Aviācijas eksperts Bohdans Dolince jau iepriekš brīdināja, ka līdz gada beigām Krievija varētu vienlaikus uzbrukt ar līdz pat 1000 “šahediem”. Jūnijā Krievija sasniedza līdz šim lielāko intensitāti – līdz pat 6000 dažādu tipu bezpilota ierīču vienā mēnesī.

“Le Monde” savukārt atklājis, ka Krievija tagad spēj nepārtraukti ražot un izmantot “šahedus” bez Irānas atbalsta. Tatarstānā izveidota rūpnīca, kas nodrošina šādu dronu ražošanu.

Tikmēr Ukrainas izlūkdienesti Sumos analizējuši notriektu modernizētu “šahedu” ar mākslīgā intelekta komponentēm. Tas aprīkots ar augstas veiktspējas “Nvidia Jetson Orin” minidatoru, kas paredzēts attēlu apstrādei un mākslīgā intelekta uzdevumiem, kā arī ar infrasarkano kameru, kas atbilst iepriekš Krievijas izziņotajiem plāniem.

Dalies ar šo ziņu