Separātistu kontrolētajā Donbasā referendums par pievienošanos Krievijai varētu notikt mēneša laikā

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Luganskinformcentr (Krievijas okupētās Luhanskas marionešu režīma propagandas medijs)
Doņecka
Foto: Pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas kaujinieks/Reuters/Scanpix

Pašpasludinātās Luhanskas tautas republikas (LTR) vadītājs Leonīds Pasečņiks nesen paziņoja, ka jau tuvākajā laikā tikšot organizēts referendums par teritorijas iekļaušanu Krievijas sastāvā, tomēr vēlāk no sava paziņojuma atkāpās, precizējot, ka tas bijis viņa personīgais viedoklis un ka referendums netiks organizēts, jo sākumā esot jāpabeidz kara darbība. Lai arī pagaidām nav skaidrs, vai un kad šāds referendums varētu notikt, visticamāk Kremļa režīms to tomēr varētu noorganizēt tuvākā mēneša laikā, lai Krievijas propagandai būtu iespējas demonstrēt savus panākumus pirms tā sauktās “uzvaras dienas” svinībām 9. maijā.

Tikmēr Krievijas publiskā reakcija uz minēto paziņojumu nav bijusi viennozīmīga. No vienas puses Krievijas Federācijas padomes senators Andrejs Klišass no varas partijas “Jedinaja Rossija” ir paziņojis, ka LTR un arī pašpasludinātā Doņeckas tautas republika ir tiesīgas pieņemt lēmumu par iekļaušanos Krievijas sastāvā, savukārt no otras puses –  Valsts Domes NVS lietu komitejas priekšsēdētājs Leonīds Kalašņikovs uzsvēris, ka pašreizējos apstākļos šāda referenduma organizēšana nebūtu lietderīga, jo liela daļa šo teritoriju iedzīvotāju jau kopš 18. februāra ir evakuēti uz Krieviju.

Šajā sakarā ir izceļamas vairākas lietas. Pirmkārt, referenduma jautājums ir aktualizēts īsi pēc Krievijas militārā resora paziņojuma, ka kara pirmais posms ir beidzies un ir jākoncentrējas uz Donbasu, kā arī pirms Krievijas un Ukrainas delegāciju sarunām Turcijā, kas plānotas laikā no 28. līdz 30.martam.

Nav viennozīmīgi vērtējams, kā iespējamais referendums varētu ietekmēt šīs sarunas, tāpēc pagaidām Kijiva publiski ir noraidījusi kā nepieņemamu šāda referenduma iespējamo organizēšanu.

Otrkārt, jautājums par referenduma organizēšanu ir aktualizēts publiskā līmenī, kas liek domāt, ka, iespējams, aiz slēgtām durvīm par to jau ir runāts iepriekš. Treškārt, ja šāds referendums arī tiks organizēts, var visnotaļ droši prognozēt, ka okupācijas varas klātbūtnē tā rezultāts tiks uzrādīts kā Maskavai pozitīvs.

Lai arī pagaidām nav skaidrs, vai un kad šāds referendums varētu notikt, visticamāk Kremļa režīms to tomēr varētu noorganizēt tuvākā mēneša laikā, lai Krievijas propagandai būtu iespējas demonstrēt savus panākumus pirms Uzvaras dienas 9. maijā.

Dalies ar šo ziņu