
Pagājušās nedēļas izskaņā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā pirmo reizi Latvijā norisinājās starptautiskais aizsardzības inovāciju hakatons “EUDIS Defence”, kas vienlaikus norisinājās vēl septiņās valstīs – Spānijā, Vācijā, Itālijā, Lietuvā, Polijā, Dānijā un Čehijā, pulcējot aizsardzības industrijas inovatorus no Eiropas Savienības un Ukrainas, lai izstrādātu inovatīvu iekārtu un programmatūru risinājumus, kas pielāgojami Ukrainas aizsardzības vajadzībām.
48 stundu laikā Latvijas komanda «EchoSentinel» radīja risinājumu, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj reāllaikā noteikt potenciālus draudus kaujas laukā, un uzvarēja Latvijas atlasē. Jūnijā komanda pārstāvēs Latviju EUDIS starpvalstu finālā, sacenšoties ar septiņām citām aizsardzības inovācijām.
Komandas «EchoSentinel» attīstītais kompaktās akustiskās novērošanas sistēmas prototips ir īpaši piemērots izmantošanai sarežģītos kaujas apstākļos, kur tradicionālās vizuālās novērošanas tehnoloģijas zaudē efektivitāti. Komandā piedalās Latvijas zinātnieki un jaunie inženieri, kas zināšanas un prasmes guvuši Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU).
Līdz ar uzvaru hakatona nacionālajā atlasē komanda ieguva 5000 eiro lielu naudas balvu un iespēju savu ideju attīstīt starptautiskā EUDIS mentoringa programmā, saņemot individuālu atbalstu no aizsardzības un inovāciju jomas ekspertiem. Pēc tās komanda piedalīsies starpvalstu finālā, kurā savus risinājumus prezentēs arī Vācijas, Spānijas, Itālijas, Polijas, Lietuvas, Dānijas un Čehijas novatori.
Nacionālajā atlasē otro vietu un 3000 eiro naudas balvu saņēma komanda «AiSAT» par satelītbalstītu situācijas apzināšanas platformu, bet trešo vietu un 2000 eiro naudas balvu – komanda «GhostNet», kas radīja pārnēsājamu un modulāru uzraudzības sistēmu ar LoRa tīklu. Savukārt «LMT Defence» specbalvu saņēma komanda «ActionWise» par digitālu platformu, kas vērsta uz civiliedzīvotāju noturības stiprināšanu krīzes situācijās. Savu specbalvu pasniedza arī Zemessardze – komandai «Thunder Point/Pērkonpunkts» par pārnēsājamu atvērtā koda RF sensoru sistēmu.
Starptautiskais aizsardzības hakatons “EUDIS Defence” pulcēja gandrīz 70 dalībnieku. 17 komandas izstrādāja prototipus un konceptus, balstoties uz aizsardzības sektorā identificētām vajadzībām. Dalībnieku darbu atbalstīja ap 30 nozares mentoru – inženieri, pētnieki un aizsardzības jomas profesionāļi.