NATO Ziemeļatlantijas padome apsveikusi ASV un Krievijas panākto kodolieroču izplatīšanas ierobežošanas līguma “New START” pagarinājumu tomēr atzīst, ka, neraugoties uz šo soli, Krievija aizvien rada draudus Eiroatlantiskajai drošībai.
NATO Ziemeļatlantijas padomes izplatītajā paziņojumā sacīts, ka NATO apsveic un pilnībā atbalsta panākto vienošanos, kas ļauj “New START” līgumu pagarināt par pieciem gadiem.
“NATO uzskata, ka “New START” līgums ir ieguldījums starptautiskajā drošībā un stabilitātē. Sabiedrotie izsaka stingru atbalstu tā tālākajā īstenošanā, kā arī jebkuriem centieniem uzlabot stratēģisko stabilitāti,” pausts paziņojumā.
Sabiedrotie arī uzsver, ka joprojām ir apņēmības pilni uzturēt patlaban spēkā esošos atbruņošanās, ieroču kontroles un to neizplatīšanas nolīgumus, kā arī ievērot saistības.
“Sabiedrotie atbalsta turpmākas ieroču kontroles sarunas ar mērķi uzlabot alianses drošību, ņemot vērā apstākļus starptautiskajā drošības vidē. Sabiedrotie uzskata līguma pagarināšanu kā sākumu, nevis beigas centieniem novērst kodolkara draudus un jaunos stratēģiskās stabilitātes izaicinājumus,” norāda NATO.
Vienlaikus NATO Ziemeļatlantijas padome uzsver, ka, neraugoties uz to, ka Krievijai un ASV izdevies spert kopīgu soli, lai nodrošinātu kolektīvo drošību, alianse aizvien bez ilūzijām raugās uz Krievijas radītajiem drošības izaicinājumiem.
“Mēs cieši strādāsim, lai vērstos pret Krievijas agresīvajām darbībām, kas rada drošības izaicinājumus Eiroatlantijas reģionā,” sacīts paziņojumā.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka janvāra beigās ASV un Krievija beidzot panāca vienošanos par kodolieroču izplatīšanas nolīguma “New START” pagarināšanu vēl uz pieciem gadiem bez jebkādām papildus izvirzītām pušu prasībām.
Līdz šim spēkā esošā “New START” nolīguma termiņš beigtos 5.februārī.
Nolīgums nosaka ASV un Krievijai rīcībā esošo kodolarsenālu griestus ievērojami zemākā līmenī nekā Aukstā kara laikā, kad to apjoms bija sasniedzis maksimumu. Tas paredz, ka katrai no šīm valstīm uz ieroču sistēmām var izvietot ne vairāk kā 1550 kodolgalviņas. Savukārt kodolieroču nesēju – stratēģisko bumbvedēju un raķešu skaits ierobežots līdz 700 katrai no līguma slēdzēja pusēm.