
Zobenu dāvināšanas tradīcija jāsaglabā un jāturpina, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Nacionālo bruņoto spēku komandieris Kaspars Pudāns.
Viņš akcentēja, ka ir daudz runāts par to, kāpēc ukraiņiem izdodas nezaudēt karā pret Krieviju, un šajā procesā svarīgs ir armijas morālais spēks. To veido karavīru piederība vienībai, saviem bruņotajiem spēkiem. Pudāns pastāstīja, ka piederības sajūta karavīros tiek veidota caur vēsturi, tradīcijām, kas ir svarīgas, stiprinot lojalitāti un pārliecību par to, kāpēc tiek dots zvērests savai valstij.
Pudāna ieskatā šo tradīciju būtu būtiski to saglabāt un turpināt.
Tikmēr līdzekļu apjoms, kas būtu nepieciešams zobenu nodrošināšanai, realitātē ir daudz mazāks, nekā izskanējis, jo realitātē būtu nepieciešams iegādāties tikai tik zobenu, cik ir virsnieku, kas attiecīgajā gadā absolvē.
Kā ziņots, aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P) uzdevis apturēt virsnieku parādes zobenu iepirkuma plānošanu, liecina ministra publiskotais ieraksts tviterī.
Sprūds akcentē, ka virsnieku tradīcijas ir svarīgas un godājamas, bet izmaksas ir rūpīgi jāizvērtē un jāsamazina, piebilstot, ka šā brīža prioritātei ir jābūt kaujas spēju stiprināšanai.
Jau ziņots, ka Aizsardzības ministrija (AM) tuvākajos gados bija plānojusi tērēt kopumā 900 000 eiro parādes zobenu iegādei Nacionālo bruņoto spēku (NBS) virsniekiem.
Ministrijā norādīja, ka zobeni bija paredzēti izsniegšanai esošajiem un topošajiem virsniekiem - Nacionālās Aizsardzības akadēmijas absolventiem. Papildus ministrijā norādīja, ka spēkā esošie Ministru kabineta noteikumi definē virsnieka formastērpa sastāvdaļas, kas ietver zobenu ar zobena turētāju un zobena pušķi.
Zobena pasniegšanas tradīcija tika nodibināta 1920. gadā un to pasniedz Valsts prezidents.