ASV plāno iepirkt vairāk nekā 10 000 vadāmās artilērijas raķetes

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv/Nationalinterest.org
raķetes
Foto: Foto: military.com

Krievijas un Ķīnas pretpieejas jeb “A2/AD” sistēmas paliek arvien spējīgākas. Šī iemesla dēļ ASV Bruņotie spēki vēlas uzlabot savas artilērijas un raķešu spējas.

Pentagons plāno iegādāties 10 193 raķetes vadāmajai raķešu palaišanas sistēmai (Guided Multiple Launch Rocket System) jeb “GMLRS”. Pirkums ir par 26% apjomīgāks nekā pagājušā gadā un pat par 47% lielāks nekā vēl pirms diviem gadiem.

Pentagons paziņoja, ka šāda veida raķešu galvenais uzdevums ir ienaidnieka artilērijas un pretgaisa aizsardzības sistēmu neitralizēšana vai iznīcināšana. Šī gada pasūtījums ASV Aizsardzības departamentam izmaksās aptuveni 1,4 miljardus ASV dolāru.

“Armijas galvenā modernizācijas prioritāte ir artilērijas darbības diapazona un efektivitātes uzlabošana, kā arī raķešu spēju palielināšanu, lai nodrošinātu ASV Bruņoto spēku pārsvaru šajās jomās,” teikts Pentagona paziņojumā par 2020. gada budžetu.

“GMLRS” raķetes parasti tiek izšautas no “M270A” raķešu palaišanas sistēmas, tomēr pēdējā laikā ar šīm raķetēm arvien biežāk tiek izmantota arī mobilā “M142” artilērijas raķešu sistēmas jeb “HIMARS”. Šo sistēmu aktīvi izmanto gan Armija, gan ASV Jūras kājinieki, jo tā spēj nodrošināt precīzu uguns atbalstu lielā attālumā. Šāda sistēma ir īpaši svarīga Jūras kājiniekiem, jo tā spēj atbalstīt cīņu par apstrīdētu un labi aizsargātu teritoriju jūrā.

2017. gada oktobrī Jūras kājinieku vienības veiksmīgi izšāva raķetes no “HIMARS” sistēmas, kas atradās uz “USS Anchorage” iegremdējamā transporta doka, Kalifornijas dienvidu krastā.

Nākamajā gadā Jūras kājinieki divkāršoja izdevumus “HIMARS” sistēmai - no 60 miljoniem ASV dolāru uz 134 miljoniem ASV dolāru. “HIMARS” sistēmas lielākā priekšrocība ir tās mobilitāte. Tā ļauj ASV spēkiem sniegt precīzu un nāvējošu uguns atbalstu, uzreiz pēc tam nomainot atrašanās vietu, kas samazina iespējas, ka pretinieks būs spējīgs veikt efektīvu prettriecienu.

“Lielas ostas un lidlauki arvien vairāk ir pakļauti šāda veida tālā rādiusa uzbrukumiem.”  Tā vēl 2016. gadā portālā “Military.com” rakstīja Jūras kājinieku komandieris, ģenerālis Roberts Nelers (Robert Neller). “Izaicinājumi tikai pieaugs, jo mūsu pretinieki attīstīs savas pretpieejas sistēmas, ar mērķi mūsu spēkus noturēt pēc iespējas lielākā attālumā no viņu spēkiem.”

Dalies ar šo ziņu