“Sargs.lv” reportāža: majors A. Mežals stājas 1. mehanizētā kājnieku bataljona komandiera amatā, nomainot pulkvežleitnantu G. Landratovu

NBS
Sargs.lv
Juanajam komandierim tiek pasniegts karogs
Foto: kaprālis K. Začs/Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde

Piektdien, 30. maijā, Ādažu militārās bāzes Ierindas laukumā notika svinīga komandiera maiņas ceremonija vienā no Latvijas bruņoto spēku nozīmīgākajām vienībām – 1. mehanizētajā kājnieku bataljonā. Pulkvežleitnantu Gaidi Landratovu amatā nomainīja majors Arnis Mežals. Pasākumā piedalījās bataljona karavīri, tostarp valsts aizsardzības dienesta (VAD) iesaukuma karavīri, kā arī Nacionālo bruņoto spēku un Apvienotā štāba vadība.

Brigādes ģenerālis Egils Leščinskis savā uzrunā uzsvēra bataljona vēsturisko nozīmi un nepārtraukto attīstību. “1. mehanizētais kājnieku bataljons ir viens no Nacionālo bruņoto spēku balstiem. Šajā vienībā ir koncentrēta gan pieredze, gan zināšanas. Tā ir kalpojusi kā augsne virsnieku un instruktoru izaugsmei. Šeit tika uzņemti pirmie VAD karavīri, un atsauksmes apliecina – tas tika izdarīts profesionāli, godam,” viņš atzina.

Image
Vienības un NBS vadība
Foto: kaprālis K. Začs/Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde

Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Oskars Kudlis ceremonijā akcentēja pulkvežleitnanta G. Landratova ieguldījumu vienībā. “Pulkvežleitnants Gaidis Landratovs ir virsnieks ar mērķtiecību un augstu profesionālo latiņu. Viņa vadībā vienības kaujas gatavība būtiski pieaugusi, uzdevumi – izpildīti augstā līmenī. Viņš atstāj sakārtotu un spēcīgu vienību,” norādīja komandieris. 

Ceremonijā pulkvežleitnantam Landratovam tika pasniegta Sauszemes spēku komandiera goda zīme “Par nopelniem” – I pakāpē, novērtējot viņa iegudījumu bataljona attīstībā. Viņš turpinās dienestu Apvienotā štāba operatīvās plānošanas departamentā.

Image
Tiek pasniegta goda zīme
Foto: kaprālis K. Začs/Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde

Savā uzrunā pulkvežleitnants pateicās karavīriem, komandieriem un ģimenei. “Šie nepilni trīs gadi bija izaicinoši un piepildīti. Lepojos ar mūsu panākumiem – no kaujas uzdevumu izpildes līdz valsts aizsardzības dienesta ieviešanai,” viņš sacīja.

Pasākuma noslēgumā pulkvežleitnants Landratovs simboliski nodeva bataljona karogu – karogam tika piestiprināta īpaša zīme, ko saņēma jaunais komandieris majors Arnis Mežals. Tas simbolizē komandiera amata nodošanu un vienības nepārtrauktību.

Jaunais komandieris – uzdevums modernizēt

Majors A. Mežals līdz šim bija bataljona komandiera vietnieks un vienību pārzina no iekšpuses. “Sajūtas – liels gods, bet arī liela atbildība. Plāni skaidri: personāla apmācība, līderības attīstība un kolektīvās spējas mūsdienu apdraudējumu apstākļos,” viņš atzina sarunā ar "Sargs.lv".

Viņa vadībā bataljons sagaidīs arī nozīmīgu pavērsienu – "ASCOD" kājnieku kaujas mašīnu ieviešanu. “Šī nav tikai tehnika – tā ir jauna līmeņa spēja. Mūsu uzdevums būs šo spēju ieviest praksē un padarīt bataljonu par pilnvērtīgu mehanizētu spēku,” viņš uzsvēra.

Papildus "ASCOD" ieviešanai, majors norādīja arī nepieciešamību analizēt mūsdienu karadarbību un ieviest to bataljonā. "Mēs gribam kā bataljons izanalizēt mūsdienu karadarbību vēl detalizētāk. Saprast, ko mūsdienu karadarbībā mēs vēl neesam spējuši atrisināt. Izanalizēt, atrast risinājumus un pēc tam ieviest apmācībā," viņš atklāja intervijā ar "Sargs.lv". 

Image
Jaunais komandieris
Foto: kaprālis K. Začs/Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde

1. mehanizētais kājnieku bataljons ir Latvijas bruņoto spēku vēsturiskā kodola turpinātājs. Tā pirmsākumi meklējami 1992. gadā, kad tika izveidots Izlūkdesanta bataljons. Gadu gaitā vienība pārtapa par LATBAT, vēlāk par BALTBAT pamatsastāvdaļu, un 2000. gadā tika apstiprināts kā 1. kājnieku bataljons.

Kopš 2016. gada bataljons īsteno mehanizācijas projektu un šodien ir NBS Sauszemes spēku Mehanizētās brigādes galvenā triecienvienība.

Karavīri no šī bataljona ir piedalījušies visās Latvijas starptautiskajās militārajās operācijās:

  • Bosnijā un Hercegovinā (1995–2003),
  • Kosovā (2003–2004),
  • Irākā (2003–2007),
  • Afganistānā (2004–2014),
  • Malī un Centrālāfrikas Republikā (kopš 2014).

Bataljons bijis daļa no NATO Sevišķi ātrās reaģēšanas vienības (VJTF) un ES kaujas grupām.

Image
Ierindas laukums, kurā stāv karavīri
Foto: kaprālis K. Začs/Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde

Dalies ar šo ziņu