NBS tuvākajos gados jāstiprina ar ievērojamu skaitu jaunu karavīru un zemessargu

NBS
LETA
NBS
Foto: Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Latvija tuvākajos gados būtu gatava palielināt bruņotos spēkus par vairākiem tūkstošiem karavīru un zemessargu, teikts Aizsardzības ministrijas sagatavotajā jaunākajā Valsts aizsardzības koncepcijā turpmākajiem četriem gadiem. Tas ir liels izaicinājums, ņemot vērā ierobežoto darba tirgu Latvijā un stingrās atbilstības prasības profesionālā dienesta karavīriem un zemessargiem, salīdzinot ar citu profesiju pārstāvjiem.

Patlaban spēkā esošajā 2016. gadā Saeimā apstiprinātajā koncepcijā teikts, ka Nacionālo bruņotie spēki miera laikā uztur 17 500 militāri sagatavotus karavīrus, tai skaitā 6500 profesionālā dienesta karavīru, 8000 zemessargu un 3000 rezerves karavīru.

Savukārt jaunākajā koncepcijā norādīts, ka jāturpina palielināt NBS skaitlisko sastāvu, vienlaikus reāli apzinoties Latvijas ierobežoto darba tirgu.

Lai aizpildītu NBS vienību karavīru sastāvu un nodrošinātu spēju attīstībai nepieciešamo personālu, šīs koncepcijas darbības laikā būtu jāsasniedz 8000 liels profesionālā dienesta karavīru skaits.

Tāpat turpmāko gadu laikā arī turpināsies jaunu spēju un ekipējuma apguve bruņotajos spēkos, tādēļ profesionālā dienesta karavīri, kas ir izglītoti, trenēti, augsti motivēti un savas jomas eksperti, veidos NBS kodolu.

Izšķirīga loma Latvijas valsts teritoriālajā aizsardzībā ir Zemessardzei. Jaunā Valsts aizsardzības koncepcija paredz - līdz 2024. gadam Zemessardzes skaitam būtu jāsasniedz 10 000 zemessargu, bet līdz 2027. gadam - 12 000 zemessargu.

Koncepcijā teikts, ka jāturpina piesaistīt jauni zemessargi, lai valsts aizsardzībā iekļautos jaunā paaudze, kas ir apņēmības pilna apgūt militāro pamatapmācību un veidot zemessarga militāro karjeru, to apvienojot ar civilo dzīvi. Tāpat jāturpina aktīvi sadarboties ar darba devējiem, lai tie atbalstītu zemessargu vēlmes piedalīties militārajās mācībās, pildīt dienesta uzdevumus un apgūt vajadzīgās specialitātes.

Lai nodrošinātu dažādu profesiju zemessargu piesaisti, tai skaitā atbalsta speciālistus, Zemessardzei ir jāstrādā pie modulārās apmācības un tālmācības, radot zemessargiem iespējas pakāpeniski un pastāvīgi papildināt zināšanas un celt kvalifikāciju, elastīgi piemērojot apmācību grafiku katra iespējām un brīvajam laikam. Sabiedrībā jāpopularizē brīvprātīga iesaiste savas valsts aizsardzībā, lai šāda pilsoniskā rīcība būtu plaši izplatīta un cienījama.

Būtisks priekšnoteikums ir lauzt līdzšinējo sabiedrības pasīvo attieksmi pret Zemessardzi. Tādēļ politiķiem un sabiedrības līderiem ar personīgo piemēru daudz aktīvāk ir jāiesaistās Zemessardzē, kā arī publiskajās kampaņās, uzsverot, ka dienests Zemessardzē ir goda lieta, kam jākļūst par sabiedrības ikdienas pašsaprotamu sastāvdaļu.

Tāpat jāturpina palielināt apmācīto rezerves karavīru skaits, kas sastāv no profesionālā dienesta atvaļinātajiem karavīriem, neaktīvajiem zemessargiem un tiem, kas apguvuši Jaunsardzes ceturtā līmeņa apmācības programmu un valsts aizsardzības mācības nometnes apmācību un devuši rezerves karavīra zvērestu, kā arī pabeiguši brīvprātīgo rezerves karavīru militāro apmācību.

Balstoties uz šīm iespējām, apmācīto un iesaucamo rezerves karavīru skaitam valsts aizsardzības koncepcijas darbības periodā jāsasniedz 6000.

Kopš 1995. gada katram periodam sagatavotas septiņas Latvijas valsts aizsardzības koncepcijas. Līdzšinējā koncepcija bija apstiprināta 2016. gadā, bet šobrīd izstrādātā koncepcija vēl būs jāskata valdībā un jāapstiprina Saeimai.

Dalies ar šo ziņu