72stundas

baneris

baneris

baneris

Krīzes situācijā ikdienas dzīve kardināli mainās, jo var nebūt pieejami kritiskie pakalpojumi - elektrība, gāze, apkure, komunālie pakalpojumi, internets un mobilie sakari. Var nestrādāt veikali un benzīntanki, nedarboties bankomāti un maksājumu kartes. Varētu tikt  apgrūtināta ārstniecības iestāžu un glābšanas dienestu darbība.

Krīzes situācijā atbildīgie dienesti un bruņotie spēki īstenos apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus, tāpēc ikvienam jābūt spējīgam noturēties pirmās krīzes dienas - vismaz 72 stundas. 

Labākais veids, kā pasargāt sevi un savus tuvniekus, ir savlaicīgi sagatavoties jebkādai krīzes situācijai, tostarp:

  • izrunāt ar saviem tuviniekiem iespējamās krīzes situācijas un vienoties par rīcību;
  • būt gatavam nodrošināt pārtikas, ūdens un pirmās nepieciešamības preču krājumus pirmajām 3 dienām;
  • regulāri atsvaidzināt zināšanas par pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu, iegūt informāciju un zināšanas, kas var palīdzēt Tev un Tavai ģimenei ekstremālos apstākļos.

Droši ir zināt!

Video

Viens no operatīvo dienestu un arī katra indivīda lielākajiem izaicinājumiem ir paaugstināt savu gatavību nezināmiem un līdz galam neprognozējamiem riskiem, tā intervijā “Sargs.lv” norāda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD)  direktore Liene Cipule. Daļēji tāda ir arī Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze, kas vēlreiz apstiprina – bioloģiskais apdraudējums ir viens no reālākajiem, kas mūs var skart arī turpmāk. Tāpēc labi, ja visaptverošas valsts aizsardzības kontekstā katrs zina savu lomu un uzdevumus, lai kopīgiem spēkiem krīzi varētu pārvarēt pēc iespējas ātrāk.

Lasīt vairāk

Bērni ir īpaši sargājama mūsu sabiedrības daļa, jo daudzās situācijās ir atkarīgi tieši no pieaugušajiem un viņu pieņemtajiem lēmumiem. Tas attiecas arī uz dažādām iespējamām krīzes situācijām, kad jārīkojas pēc cita rīcības scenārija nekā ikdienā. Kā vislabāk runāt ar bērnu un pusaudzi par potenciālām briesmām, neradot viņos stresu, bet gan skaidru darbības plānu, to “Sargs.lv” skaidro Valsts policijas un psiholoģiskā atbalsta centra “Dardedze” eksperti.

Lasīt vairāk

Latvija tuvākajos gados būtu gatava palielināt bruņotos spēkus par vairākiem tūkstošiem karavīru un zemessargu, teikts Aizsardzības ministrijas sagatavotajā jaunākajā Valsts aizsardzības koncepcijā turpmākajiem četriem gadiem. Tas ir liels izaicinājums, ņemot vērā ierobežoto darba tirgu Latvijā un stingrās atbilstības prasības profesionālā dienesta karavīriem un zemessargiem, salīdzinot ar citu profesiju pārstāvjiem.

Lasīt vairāk

Līdz šim Latvijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests savu visplašāk pazīstamo trauksmes apziņošanas sistēmu – trauksmes sirēnas – ieslēdzis tikai vienu reizi 2005. gadā, kad Valmierā eksplodēja maģistrālais dabasgāzes vads. Tiesa, jau toreiz nācās atzīt, nepilnības iedzīvotāju brīdināšanas un apziņošanas sistēmā, jo, lai arī sirēnas strādāja, informācija pie iedzīvotājiem par to, kas viņiem būtu jādara, nonāca novēloti. Dienestā atzīst – lai arī nepilnības tikušas novērstas, pēdējo gadu tehniskais progress iedzīvotāju brīdināšanas sistēmā kā centrālo spēlētāju varētu iesaistīt mobilo

Lasīt vairāk