Irāna pirmo reizi oficiāli atzinusi, ka ASV nopietni ietekmējušas tās kodolobjektus

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Bloomberg/Unian
Irānas kodolobjekts Fordo
Foto: AP/Scanpix

Irāna pirmo reizi oficiāli apstiprinājusi, ka tās kodolobjekti ir nopietni cietuši no masīviem ASV gaisa triecieniem, kas notika 22. jūnijā.

Kā paziņojis Irānas Ārlietu ministrijas pārstāvis Ismails Bagaī, triecieni ir radījuši "nopietnus bojājumus" un bijuši ne tikai militāra agresija, bet arī starptautisko tiesību un Kodolieroču neizplatīšanas līguma pārkāpums, ziņo “Bloomberg”.

ASV Aizsardzības ministrija pagaidām nav sniegusi oficiālu novērtējumu par uzbrukumu sekām, taču izlūkdienestu dati liecina, ka pazemes infrastruktūras galvenie elementi – piemēram, centrifūgas, – varētu būt palikuši neskarti. Tas ir pretrunā ar prezidenta Donalda Trampa paziņojumu NATO samitā, kurā viņš nodēvēja operāciju par Irānas kodolprogrammas "iznīcināšanu" un apšaubīja izlūkdienestu analīzi.

Īpaša uzmanība pievērsta objektam Fordo – galvenajam urāna bagātināšanas centram, kas atrodas zem kalna. Starptautiskās atomenerģijas aģentūras vadītājs Rafaels Grosi paziņojis, ka šis objekts varētu būt "ļoti nopietni bojāts". Tikmēr Izraēlas Atomenerģijas komisija uzskata, ka ASV un Izraēlas kopīgie uzlidojumi būtiski aizkavējuši Irānas spējas iegūt kodolieročus – vismaz par vairākiem gadiem.

Saskaņā ar satelītu datiem ASV spēki apzināti izvairījās no triecieniem pa reaktoriem Isfahānā, lai neizraisītu kodolkatastrofu.

Vienlaikus prezidents Tramps panāca pamieru starp Izraēlu un Irānu pēc 12 dienām ilgas karadarbības. Situācija gan joprojām ir saspringta – abas puses uzstāj, ka ievēros vienošanos tikai tad, ja otra puse to nepārkāps. ASV šajā situācijā guvušas ievērojamu diplomātisku panākumu – pastiprinājušas militāro spiedienu un vienlaikus panākušas pagaidu uguns pārtraukšanu.

Dalies ar šo ziņu