"CERT.LV": Latvijas kibertelpā gads ir sācies salīdzinoši mierīgi

Izglītība
LETA
kiberdrošība
Foto: Pixabay.com

Latvijas kibertelpā gads ir sācies salīdzinoši mierīgi, otrdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Latvijā "CERT.LV" vadītāja Baiba Kaškina. Arī "CERT.LV" darbības pārskats par 2022. gada 4. ceturksni liecina, ka kopumā situācija Latvijas kibertelpā, lai arī intensīva, vērtējama kā stabila. 

Vienlaikus viņa gan uzsvēra, ka piekļuves atteices jeb DDoS uzbrukumi joprojām notiek, bet interneta lietotājiem tie nav jūtami, pateicoties pagājušajā gadā ieguldītajam darbam kibertelpas stiprināšanā.

Tāpat viņa atzīmēja, ka uzmanīgiem un vērīgiem ir jābūt visu laiku, jo 100% aizsardzība pret uzbrukumiem nav iespējama. "Robi, protams, ir. Diemžēl 100% aizsardzība nav iespējama," teica Kaškina.

"CERT.LV" darbības pārskats par 2022. gada 4. ceturksni liecina, ka kopumā situācija Latvijas kibertelpā, lai arī intensīva, bija vērtējama kā stabila.

Visa pārskata perioda garumā bija vērojami periodiski intensīvi Krievijas agresiju atbalstošu haktīvistu veikti piekļuves lieguma jeb DDoS uzbrukumi gan pret valsts pārvaldes iestādēm, gan kritiskās infrastruktūras uzņēmumiem, taču vairumā gadījumu tie neradīja ietekmi vai arī ietekme bija neliela. Veiksmīgi sadarbojoties VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, SIA “Tet” un CERT.LV, valsts un kritiskās infrastruktūras IKT resursiem tiek nodrošināta augsta noturība pret DDoS uzbrukumiem.

Sadarbībā ar ārvalstu partneriem no NATO tika turpināts veikt pārbaudes un draudu medības vairākās Latvijas Republikas kritiskās informācijas sistēmās, lai uzlabotu spēju atturēt apdraudējumus un reaģēt uz uzbrucēju darbībām. Draudu medības sniedza labāku izpratni par uzbrucējiem un veicināja sabiedroto komandu sadarbības spēju uzlabošanu un pieredzes apmaiņu, lai efektīvāk aizsargātu sistēmas, balstoties uz kopīgi iegūto informāciju.

Savukārt no vairākiem uzņēmumiem tika saņemti incidentu ziņojumi par iejaukšanos biznesa sarakstē. Uzņēmumi, apmaksājot sadarbības partneru vārdā atsūtītus viltus rēķinus un veicot pārskaitījumus uz krāpnieku norādīto bankas kontu, cieta ievērojamus zaudējumus, kuru kopējais apjoms pārsniedz 500 tūkstošus eiro.

Pārskata periodā tika reģistrētas 360 973 unikālas apdraudētas IP adreses, kas ir par 15% vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī un par 197% vairāk nekā šajā pašā periodā pirms gada. Izplatītākie apdraudējumi:

  • konfigurācijas nepilnības (91 407 unikālas IP adreses) ar kritumu par 23% pret iepriekšējo periodu;
  • ļaundabīgs kods (11 351 unikāla IP adrese) ar pieaugumu par 9%;
  • pakalpojuma pieejamība (2902 unikālas IP adreses) ar pieaugumu par 37%.

"CERT.LV" ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un ".lv" domēna vārdu zonā.

Dalies ar šo ziņu