
Igaunijas valdība otrdien tomēr nolēma pārvietot Narvas pievārtē esošo padomju laika pieminekli - tanku, un jau ir sākti sagatavošanās darbi pieminekļa demontāžai. Tāpat nolemts pārvietot vairākus citus Narvas un Narvas-Jēsū apkaimē esošus padomju laika pieminekļus.
Lai garantētu drošību policija noteikusi komandantstundu pieminekļu tuvumā, kas nozīmē, ka tuvumā esošie ceļi ir slēgti automašīnām un gājējiem, informēja Igaunijas Policijas un robežsardzes departamentā.
Igaunijas sabiedriskais medijs "ERR.lv" ziņo, ka situācija pie tanka pagaidām esot mierīga un nav novērots neviens cilvēks, kas nebūtu saistīts ar veicamajiem darbiem.
Jau ziņots, ka pēc tam, kad Narvas pašvaldība nevarēja vienoties, Igaunijas valdība otrdienas rītā paziņoja, ka nolemts pārvietot publiskās vietās esošos padomju laika pieminekļus Narvā un tās apkaimē.
Tanks "T-34" tiks pārvietots uz Igaunijas Kara muzeju. Šis padomju tanks "T-34" Narvas pievārtē uz postamenta bija novietots Narvas upes krastā vietā, kur 1944. gada jūlijā upi šķērsoja uzbrūkošais padomju karaspēks. Piemineklis tika atklāts 1970. gadā.
Kā norāda Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa, Igaunijas valdība padomju laika pieminekļu demontāžu nolēma sākt tieši Narvā, jo šajā Krievijas robežas tuvumā esošajā pilsētā visstraujāk varētu pieaugt saspīlējums.
"Kā jau solīju, mēs šo tanku nenoņemsim nakts aizsegā. Ir sākusies skaista un saulaina diena, un arī pārvietošanas darbi. Vēlamies, lai viss norit miermīlīgi. Igaunija ir mūsu kopīgās mājas, un neviens nevēlas saspīlējumu un sabiedriskās kārtības pārkāpumus," viņa sacīja.
Jau augusta sākumā Igaunijas valdība nolēma visās publiskās vietās demontēt padomju laika pieminekļus. Kopumā valstī esot 200-400 tādu objektu.
Igaunijas vēsturē iegājusi tā dēvētā Bronzas nakts - 2007. gada 27. aprīlis, kad Tallinā notika nekārtības saistībā ar padomju karavīriem veltītā pieminekļa, tā dēvētā Bronzas kareivja, pārvietošanu no pilsētas centra uz karavīru kapsētu. Toreiz divas naktis ilgušajos krievvalodīgo jauniešu nemieros gāja bojā viens cilvēks - Krievijas pilsonis Dmitrijs Gaņins, bet 1200 tika aizturēti.
Tikmēr Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja 5. augustā atbalstīja lēmumu par finansējuma piešķiršanu padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā demontāžai.
Kopumā pieminekļa nojaukšanai paredzēts tērēt ap 2,1 miljonu eiro. Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis iepriekš norādīja, ka aptuvenais finansējuma sadalījums plānots sekojošs: 3% plānots ieguldīt būvlaukuma iekārtošanā un uzturēšanā, 3% - paredzēt inženierkomunikāciju aizsardzībai un pārkārtošanai, 7% - obeliska un skulptūru demontāžai, 24% - postamentu, tehnisko telpu un pamatu demontāžai, 45% - baseina nojaukšanai un aizbēršanai, 18% - teritorijas labiekārtošanas izmaksām.
Padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā demontāžai plānots izlietot arī sabiedrības ziedojumu vākšanas akcijā iegūtos 268 383 eiro. Šo finansējumu plānots izmantot, lai sakoptu teritoriju pēc pieminekļa demontāžas. Tāpat paredzēts, ka valsts finansēs līdz 50% no kopējām demontāžas attiecināmajām izmaksām.