
14. aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes auditoriju centrā “Domus Auditorialis” notika plaši apmeklēts aizsardzības iepirkumu seminārs, kurā vietējiem uzņēmējiem tika sniegts padziļināts ieskats par Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) plānotajiem iepirkumiem turpmākajos trīs gados. Pasākumu organizēja Aizsardzības ministrija sadarbībā ar VALIC, un tas kalpoja kā pirmais solis ciešākai sadarbībai starp Latvijas industriju un aizsardzības sektoru.
Seminārs tika pārcelts no sākotnēji plānotā datuma marta beigās, jo ieinteresēto komersantu skaits būtiski pārsniedza gaidīto. VALIC vadītājs pulkvežleitnants Alans Andrulis atzina, ka šī organizatoriskā kļūme vienlaikus apliecināja vietējās industrijas vēlmi aktīvāk iesaistīties valsts aizsardzības sistēmas stiprināšanā.
“Šis seminārs ir mūsu komunikācijas restarts ar industriju,” teica pulkvežleitnants A. Andrulis, uzsverot, ka mērķis ir ne tikai iepazīstināt ar iepirkumiem, bet arī veidot stratēģisku dialogu un sinerģiju ar uzņēmējiem.
Aizsardzības ministrs Andris Sprūds, uzrunājot klātesošos, uzsvēra, ka aizsardzības industrija ir kļuvusi par vienu no valsts attīstības prioritātēm. Viņš norādīja, ka Aizsardzības ministrija virzās uz 5% no IKP izlietojumu aizsardzības vajadzībām, kur būtiska daļa tiks atvēlēta arī inovācijām un vietējās industrijas stiprināšanai.
Latvijas uzņēmējiem NBS iepirkumos tuvāko 3 gadu laikā – ap 1 miljards eiro!
— Andris Spruds (@AndrisSpruds) April 14, 2025
Šodien seminārā liela Latvijas uzņēmēju interese par NBS iepirkumiem! Esam gatavi 🇱🇻 uzrāvienam! Aicinu būt ambicioziem, inovatīviem un vērstiem uz sadarbību. Finansējums būs - ap 1 miljards eiro… pic.twitter.com/TCGGZfXAz8
Semināra galvenais saturs tika veltīts trīs galvenajiem virzieniem, kuros valsts vēlas stiprināt sadarbību ar industriju:
1. NBS ikdienas uzturēšana – iepirkumi individuālajam ekipējumam, pārtikai, transportam u.c.
2. Lielo spēju attīstība – piemēram, kājnieku kaujas mašīnas, pretgaisa aizsardzības sistēmas, kurās tiek pieprasīta vietējā iesaiste.
3. Inovācijas un izpēte – aizsardzības inovāciju fonda, testēšanas kapacitāšu, kā arī pilotprojektu finansējums un pētniecības programmas.
Pašlaik VALIC uzsācis darbu ar individuālā ekipējuma iepirkumu pilna dzīves cikla pārvaldību, bet līdz 2026. gadam plānots pārņemt arī pārtikas, transporta, rezerves daļu, degvielas un pat bruņojuma iepirkumus.
Aizsardzības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks plānošanas jautājumos Uģis Norītis prezentēja Aizsardzības industrijas un inovāciju atbalsta stratēģiju, kas paredz:
• zaļā koridora principu ārvalstu investoriem un vietējām ražotnēm,
• piecus līdz septiņus jaunos industrijas projektus līdz 2028. gadam,
• kompetenču centru izveidi zinātnes un industrijas sadarbībai,
• pilotprojektu un grantus aizsardzības inovācijām.
Viens no stratēģijas mērķiem ir palielināt vietējās industrijas iesaisti no aptuveni 10% līdz 20% no kopējā aizsardzības budžeta bruņojuma un uzturēšanas izdevumiem.
Semināra otrajā daļā uzņēmēji tika sadalīti trīs tematiskās grupās jeb sindikātos, kur VALIC pārstāvji detalizēti prezentēja iepirkumu plānus tādās jomās kā kolektīvais un karavīra individuālais ekipējums, transports, rezerves daļas un remonti, kā arī pārtikas un ēdināšanas pakalpojumi.
Katras grupas mērķis bija ļaut uzņēmējiem savlaicīgi iepazīties ar potenciālajiem iepirkumiem, izprast pieprasījuma apjomus un operacionālās prasības, kā arī iesniegt ieteikumus vai jautājumus par iespējamo sadarbību.
Pulkvežleitnants Alans Andrulis noslēgumā uzsvēra: “Mēs meklējam partnerus, ne tikai piegādātājus. Šis seminārs ir tikai sākums ceļam uz spēcīgu, noturīgu un paļāvības pilnu ekosistēmu.”