Buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā” izdots arī Braila rakstā un palielinātā drukā

Sabiedrība
Sargs.lv
buklets
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrību bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā” sagatavojusi arī Braila rakstā un palielinātā drukā, lai informācija par rīcību krīzes gadījumā būtu viegli pieejama arī vājredzīgajiem un neredzīgajiem Latvijas iedzīvotājiem.

Braila rakstā buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā” izdots 135 eksemplāros, palielinātā drukā latviešu valodā – 428 eksemplāros, bet palielinātā drukā krievu valodā – 200  eksemplāros.

Latvijas Neredzīgo biedrības Centrālās valdes priekšsēdētāja Svetlana Sproģe šādu soli vērtē atzinīgi, norādot, ka tas arī ir saskaņā ar ANO konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām būt informētiem. Lai arī ne visa informācija mūsu valstī pieejama arī cilvēkiem ar redzes problēmām, situācija pamazām sāk uzlaboties.

“Pie mums ik pa laikam vēršas kāda iestāde, lai sagatavojam materiālu Braila rakstā, bet alternatīva ir arī audio formāts. Kā piemērus no valsts institūcijām varu minēt “Latvijas Banku”, piemēram, eiro ieviešanas laikā vai izdodot jaunas banknotes. Tāpat arī citas ministrijas, izdodot bukletus, kuri satur katram iedzīvotājam svarīgu informāciju. Laba sadarbība ar zāļu aģentūrām, ar kurām saskaņojam Braila rakstu uz zāļu iepakojumiem. Arī atsevišķi individuālie komersanti, piemēram, restorāni, kuri vēlas, lai ēdienkarte būtu Braila rakstā. Un, protams, uz Saeimas vēlēšanām aktivizējas partijas, kuras vēlas sasniegt arī šo vēlētāju daļu, un programmas un sarakstus nodrošina audio formātā,” stāsta biedrības Centrālās valdes priekšsēdētāja.

Plānots, ka Braila rakstā un palielinātā drukā izdotos bukletus Latvijas Neredzīgo biedrība nodos Latvijas Neredzīgo bibliotēkai, Latvijas Neredzīgo biedrības Rīgas pilsētas, Jelgavas, Cēsu, Daugavpils, Balvu, Rēzeknes un Ventspils teritoriālajām organizācijām, Strazdumuižas Dienas centram, sociālās aprūpes centra “Rīga” filiālei  “Jugla”, Latvijas Neredzīgo biedrības Rehabilitācijas centram un žurnāla “Rosme” lasītājiem.   

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka, sākot ar 3. jūniju, buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā” ir elektroniski pieejams ikvienam aizsardzības nozares ziņu portālā “Sargs.lv” www.sargs.lv/lv/tema/72stundas.

Bukleta mērķis ir sniegt praktiskās zināšanas ikvienam Latvijas iedzīvotājam par to, kā uzlabot savu un savu tuvinieku gatavību krīzes situācijām, kuras var būt dažādas. Bukletā atrodami ieteikumi, piemēram, par to, kā salikt ārkārtas gadījumu somu, kādiem pārtikas produktiem un medikamentiem jābūt mājās un kā atpazīt atbildīgos valsts dienestus, kuri krīzes gadījumā veiks evakuāciju, sniegs medicīnisko palīdzību un atbildēs par sabiedrisko kārtību.

Bukleta simbols ir starptautiski atzītais standarts “72 stundas” jeb trīs diennaktis, kuru laikā iedzīvotājiem pašiem jāspēj nodrošināt sevi līdz brīdim, kad iesaistās atbildīgie dienesti.

Informatīvais buklets sagatavots, ieviešot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu, kuras mērķis ir nodrošināt visas sabiedrības iesaisti krīzes plānošanā un pārvarēšanā. Bukletu Aizsardzības ministrija izstrādājusi ciešā sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Valsts policiju un Valsts robežsardzi, kā arī citiem sadarbības partneriem un nevalstiskajām organizācijām.

Aizsardzības ministrija aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kurš iepazinies ar bukletu, parūpēties arī par saviem tuviniekiem un iepazīstināt ar to arī līdzcilvēkus – vecākus, vecvecākus, kaimiņus, kuriem nav iespēju piekļūt elektroniskajiem pakalpojumiem.

Tāpat Aizsardzības ministrija aicina arī ikvienu iestādi, nevalstisko organizāciju un uzņēmumu sniegt savu ieguldījumu valsts aizsardzībā un kļūt par 72 stundu vēstnesi –  izplatīt šo bukletu elektroniski. Aicinājums ir  publicēts Aizsardzības ministrijas vietnē www.mod.gov.lv, un nepieciešams pieteikties uz e-pastu 72stundasatmod [dot] gov [dot] lv (). Iestādes, uzņēmumi un nevalstiskās organizācijas, kas bukletu izvietojušas savās vietnēs, aicinātas dalīties ar šo informāciju sociālo mediju kontos, lietojot tēmturi  #72hvēstnesis.

Arī “Sargs.lv” lasītāji aicināti sociālajos tīklos dalīties ar novērojumiem, ieteikumiem vai pieredzi par krīžu pārvarēšanu, lietojot tēmturus #drošiirzināt, #72stundas, #esmugatavs72h un #sargslv!

Dalies ar šo ziņu