Krievijas draudi. Krievija oficiāli atteikusies no saviem Ukrainā sagūstītajiem karavīriem

Konfliktu zonas
LETA—UNIAN/UKRINFORM/UKAINSKA PRAVDA
Krievijas karav'iri
Foto: Foto: Reuters

Krievija Ukrainas austrumos sagūstītos Ģenerālštāba Galvenās izlūkošanas pārvaldes kapteini Jevgēņiju Jerofejevu un seržantu Aleksandru Aleksandrovu uzskata par "algotņiem" un "LTR (Luhanskas tautas republika) policistiem".

Krievijas draudi. Krievija oficiāli atteikusies no saviem Ukrainā sagūstītajiem karavīriem, nodēvējot viņus par algotņiem

To paziņojis Krievijas konsuls Ukrainā Aleksejs Grubijs, ceturtdien tiekoties ar aizturēto karavīru advokātiem Konstantīnu Kravčuku un Oksanu Sokolovski.

"Pēc Grubija teiktā, šobrīd Krievijas oficiālā nostāja ir tāda, ka šie karavīri, kuriem 2014. gada decembrī beidzās līgums ar armiju, ir algotņi un viņiem nav nekāda sakara ar Krievijas armiju," sacīja Kravčuks.

Tajā pat laikā konsuls norādījis, ka Krievija dara visu iespējamo, lai nepieļautu šādu "algotņu" iziešanu ārpus tā dēvēto LTR un DTR robežām, jo tas kaitējot Krievijas imidžam.

Kravčuks sacīja, ka pēc tikšanās ar konsulu viņš ar Sokolovsku devušies pie saviem klientiem un pastāstījuši, ka Krievija viņus oficiāli uzskata par "algotņiem" un "LTR policistiem".

Karavīri bija sašutuši par šādu savas dzimtās valsts nostāju un apzvērēja, ka tā nav patiesība.

Ukrainas armija Luhanskas apgabalā 16. maijā sagūstīja divus Krievijas armijas karavīrus - 3. gvardes īpašo uzdevumu brigādes kapteini Jerofejevu un seržantu Aleksandrovu. Brigādes pastāvīgi izvietota ir Toljati pilsētā Krievijas Samaras apgabalā.

Pratināšanas gaitā abi gūstekņi apliecinājuši, ka ir Krievijas armijas aktīvā  militārā dienesta karavīri. Nopratināšanas video ir publicēts tīmeklī.

Arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) apstiprinājusi - gūstekņi atzinušies, ka viņi ir Krievijas armijas aktīvā karadienesta karavīri.

Krievijas Aizsardzības ministrija atzinusi, ka Ukrainā ir aizturēti militāri sagatavoti Krievijas pilsoņi, tomēr taisnojas, ka sagūstīšanas brīdī viņi vairs nav bijuši aktīvajā dienestā.

Ukrainas tiesa nolēmusi abus karavīrus paturēt apcietinājumā līdz 19. jūlijam. Viņi aizturēšanas laikā tika ievainoti un šobrīd atrodas slimnīcā Kijevā.

Neskatoties uz neskaitāmām mediju ziņām par Krievijas armijas regulāro vienību klātbūtni Ukrainas austrumos, kur tās cīnās pret Ukrainas valdības karaspēku, Maskava oficiāli to nav atzinusi. Austrumukrainā sagūstītie Krievijas karavīri tur esot "iemaldījušies", bet kritušie tur atradušies "brīvprātīgi" vai arī sava "atvaļinājuma laikā", Kijevas un mediju informācijas ziņu aģentūrām parasti skaidro Maskavas amatpersonas.

Porošenko: Ieviesīšu karastāvokli, tiklīdz agresors pārkāps saskarsmes līniju

Karastāvoklis Ukrainā tiks ieviests tad, kad agresors pāries saskarsmes līniju Donbasā un veiks organizētu uzbrukumu Ukrainas karaspēkam, intervijā vietējam telekanālam paziņoja Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

"Ja tagad pamiers tiks pārkāpts, tiks pārieta saskarsmes līnija, būs organizēts uzbrukums Ukrainas spēkiem, es tūlīt parakstīšu pavēli par karastāvokļa ieviešanu un iesniegšu to parlamentam," sacīja Porošenko.

Viņš arī atgādināja, ka Augstākā rada jau pilnveidojusi likumus, kas attiecas uz karastāvokli.

"Un man nav nekādu šaubu, ka noteiktu stundu laikā karastāvoklis tiks ieviests, un Ukraina parādīs savu gatavību karam, uzvarai un mieram," uzsvēra Porošenko.

Valsts galva arī skaidroja, ka karastāvokļa ieviešana nozīmēs ievērojamus pilsoņu tiesību ierobežojumus, piemēram, tiks ieviesta komandantstunda, cenzūra, piespiedu īpašuma konfiskācija, brīvas pārvietošanās aizliegumi un citi.

Krievija koncentrē karaspēku pie robežas ar Ukrainu

Krievija pie robežas ar Ukrainu koncentrē karavīrus un simtiem militārās tehnikas vienību, arī mobilās raķešu iekārtas, šonedēļ novērojis ziņu aģentūras "Reuters" korespondents.

No daudzām automašīnām noņemti numuri, bet daudziem karavīriem pie uniformas nav uzšuvju. Šādā paskatā viņi ir līdzīgi karavīriem, kas jau ir pamanīti Ukrainas austrumos un ko Kijeva un tās Rietumu partneri dēvē par slepenām Krievijas apakšvienībām.
Kuzminas poligonā 50 kilometru attālumā no robežas ir skaidri manāma karaspēka koncentrācija.

Pie robežas sakoncentrētā karaspēka bruņojumā ir raķešu sistēmas "Uragan", tanki, pašgājējas artilērijas iekārtas - bruņojums, kas jau ir ticis izmantots Donbasa konfliktā.

Bruņojuma skaits poligonā ir trīs reizes lielāks nekā martā, kad "Reuters" žurnālists jau apmeklēja reģionu. Tad tur bijuši vien daži desmiti bruņojuma vienību.

Četru dienu laikā, sākot no 23. maija, žurnālists redzējis četrus kravas vilcienus ar militāro tehniku un karavīriem, kas ieradušies Rostovas apgabala dzelzceļa stacijā, un no tiem vismaz divi devušies Kuzminas poligona virzienā.

Ceļi poligona apkaimē nesen tikuši sagatavoti, lai pa tiem varētu pārvietoties tehnika.

Pierobežas Matvejevkurganā katru dienu ierodas vilcieni ar militāro tehniku.

Tā otrdien šajā pilsētā ieradās vilciens ar 16 tankiem "T-72" un vairākām militārajām kravas automašīnām.

Četru dienu laikā Matvejevkurganā vilcieni nogādājuši vismaz 26 tankus un aptuveni 30 iekārtas "Uragan", vairākus desmitus kravas automašīnu, vairākus bruņutransportierus un pašgājējas haubices.

Divas reizes pēc tam, kad tehnika izkrauta no vilcieniem, žurnālisti pavadījuši tehniku uz pozīcijām, no kurām var veikt Ukrainas teritorijas apšaudīšanu.

Pretterorisma operācijas zonā Donbasā šobrīd atrodas aptuveni 50 000 ukraiņu karavīru, paziņojis Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

"Pirms gada mums bija trīs līdz pieci tūkstoši karavīru, kas bija gatavi izpildīt kaujas uzdevumus. Donbasā vienlaicīgi atradās no 17 līdz 23 tūkstošiem karavīru, kuri, protams, nevarēja aizvērt visbīstamākos trieciena virzienus," ceturtdienas vakarā Ukrainas telekanālos demonstrētajā programmā "Porošenko gads" pavēstīja prezidents.

"Šobrīd varu jums atklāt ļoti svarīgus skaitļus - karavīru skaits pretterorisma operācijas zonā šobrīd ir aptuveni 50 000. Tas jau ir spēcīgs grupējums, kas spēj sevi aizsargāt," norādīja Porošenko.

Dalies ar šo ziņu