
Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštāba priekšnieka vietnieks ģenerālleitnants Jurijs Dumanskis 21. februāra rītā paziņoja, ka ir iesniedzis atlūgumu saistībā ar notiekošo vardarbību starp drošības spēkiem un protestētājiem.
Ukrainas Bruņoto spēku komandiera vietnieks iesniedz atlūgumu; Kijevas iedzīvotāji sākuši saņemt pavēstes par iesaukšanu armijā
"Šodien notiek Ukrainas bruņoto spēku iesaistīšana sabiedriskā konfliktā. Tas var kļūt par cēloni gan civiliedzīvotāju, gan karavīru masveida bojāejai. Šī ir mana kā virsnieka, kā Ukrainas pilsoņa personīgā nostāja," ģenerālleitnants Dumanskis paziņoja pa telefonu Ukrainas televīzijas 5.kanālā.
"Es pieņēmu lēmumu uzrakstīt iesniegumu par atvaļināšanu, lai novērstu tālāku eskalāciju un asinsizliešanu," viņš piebilda.
Dienu pirms tam Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs atcēla no amata bruņoto spēku komandieri ģenerālpulkvedi Vladimiru Zamanu. Viņa vietā iecelts līdzšinējais Jūras spēku komandieris admirālis Jurijs Iļjins. Savukārt ģenerālpulkvedis Zamana iecelts par Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretāra vietnieku.
Šie pārkārtojumi veikti dienā, kad Ukrainas varasiestādes bija izsludinājušas visā valstī pretterorisma operāciju un paziņojušas, ka tajā var tikt iesaistīti bruņoto spēku karavīri.
NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens ceturtdien aicināja Ukrainas armiju saglabāt neitralitāti.
"Ukrainas armijai ir jāpaliek neitrālai, tā nedrīkst vērsties pret pašu cilvēkiem. Dialogs ir vienīgais ceļš uz priekšu. Ceru, ka Eiropas Savienības (ES) ministru vizīte sagatavos ceļu mierīgam atrisinājumam," tviterī ierakstījis Rasmusens.
"Es mudinu Ukrainā visas puses apturēt asinsizliešanu. Valdībai ir īpaša atbildība nepielietot pārmērīgu spēku," atgādināja alianses ģenerālsekretārs.
21. februārī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis ES neformālajā aizsardzības ministru sanāksmē diskusijā par notikumiem Ukrainā uzsvēra, ka Latvija ir satraukta par pēdējām ziņām no Kijevas un bojāgājušo skaita pieaugumu.
„Mums jāaicina Ukrainas vadība atcerēties ikvienas demokrātiskas valsts pamatprincipu: bruņoto spēku uzdevums ir aizstāvēt valsti pret ārējiem ienaidniekiem, un tie nedrīkst tikt izmantoti pret savas valsts pilsoņiem,” norādīja aizsardzības ministrs.
Aizsardzības ministri bija vienisprātis, ka situācija attīstās nekontrolēti un tās tālākai eskalācijai var būt neprognozējamas sekas. Ministri aicināja Ukrainas bruņotos spēkus un to vadību palikt neitrāliem šajā konfliktā un neiesaistīties sadursmēs ar protestētājiem.
Tikmēr Kijevas iedzīvotāji ceturtdien sākuši saņemt pavēstes par iesaukšanu armijā.
Kā izdevumam "Segodnya.ua" ziņojuši kijevieši, pavēstes iznēsā namu pārvalžu darbinieki.
To, ka saņemts kara komisariāta rīkojums iznēsāt pavēstes, apliecinājuši arī kādas namu pārvaldes pārstāvji, taču apgalvojuši, ka runa esot par ikgadējo iesaukumu, kas nav saistīts ar "kaut kādu gatavošanos pretterorisma operācijai".
Izdevums atgādina, ka pagājušā gada oktobrī ar prezidenta Viktora Janukoviča dekrētu tika atcelta iesaukšana obligātajā dienestā Ukrainas bruņotajos spēkos, vienlaikus gan paredzot, ka iesaukšana Iekšlietu ministrijas iekšējā karaspēkā turpināsies līdz 2017. gadam, pakāpeniski samazinot iesaucamo skaitu un arī iekšējā karaspēkā pārejot uz līgumattiecībām.
"Iesaukums vēl ir spēkā, citādi jau mums netiktu izdalītas pavēstes," skaidrojuši namu pārvaldes darbinieki. Viņi gan nav varējuši atbildēt uz jautājumu, kādēļ pavēstes tiek iznēsātas februārī, ja iesaukums Iekšlietu ministrijas karaspēkā parasti notiek aprīlī un maijā, kā arī oktobrī un novembrī.
Namu pārvaldes no kara komisariātiem arī saņēmušas rīkojumu izlīmēt pilsētā aicinājumus pieteikties profesionālajā dienestā.
"Eiromaidana" "Facebook" profilā lasāms, ka pavēstes saņēmuši daudzi Kijevas studenti, tikmēr Odesā izplatījušās ziņas, ka iesaukt paredzēts visus vīriešus vecumā no 20 līdz 60 gadiem. To apliecinājuši arī kāda Odesas kara komisariāta darbinieki, savukārt Ukrainas Dienvidu operatīvās pavēlniecības preses sekretārs apgalvojis, ka nekāda iesaukuma Odesā neesot.
Ukrainas parlamenta deputāti ceturtdien vakarā atbalstīja lēmumu, kura mērķis ir ugunspārtraukšana un visu karavīru atgriešanās kazarmās.
Lēmumā aizliegts izmantot ieročus.
Ministru kabinetam un valsts varas orgāniem aizliegts izpildīt terorisma apkarošanas programmas pasākumus.
Ukrainas protestētāji naktī uz piektdienu atbrīvojuši gūstā saņemtos 67 iekšējā karaspēka karavīrus, novēroja mediji.
Agrā piektdienas rītā karavīri aizvesti no protestu epicentra Kijevā. Atbrīvotos karavīrus apsargāja daļa opozīcijas aktīvistu, lai novērstu radikāli noskaņoto protestētāju uzbrukumus.
Kā aģentūrai "Interfax" pavēstīja neatkarīgais deputāts Pjotrs Porošenko, karavīri aizvesti uz militāro bāzi Kijevā.
Ukrainas Iekšlietu ministrijai pakļautā iekšējā karaspēka 67 karavīrus protestētāji sagūstīja ceturtdienas rītā. Pēc opozīcijas sacītā, daļa karavīru protestētājiem padevušies brīvprātīgi.
Otrdien Kijevā sākās iepriekš nepieredzēti asiņainas un vardarbīgas sadursmes protestētāju un milicijas starpā.
Atbilstoši mediju ziņām šonedēļ dzīvību zaudējuši 77 protestētāji un pārstāvji no drošības spēkiem.