ASV Apvienotā štāba priekšsēdētājs: nākamā Perlharbora var notikt kosmosā

Ārvalstīs
Sargs.lv/Brookings.edu
Millejs
Foto: Foto: REUTERS/Scanpix

Līdz ar mūsdienu tehnoloģiju attīstību un arvien lielāko sabiedrības un arī bruņoto spēku atkarību no elektroniskajām ierīcēm pirmais iespējamais ienaidnieka trieciena vilnis tiks raidīts tieši pret šo infrastruktūru. Tā domnīcas "Brookings Institution'' rīkotajā diskusiju ciklā “Future of Defense” atzina ASV Apvienotā štāba priekšnieks ģenerālis Marks Millijs.

Lai gan pēdējo 20 gadu laikā ASV iesaistījusies virknē nekonvencionālo konfliktu, cīnoties ar dažādiem teroristiskajiem grupējumiem, šis fakts ģenerāļa M. Millija vērtējumā, nav novērsusi ASV uzmanību no modernajiem draudiem.

Ģenerālis M. Millijs pašreizējo situāciju ASV Bruņotajos spēkos raksturoja kā apmierinošu un labu – par to liecina gan rekrutēšanas rādītāji, gan vienību morāle un disciplīna, gan ASV Bruņoto spēku gatavība. Pašlaik aptuveni trešdaļa ASV Bruņoto spēku vienības ir iespējams īsā laikā izvērst plaša mēroga operācijām. Tiesa, ir nepieciešami tehnoloģiski un sistēmiski uzlabojumi, lai ASV saglabātu vadošo militāro lomu pasaulē.

ASV Apvienotā štāba priekšnieks uzsvēra – mūsdienās ir parādījušies jauni riski, par ko agrāk neviens nedomāja militārās kategorijās. Lielākā daļa moderno sabiedrību ir atkarīgas no elektrības. Lai cik sarežģītas šīs sabiedrības būtu, lai kādas tehnoloģijas ietekmētu to dzīvi, pamatā to visu tomēr darbina tādas vai citādākas elektriskas iekārtas.

Līdzīgā veidā mūsdienu drošības izaicinājums ir internets. Internets brīdī, kad tas tika izveidots, netika plānots kā militāri aizsargājama sistēma un tā pamatā nebija iebūvētas drošības sistēmas. Mūsdienās kiberdrošības un kiberdraudi ir kļuvuši par nozīmīgu ASV un tās sabiedroto drošības faktoru.

Šādi faktori mūsdienās tiek saukti par atslēgas vārīguma punktiem (key vulnerabilities). Kosmosa sfēra ir kļuvusi izšķiroša un daudzos neslepenotos rakstos tiek terorizēts, ka ASV pretinieki varētu mēģināt veikt pirmo triecienu ar mērķi padarīt ASV “aklas”. Daudzi raksta, ka nākamā Perlharbora var notikt kosmosā – ja satelīti ir mūsu komunikācijas, mērķnorādes, izlūkošanas, navigācijas un komandvadības sistēmu atslēga, tad triecienam pa tiem varētu būt graujošas sekas un šāds ieguvums varētu mudināt kādu valsti veikt ko līdzīgu elektroniskam Perlharboras triecienam, izmantojot elektroniskā kara metodes vai pat veicot uzbrukumu kosmosā.

ASV šos draudus ir saskatījušas un straujiem soļiem virzās uz priekšu to novēršanai. Jau pašlaik tiek plānots, ka potenciālā konfliktā varētu nākties darboties ierobežotā vai iedragātā elektromagnētiskajā sistēmā – nav iespējams, ka konfliktā ar līdzvērtīgu pretinieku elektromagnētiskās sistēmas paliks veselas.

Dalies ar šo ziņu