
Krievija paziņojusi, ka tā ieguvusi nesprāgušu ASV spārnoto raķeti “Tomahawk”. Lai arī raķetē varētu būt atrodama informācija par ASV jaunākajām tehnoloģijām, drauds ASV spējām raķetes atrašana noteikti nav, ziņo portāls “National Interest”
Krievija ir paziņojusi, ka tā Sīrijā ir ieguvusi divus ASV spārnotās raķetes “Tomahawk” nesprāgušus paraugus. Vladimirs Mihejevs, Krievijas elektronikas koncerna “KRET” izpilddirektors norādījis, ka raķetes atrašana ļaus Krievijai saprast ASV informācijas kanālus, raķešu kontroles, navigācijas un mērķnorādes sistēmas, tādējādi ļaujot Krievijai izstrādāt jaunas slāpēšanas tehnoloģijas.
No Krievijas ziņu aģentūras “Sputnik” publicētā video gan nav skaidrs, cik daudz informācijas reāli ir iespējams iegūt no raķetes atliekām un cik liela daļa no tām ir īstas. Šī gada aprīlī ASV pret mērķiem Sīrijā palaida 51 “Tomahawk” raķeti. Ir iespējams, ka kāda no raķetēm nav pēc trieciena sprāgusi.
Raķetes, kas palaistas pret Sīriju, nebija astoņdesmito gadu tipa ieroči, kas izmantoti operācijas “Tuksneša vētra” laikā. “Block IV” raķetes versija vairāk līdzinās dronam, nevis spārnotajai raķetei – tā ir spējīga pēc palaišanas novirzīties uz vienu no 15 iepriekš plānotiem mērķiem, riņķot ap mērķi un sūtīt attēlus no mērķa zonas, līdz tai tiek dota pavēle pikēt uz mērķi.
Neskatoties uz to, “Tomahawk” vēl joprojām ir Aukstā kara laikmeta relikts, kas nav salīdzināma ar mūsdienu virsskaņas un hiperskaņas raķetēm. Gadījumā, ja Maskava paziņo, ka tā var mācīties kaut ko no astoņdesmito gadu ASV zemskaņas ātruma raķetes, tas liecina, ka Maskavai ir būtiskas problēmas savu raķešu izstrādē un uzturēšanā.
Pat tad, ja Krievija tiešām ir ieguvusi taustāmus materiālus par “Tomahawk Block IV” elektroniku un sākusi izstrādāt līdzekļus raķešu elektronikas slāpēšanai, ASV tas nozīmē tikai to, ka jāturpina darbs pie sistēmu pielāgošanas. Līdz ar to, ņemot vērā, ka “Tomahawk” raķetes paraugus Krievija 35 gadu laikā visdrīzāk varēja iegūt jau iepriekš, Krievijas ieguvums ir daudz mazāks, nekā varētu likties.