ASV veiks vidējā rādiusa ballistisko raķešu izmēģinājumus

Ārvalstīs
Sargs.lv/Defensenews.com
raķete
Foto: Staff Sgt. J.T. Armstrong-U.S. Air Force via AP

Pagājis salīdzinoši neilgs brīdis, kopš šā gada sākumā ASV nolēma izstāties no vidējas un tuvas darbības rādiusa raķešu līguma un jau tuvākajā laikā, iespējams, sāks izmēģināt jaunas šīs klases ieroču sistēmas. Šie būs pirmie ASV vidējās darbības ballistisko raķešu izmēģinājumi pēc valsts izstāšanās no šo ieroču aizlieguma līguma.

valsts izstāšanās no šo ieroču aizlieguma līguma.

Militāro ziņu portāls “Defensenews.com” informē, ka jau marta sākumā Pentagona amatpersonas medijiem atklājušas vēlmi novembrī izmēģināt vidējas darbības rādiusa ballistiskās raķetes. Pēc ikgadējās aizsardzības jomas konferences septembrī ASV aizsardzības sekretāra vietnieks kodolenerģijas un pretraķešu aizsardzības politikas jautājumos Roberts Sūfers (Robert Soofer) medijiem apstiprināja, ka raķešu programmā šobrīd viss notiek, kā plānots un testi varētu sākties iepriekš paziņotajā termiņā, piebilstot, ka pirmie izmēģinājumi plānoti jau šī gada izskaņā.

“Defensenews” R. Sūfera apgalvojumus lūdza apstiprināt Pentagona pārstāvim, pulkvežleitnantam Robertam Kārveram (Robert Carver), kurš sacīja, ka par kodolraķešu testiem sniegto informāciju nevar ne apstiprināt, ne noliegt, kā arī nevar nosaukt konkrētu vietu vai laiku, kad testi varētu notikt.

Portāls norāda, ka, visam notiekot pēc plāna, tiks izmēģinātas ballistiskās raķetes, kuru mērķi var noteikt pat līdz 4000 km attālumā. Pentagona amatpersonas jau iepriekš izteikušās, ka raķešu uzstādīšana, kas, pēc portāla autoru domām, varētu notikt ASV piederošajā Guamas teritorijā, varētu notikt tuvāko piecu gadu laikā.

Jau ziņots, ka 2. augustā ASV izstājās no starptautiskā raķešu līguma, kad ASV amatpersonas norādīja uz tā nepilnībām. Starptautiskais līgums par vidējās darbības ballistisko raķešu aizliegumu tika noslēgts 1987. gadā ar PSRS, bet ASV un NATO sabiedrotie jau sen norādījuši, ka Krievija šo līgumu nepārtraukti pārkāpj. Krievijas amatpersonas gan šādus apgalvojumus vienmēr noliegušas.

Portāls “Defensenews” informē: ASV amatpersonas jebkurā gadījumā neplāno pārsniegt līgumā noteiktos raķešu darbības rādiusa ierobežojumus. “ASV Aizsardzības departaments šo raķešu ražošanu uztver kā piesardzīgu atbildi Krievijas darbībām un jaunu pieeju apvienoto spēku aizsardzībai,” sacīja ASV Aizsardzības sekretārs Marks Espers (Mark Esper).

Bruņojuma kontroles asociācijas pārstāvis Kingstons Rīfs (Kingston Reif) portālam norāda, ka šāda ASV rīcība ir satraucoša un bez jebkādas militāras vajadzības. Viņš uzsver, ka tas tikai sarežģītu starpvalstu attiecības NATO sabiedroto vidū, kā arī izraisītu Krievijas un Ķīnas atbildes reakciju. Tas, savukārt, būtu kārtējais šo lielvalstu apdraudējums NATO. “Šķiet diezgan nereāli, ka kāda no NATO sabiedrotajām Eiropā labprātīgi uzņemtos šādas darbības rādiusa raķeti uzstādīt savā valstī, kas līdz ar to izraisītu atbildes reakciju no Krievijas,” piebilst K. Rīfs.

“Defensenews” uzrunāja arī Stratēģisko un Starptautisko studiju centra pārstāvi Tomu Karako (Tom Karako), kurš portālam pastāstīja, ka Pentagons ir sācis investēt dažādās alternatīvās uz zemes bāzētās sistēmās, piemēram, koncentrējoties uz virsskaņas ieroču ražošanu. Eksperts norāda, ka ir svarīgi ieguldīt līdzekļus un laiku dažādu jaunu un alternatīvu ieroču izstrādē, lai, vajadzības gadījumā, valsts nepaliktu neaizsargāta pretinieku uzbrukuma laikā.

Eksperts uzsver: “Mēs nevaram atļauties spēka struktūru, kas sastāv no neliela skaita “sudraba ložu”. Būtu tikai loģiski izmantot dažādu sistēmu, trajektoriju, diapazonu, ātruma un vilces veida ieročus, lai pastiprinātu aizsardzību. Nākotnes uzbrukumos gandrīz noteikti tiks iekļauti bezpilota lidaparāti, spārnotās raķetes, ballistisko un hiperskaņas tehnoloģiju sajaukums. ”

Portāls “Defencenews” informē, ka šobrīd tomēr nav precīzas informācijas par iespējamu raķešu izmēģinājumu tuvākajā laikā. Šo notikumu, pēc portāla teiktā, noteikti nepamanītu neatstās Krievija.

Dalies ar šo ziņu