Globālais miera indekss atspoguļo augošo plaisu starp bagātajām un nabadzīgajām valstīm

Ārvalstīs
LETA--DPA
3003A58440AF433DA85C515C7B5BF9A6.jpg

Augošā plaisa starp bagātajām Eiropas valstīm un konflikta plosītajām nabadzīgajām Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīm atspoguļo arvien pieaugošo sašķeltību pasaulē, secināts trešdien publiskotajā jaunākajā Globālā miera indeksā.

Globālais miera indekss atspoguļo augošo plaisu starp bagātajām un nabadzīgajām valstīm

2015. gada Globālajā miera indeksā par pasaules mierīgāko valsti atzīta Islande, bet par nemierīgāko - Sīrija.

Latvija 162 valstu vidū atzīta par 40.mierīgāko valsti. Igaunija šajā sarakstā ierindota 38.vietā, bet Lietuva - 37.pozīcijā.

No 30 pasaules mierīgākajām valstīm 20 ir Eiropas valstis.

Pētījumā secināts, ka bruņoto konfliktu intensitāte palielinājusies dramatiski un konfliktos nogalināto cilvēku skaits pieaudzis vairāk nekā 3,5 reizes - no 49 000 mirušo 2010.gadā līdz 180 000 mirušo 2014.gadā.

Vardarbība arī nodarījusi zaudējumus 13% apmērā no pasaules IKP.

Teroristu aktivitāte sevišķi palielinājusies Nigērijā, Kamerūnā un Nigērā.

"2014. gadu raksturoja divas pretrunīgas tendences: no vienas puses, daudzas OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas) valstis sasniedza vēsturisku miera līmeni, bet, no otras puses, konfliktu plosītās valstis, sevišķi Tuvajos Austrumos, kļuva vēl vardarbīgākas," norādīja Ekonomikas un miera institūta dibinātājs Stīvs Kileleja.

Viņš uzsvēra, ka tas dod pamatu īstām bažām, jo šie konflikti var kļūt vēl nekontrolējamāki un izplatīt terorismu uz citām valstīm.

Globālo miera indeksu kopš 2007. gada veido starptautiskā bezpeļņas pētījumu organizācija Ekonomikas un miera institūts. Indeksā iekļautas 162 pasaules valstis, un valstis tajā tiek vērtētas pēc 23 rādītājiem, tādiem kā politiskā stabilitāte, karadarbība, cilvēktiesības, slepkavību skaits, aizsardzības budžets, terorisma risks un citi.

Dalies ar šo ziņu