
Ģenerālleitnants Kaldvells: Afganistānas karavīru apmācības pamatā ir komandas veidošana un caurskatāmība
Ģenerālleitnants Viljams B. Kaldvels (William B. Caldwell, IV), ASV armija, pirmais NATO Apmācības misijas Afganistānā komandieris vērtē NATO veikto apmācību Afganistānā.
Kad 2009.gada novembrī sakās NATO Apmācības misija Afganistānā (NTM-A), mūsu misija bija kopā ar afgāņiem veidot dinamisku nākotni drošai un stabilai Afganistānai. Ņemot vērā mācības, kas gūtas no padomju laika pieredzes, un iepriekšējos starptautiskos centienus, NTM-A ieņēma jaunu nostāju attiecībā uz komandas veidošanu, caurskatāmību un pāreju.
Pārvarot sākotnējo apmācības vadītāju trūkuma problēmu, vienotā pieeja strādāt zem NATO karoga izrādījās veiksmīga. Apmācības vadītāju skaits divu gadu laikā pieaudzis līdz 1800; pirmajām divām valstīm pievienojās vēl 33 citas (to skaitā arī Ukraina un Elsalvadora). Līdz 2012. gada martam plānots sagatavot vēl 600 apmācību vadītājus.
Apvienojot finanšu resursus no NATO un partnervalstīm, tādām kā Japāna un Apvienotie Arābu Emirāti, palielinot un profesionalizējot Afganistānas armiju, gaisa spēkus un policiju, progress ir acīmredzams.
Pirmajos divos NTM-A darba gados karavīru skaits Afganistānas armijā pieauga par 75 000. Tiek plānots, ka Afganistānas drošības spēki palielināsies vēl vairāk, t.i. vēl par 47 000 līdz 2012.gada novembrim, savukārt Afganistānas Gaisa spēku struktūras līdz 2016.gadam teju vai trīskāršosies.
Lai arī joprojām tiek attīstīta loģistika, notiek cīņa pret improvizētām sprāgstošām ierīcēm (IED) un cilvēkresursu apmācība, Afganistānas militārie spēki un policija gatavojas līdz 2014.gada decembra beigām pārņemt no ISAF pilnu atbildību par drošību valstī. Lisabonas samitā pagājušajā rudenī tika nolemts, ka apmācība, konsultācijas un palīdzība turpmāk tiks sniegts caur NATO Apmācības misiju Afganistānā.
NATO apņemšanās apmācīt Afganistānas armiju, Gaisa spēkus un policiju skaidri redzama visos 70 NTM-A vadītajos mācību centros. Piemēram, Kabulas Militārajā mācību centrā strādā personāls no 10 valstīm, kas 40 dažādos kursos katru dienu apmāca no 8 000 līdz 12 000 afgāņu karavīru. Tas ietver karavīru apmācības pamatprogrammu jauniesauktajiem, apakšvirsnieku apmācību, sieviešu un vīriešu kārtas virsnieku kandidātu skolas un īpašas tematiskās apmācības, tādas kā loģistika, tiesības un komunikācijas.
NATO uzņemšanās veikt Afganistānas karavīru un policijas apmācību jau 2009.gadā uzrādīja kvalitatīvus uzlabojumus šaušanas, disciplīnas un kadru noturības jomās. NATO treneri ieviesa mācības tādās militārās nozarēs, kas agrāk neeksistēja, piemēram, helikopteru apkope, medicīna un civilā aizsardzība.
Attēlā: ASV armijas treneris no NATO Apmācības misijas Afganistānā (NTM-A) apmāca afgāņu jauniesaucamo.
Pirms NTM-A izveides kopējā apmācības kvalitāte dažādos rajonos bija atšķirīga. Tagad, saskaņā ar noslēgto vienošanos starp Afganistānas Iekšlietu ministriju, NTM-A, EUPOL (Eiropas policiju) un Vācijas Policijas projekta grupu, ir izstrādāta vienota mācību programma.
Jaunā apmācības programma ietver plašāku apmācību cilvēktiesību un dzimuma līdztiesības jomā, papildus lasītprasmes mācības un jaunu materiālu par caurskatāmību un atbildīgumu. Patrulēšanas pamatprogramma ir pagarināta no sešām līdz astoņām nedēļām.Šie uzlabojumi nebūtu iespējami bez starptautiskās sadarbības un resursu apvienošanas.
Ir vairākas jomas, kurās ir nepieciešama nepārtraukta uzmanība, lai nodrošinātu pārejas posmu līdz 2014.gada beigām. Starp šīm jomām ir afgāņu treneru apmācība, līderu attīstība, lasītprasmes un profesionālo iemaņu stiprināšana un noturīgu institūciju un pašpietiekamu sistēmu attīstība.
Attēlā: Apvienotā īpašo uzdevumu nodaļa parādes formā stāv pie NTM-A atbildības nomaiņas ceremonijas laikā Camp Eggers nometnē Kabulā.
NTM-A sasniegumi mācību bāzē, kas izveidota pēdējo divu gadu laikā, šodien acīmredzami izpaužas augstākā uz kaujas vietām nosūtīto Afganistānas spēku kvalitātē. Aizvien biežāk afgāņu karavīri pārņem drošības kontroli savā valstī un iegūst cilvēku uzticību. Lai panāktu šo sasniegumu noturību, galvenā prioritāte ir apmācīt afgāņu mācību spēkus. Šodien ir vairāk kā 3200 apmācītu afgāņu mācību spēku, un viss liecina, ka viņi spēs pašu spēkiem nodrošināt pamatapmācību līdz 2012.gada decembrim. Tomēr koalīcijas atbalsts būs vajadzīgs, lai nodrošinātu kopīgo uzraudzību mācību bāzē un lai veiktu augstākā līmeņa apmācību.
Pēdējo divu gadu laikā ir panākts būtisks progress Afganistānas militārā un policijas personāla apmācībā; policijas virsnieku un apakšvirsnieku skaits ir pieaudzis no 42 500 līdz 61 850.
Tagad, kad ir izveidotas visas vajadzīgās skolas, policijas virsnieku rindas līdz 2012.gada vidum pieaugs līdz 83 400 cilvēku.
To pašu var teikt arī par armiju; kopš 2009.gada virsnieku un apakšvirsnieku skaits ir pieaudzis no 40 900 līdz 66 800 un drīzumā sasniegs 86 500 cilvēku. Apmācība un izglītība ir svarīgi līderu attīstības elementi, tomēr pieredze ir neaizvietojama un tai ir vajadzīgs laiks. Lai nosegtu līderu trūkumu, ir nepieciešams nepārtraukts atbalsts tādām iniciatīvām kā Afganistānas Nacionālā militārā akadēmija, Afganistānas Nacionālā policijas akadēmija, kā arī Apvienotās Karalistes vadītā virsnieku kandidātu skola “Sandhurst in the Sand,” ko paredzēts atvērt 2013.gada sākumā.
Attēlā: Ģenerālleitnants Kaldvels atvēl laiku, lai uzrunātu afgāņu jauniesauktos obligātā lasītprasmes kursa laikā.
Viena svarīga mācība, kas gūta pēdējo divu gadu laikā - lai izveidotu spējīgu un profesionālu armiju un policiju, ir nepieciešams attīstīt lasītprasmi. Pēc gadu desmitiem ilgajiem kariem un valsts izglītības sistēmas iznīcināšanas tikai 14 procenti vīriešu un sieviešu karadienesta vecumā māk lasīt un rakstīt.
2010. gada sākumā NTM-A uztvēra analfabētismu kā izaicinājumu un sāka strādāt kopā ar starptautiskajām organizācijām un Afganistānas Izglītības ministriju, lai mācību bāzē izglītotu „zudušo paaudzi”. Šīs programmas ietvaros vairāk nekā 125 000 afgāņu iemācījās lasīt, rakstīt un rēķināt, turklāt izdevumi bija tikai 33$ par personu.
Plānots, ka līdz 2012.gadam apmēram 50 procenti karavīru un policistu būs pietiekami izglītoti. Karavīrs, kas māk lasīt, ir spējīgs pārbaudīt drošības atļaujas iebraukšanas kontrolpunktos, policists, kas māk skaitīt, var pārbaudīt transporta līdzekļus. Un visi māk saskaitīt savu mēneša algu, kas palīdz apkarot nežēlīgo korupciju.
Šo pūliņu rezultātā afgāņu rekrūši tagad var izvēlēties apmeklēt augstāka līmeņa mācības vai arodapmācību, lai kļūtu par inženieriem, artilēristiem un loģistikas speciālistiem. Līdz ar 12 nozaru vai profesionālo skolu atvēršanu pagājušajā gadā NTM-A sāk apmācīt iemaņām un darbam tādās vienībās, kas ļaus Afganistānas spēkiem pašiem veikt šīs svarīgās funkcijas. Tā ir daļa no pakāpeniskās attīstības programmas, kas ietver mācības par loģistiku, finansēm, komunikācijām, cilvēkresursiem, izlūkošanu, artilēriju, inženierzinātni un citām svarīgām funkcijām. Tā kā šo atbalsta un specializēto vienību izvietošana turpinās, ANSF būs pārdomāti sabalansēta, ar lielāku spēju sevi atbalstīt un uzturēt, kas novedīs pie neatkarīgām operācijām.
Padomju pieredze mums ir iemācījusi, ka bez vietējās apmācības un uzturēšanas bāzes sistēma sabruks dienā, kad izbeigsies starptautiskā palīdzība. Līdz ar to ir svarīgi, lai starptautiskā sabiedrība nodrošinātu tikai tādu aprīkojumu un apmācību, ko Afganistāna spēj atļauties uzturēt.
Atbalsts Afganistānas ekonomikas attīstībai tiek sniegts arī ar NATO Afganistānas pirmās programmas iepirkumiem, kuru ietvaros tika radīts apmēram 17 000 darba vietu.
Piemēram, zābaku ražošanas izmaksas Afganistānā ir uz pusi zemākas nekā šo zābaku ražošana ASV un tad sūtīšana uz Afganistānu. Un kvalitāte ir tikpat laba, pateicoties partnerattiecībām ar ASV uzņēmumiem un akadēmiskiem ekspertiem, kas palīdz afgāņu uzņēmumiem. Turklāt atbalsts zābaku rūpnīcām Afganistānā ir stimulējis afgāņu apavu rūpniecības izaugsmi.
2011.gadā ASV senatori Karls Levins (Carl Levin) un Džeks Rīds (Jack Reed) rakstīja: “Pirms trīsdesmit gadiem ASV palīdzēja afgāņiem atgūt savu valsti no padomju okupantiem. Līdz ar padomju spēku aiziešanu mēs pasludinājām uzvaru un aizgājām, lai afgāņi varētu izveidot stabilu valsti ar efektīviem drošības spēkiem. 2001.gada 11.septembrī mēs konstatējām, pie kādām traģiskām sekām var novest šāda nevērība. Tā ir mācība, ko mēs nevaram atļauties gūt vēlreiz”.
Līdz ar ASV un NATO atbalsta turpināšanu pēc pilnvaru pārejas sadarbībai pēc 2014.gada būs kritiski svarīga nozīme, kas ļaus izvairīties no pagātnes kļūdu atkārtošanās.
Pēc nato.int materiāliem