Atklās Latvijas armijas Kara skolas piemiņas plāksni

Latvijā
Sargs.lv

Atklās Latvijas armijas Kara skolas piemiņas plāksni

Pirmdien, 13. februārī, pie Latvijas armijas Kara skolas bijušās ēkas Krišjāņa Barona ielā 99, svinīgi atklās Kara skolas piemiņas plāksni. Piemiņas plāksne izveidota, godinot Nacionālas aizsardzības akadēmijas, kura ir Kara skolas tradīciju pārmantotāja, 20 gadu jubileju.

Kad 1918. gada 18. novembrī tika proklamēta Latvijas Republika, par vienu no galvenajiem uzdevumiem kļuva Latvijas armijas izveide. Jau Brīvības cīņu laikā, pieaugot Latvijas armijas skaitliskajam sastāvam, bija jūtams kvalificētu jaunāko virsnieku trūkums.

1919. gada 13. septembrī ar Latvijas armijas virspavēlnieka ģenerāļa Dāvida Sīmansona pavēli tika dibināta Kara skola. Par tās komandieri tika iecelts kapteinis Rūdolfs Klinsons.

Kara skola tika izvietota Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 99, bijušā Garīgā semināra telpās. Mācības tika uzsāktas tā paša gada 3. oktobrī, bet Bermonta karaspēka uzbrukuma dēļ tās pārtrauca un Kara skolu nosūtīja uz fronti.

Beidzoties cīņām pret Bermontu, Kara skola 30. novembrī atgriezās Rīgā, lai atsāktu pārtrauktās mācības. Pēc grūta pārgājiena no Jelgavas vakariņās nekā cita nebija ko likt galda – vienīgi melna kafija, marmelāde un rupjmaize. Tā dzima tradīcija, kas tika ievērota visu Kara skolas pastāvēšanas laiku. Šodien Melnās kafijas vakara tradīciju turpina Nacionālā aizsardzības akadēmija. Vareļi kļuva par Kara skolas svētvietu. Pēc kapteiņa Jāņa Borkovska-Zemgala meta izveidoja pieminekli, ko Kara skolas kadeti 1935. gadā atklāja pie Vareļu mājām.

1919. gada 1. decembrī Kara skolā tika atsāktas mācības un šis datums tika pasludināts par Kara skolas oficiālo dibināšanas dienu. Savukārt 1920. gada maijā, pēc saīsināta sešu mēnešu apmācības kursa, leitnanta pakāpi saņēma 300 skolas pirmā izlaiduma kadeti.

Kara skola darbojās līdz 1940. gada rudenim, kad padomju okupācija izbeidza virsnieku sagatavošanu Latvijas armijai. No 1920. līdz 1940. gadam Kara skolai bija 14 izlaidumi un to beidza 1634 virsnieki. Kara skolā tika sagatavoti arī 429 rezerves virsnieki un aptuveni 900 virsniekvietnieki.

Dalies ar šo ziņu