ANO Drošības padome atbalsta miera uzturētāju nosūtīšanu uz Centrālāfrikas Republiku

Konfliktu zonas
LETA--AFP
Centrālāfrika
Foto: Foto: un.org

ANO Drošības padome ceturtdien vienbalsīgi atbalstīja 12 000 ANO miera uzturētāju nosūtīšanu uz Centrālāfrikas Republiku (CĀR), lai novērstu krīzes padziļināšanos valstī.

ANO Drošības padome atbalsta miera uzturētāju nosūtīšanu uz Centrālāfrikas Republiku

Francijas iesniegtā rezolūcija paredz, ka uz CĀR tiks nosūtīti līdz 10 000 karavīru un 1800 policistu.

ANO miera uzturēšanas operācija 15. septembrī pārņems atbildību no CĀR jau izvietotajiem 2000 Francijas un 6000 Āfrikas Savienības (ĀS) karavīriem.

Miera uzturēšanas operācijas prioritātes būs civiliedzīvotāju un humānās palīdzības piegādes konvoju aizsardzība, kārtības uzturēšana, politiskās pārejas atbalstīšana un cilvēktiesību ievērošanas atbalstīšana.

Eiropas Savienība (ES) solījusi uz CĀR nosūtīt vēl 800 karavīru.

Haoss Centrālāfrikas Republikā sākās, kad nemiernieku koalīcija "Seleka" ("Alianse") pagājušā gada 24.martā gāza prezidentu Fransuā Bozizē. Nemiernieki sagatavoja ceļu tam, ka valstī, kur vairums iedzīvotāju ir kristieši, pirmo reizi prezidenta amatā nokļūst viens no nemiernieku līderiem musulmanis Mišels Džotodija.

Viņš oficiāli izformēja grupējumu "Seleka", bet tā biedri - pārsvarā musulmaņu karotāji - sāka izlaupīt un dedzināt ciematus, kā arī slepkavot iedzīvotājus, kuri nebija aizbēguši.

Reaģējot uz šiem notikumiem, kristieši izveidoja savas zemessardzes vienības, kas sāka uzbrukt musulmaņiem.

Bažījoties par tālāku situācijas pasliktināšanos, Francija un Āfrikas Savienība nosūtīja uz CĀR savus karavīrus. Starptautiskā militārā misija CĀR tiek īstenota, balstoties uz ANO mandātu.

Pakļaujoties Āfrikas līderu spiedienam, Džotodija 10. janvārī demisionēja. CĀR parlaments - Nacionālā pārejas padome - pagaidu prezidenta amatā iecēla Katerinu Sambu-Panzu.

Vardarbība, bailes no uzbrukumiem un pārtikas trūkums spiedis ceturto daļu valsts iedzīvotāju pamest savas mājas. ANO un palīdzības organizācijas aplēsušas, ka humānā palīdzība nepieciešama vismaz diviem miljoniem cilvēku.

Neskatoties uz Francijas un Āfrikas Savienības karavīru klātbūtni, vardarbība CĀR turpinās, un kristiešu zemessardzes vienības atriebjas musulmaņiem. ANO Bēgļu lietu pārvalde (UNHCR) atzinusi, ka sevišķi lielam riskam pakļauti tieši musulmaņi, kas valstī ir mazākumā.

Dalies ar šo ziņu