
Mali armija ar Francijas atbalstu atspiedusi islāmistus
Mali valdības karaspēks ar Francijas kontingenta atbalstu piektdien atspiedis islāmistu kaujiniekus no stratēģiski nozīmīgās Konas pilsētas.
Rietumvalstis, īpaši bijusī koloniālā metropole Francija, pauda lielu satraukumu pēc tam, kad ceturtdien Kona, kas atrodas 600 kilometrus uz dienvidiem no Mali galvaspilsētas Bomako, krita ar "Al Qaeda" saistīto islāmistu nemiernieku rokās.
Francijas prezidents Fransuā Olands paziņoja, ka Parīze mierīgi nenoraudzīsies, kā islāmisti turpina virzīšanos uz dienvidiem.
Parīze norādījusi, ka tās iesaistīšanās karadarbībā Mali ir saskaņā ar decembrī pieņemto ANO Drošības padomes rezolūciju, ar kuru tika sankcionēta Āfrikas valstu vadītu intervences spēku izveidošana.
Savukārt Francijas vēstnieks ANO Žerārs Aro uzsvēris, ka Francijas militārās operācijas "turpināsies tik ilgi, cik nepieciešams".
Tikmēr Pentagons paziņojis, ka arī apsver iespējas iesaistīties Mali operācijās, sniedzot atbalstu franču kontingentam, tostarp nododot tam izlūkošanas informāciju, nodrošinot tā apgādi un piešķirot bezpilota lidmašīnas.
Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss apstiprinājis, ka franču lidmašīnas devušas gaisa triecienus islāmistu nemierniekiem, lai nepieļautu, ka viņu rokās nonāk visa Mali teritorija.
Vienlaikus viņš atteicās atbildēt uz jautājumu, vai franču karavīri ir iesaistīti arī sauszemes operācijās.
Francijas iejaukšanās nekavējoties mainījusi spēku samēru, un, kā vēsta vietējie iedzīvotāji, valdības karaspēks jau atguvis Konu.
Tomēr militārie eksperti šaubās, vai piektdienas operācijas ir sākums vispārējam uzbrukumam, lai atgūtu visu Mali ziemeļu daļu, jo tam nepietiekot nedz sauszemes spēku, nedz bruņojuma.
Tuaregu nemiernieki un citas separātistu kustības, kā arī kaujinieku grupējumi, kas saistīti ar "Al Qaeda", izmantoja pagājušā gada martā notikušo apvērsumu, lai sagrābtu savā kontrolē Mali ziemeļus, kur islāmisti kopš tā laika ieviesuši nežēlīgu šariata režīmu.
Tagad Mali valdība un starptautiskā sabiedrība cer panākt vienošanos ar dažiem nemiernieku grupējumiem, lai kopīgi vērstos pret islāmistiem.
Tomēr Mali valdības un atsevišķu nemiernieku grupējumu sarunas, kas otrdien bija paredzētas Burkinafaso, atliktas līdz 21.janvārim.
LETA--REUTERS