Neraugoties uz Sīrijas pamiera neveiksmi, ANO sūtnis savus centienus turpinās

Ārvalstīs
Sargs.lv

Neraugoties uz Sīrijas pamiera neveiksmi, ANO sūtnis savus centienus turpinās

Neraugoties uz Sīrijas pamiera neveiksmi, ANO un Arābu līgas sūtnis Lahdars Brahimi neatteiksies no centieniem panākt konflikta atrisinājumu, apliecināja diplomāti.

Sagaidāms, ka Brahimi novembrī iesniegs ANO Drošības padomē jaunus priekšlikumus ar mērķi panākt, ka Sīrijas prezidents Bašars al Asads un opozīcija uzsāk politiskas sarunas, noradīja ANO diplomāti.

Lai spriestu par Sīrijas krīzi, sūtnis jaunnedēļ dosies uz Krieviju un Ķīnu, kas līdz šim Drošības padomē bloķējušas mēģinājumus pieņemt rezolūcijas, kurās Damaskai būtu draudēts ar sankcijām.

Brahimi iepriekš nāca klajā ar ierosinājumu musulmaņu svētku "Eid al Adha" četrās dienās ievērot pamieru. Kā Damaskas valdība, tā arī nemiernieku grupējumi, tiesa - ne visi, solīja pamieru ievērot, tomēr kaujas atsākās tikai dažas stundas pēc pamiera sākuma.

Valdība un opozīcija vaino viena otru pamiera neveiksmē, turklāt opozīcija arī kritizē pašreizējo ANO sūtni Brahimi. Arī iepriekšējais sūtnis Kofi Annans izpelnījās opozicionāru nopēlumu.

Brahimi "nākamā mēneša sākumā atgriezīsies ar dažām idejām attiecībā uz Drošības padomes aktivitātēm", apliecināja augsta ranga diplomāts.

"Politiskais process nesāksies, līdz Asads un opozīcija nebūs viens otru sakāvuši tik lielā mērā, ka vairs nav izvēles. Viņi tur vēl nav nokļuvuši, bet Brahimi ir dažas idejas," piebilda cits Drošības padomes diplomāts.

"Brahimi ne mirkli nav izliecies, ka pamieram ir lielas izredzes uz panākumiem," atgādināja Ņujorkas Universitātes Starptautiskās sadarbības centra pārstāvis Ričards Govens.

"ANO diplomāti viņu par šo neveiksmi nevaino. Sīrijas pilsoņi varētu būt mazāk piedodoši, bet viņi pavisam noteikti attiecībā uz ANO jau ir atmetuši visas cerības. Brahimi var turpināt darboties pēc "Eid al Adha" svētkiem, un viņam tas ir jādara."

Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011.gada marta, un saskaņā ar Londonā bāzētās aktīvistu organizācijas "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) datiem tajā dzīvību ir zaudējuši 35 000 cilvēku - abu pušu karotāji un mierīgie iedzīvotāji. Atbilstoši oficiālās Damaskas datiem bojāgājušo skaits ir trīs reizes mazāks.

ANO ir pārstājusi veikt nemieros nogalināto uzskaiti, un neatkarīgu apstiprinājumu SOHR aplēsēm nav iespējams gūt.

Rietumi un arābu valstis ar ANO Drošības padomes starpniecību cenšas panākt Sīrijas prezidenta Bašara al Asada aiziešanu no amata, uzskatot, ka tādējādi tiks apturēta vardarbība, taču viņu centienus bloķē Krievija un Ķīna, kas apgalvo, ka iejaukšanās no ārpuses novedīs pie Sīrijas konflikta eskalācijas.

Sīrijas varas pārstāvji norāda, ka sastop lieliski bruņotu kaujinieku pretestību, kas saņemot palīdzību no ārzemēm.

Savukārt Irāna apsūdz Turciju un Persijas līča valstis, ka tās, slepeni vienojoties ar ASV un Izraēlu, ar ieročiem apgādā Sīrijas nemierniekus, lai panāktu tuva Teherānas sabiedrotā - Sīrijas prezidenta Asada - gāšanu.

Satraukumu par to, ka ārvalstu džihādistu klātbūtne Sīrijā var novest pie konflikta radikalizācijas, šomēnes pauda ANO komisijas locekļi, kas izmeklē cilvēktiesību pārkāpumus konflikta plosītajā Sīrijā.

LETA--AFP

Dalies ar šo ziņu