Kofi Annans atkāpjas no ANO un Arābu līgas īpašā sūtņa amata Sīrijā

Ārvalstīs
Sargs.lv

Kofi Annans atkāpjas no ANO un Arābu līgas īpašā sūtņa amata Sīrijā

Kofi Annans ceturtdien, 2.augustā, paziņojis par atkāpšanos no ANO un Arābu līgas īpašā sūtņa amata Sīrijas jautājumā, jo nav spējis pārliecināt prezidentu Bašaru al Asadu pieņemt viņa miera plānu.

Par to "ar dziļu nožēlu" pavēstījis ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns. Apvienotās Nācijas un Arābu līga bijušo ANO ģenerālsekretāru un Nobela Miera prēmijas laureātu Annans sūtņa amatam izvēlējās 23.februārī.

Lai gan Asads formāli piekrita Annana piedāvātajam sešu punktu miera plānam, taču tā arī nekad nav sācis to pildīt.

Kā teikts paziņojumā, Annans pavēstījis, ka nevēlas pagarināt savas pilnvaras, kuras beidzas 31.augustā. Bans uzsācis konsultācijas ar Arābu līgu par viņa iespējamā pēcteča izvēli.

Pats Annans, komentējot savu lēmumu, vēlāk preses konferencē Ženēvā izteicās, ka nav saņēmis "visu to atbalstu, kuru pelnījis uzdevums".

"Pieaugoša militarizācija uz vietas un vienprātības trūkums [ANO] Drošības padomē fundamentāli mainīja manu lomu," piebilda Annans.

Vienlaikus viņš atzina, ka Asadam "agrāk vai vēlāk" nāksies atteikties no varas, un pauda cerību, ka viņa pēctecim īpašā vēstnieka amatā veiksies labāk.

Reaģējot uz Annana paziņojumu par savu atkāpšanos, tiek gatavota rezolūcija ANO Ģenerālajai asamblejai, kurā pausts nosodījums Drošības padomei par nespēju reaģēt uz krīzi Sīrijā.

Kā norāda eksperti, Annana paziņojums ir nepārprotams signāls, kas liecina, ka mēģinājumi atrisināt Sīrijas krīzi politiskā ceļā cietuši neveiksmi.

Līdz šim mēģinājumus Drošības padomē pieņemt rezolūciju, kurā tiktu noteiktas sankcijas pret Bašara al Asada režīmu, bloķējusi Krievija un Ķīna.

Lai apstiprinātu rezolūciju Ģenerālajā asamblejā, pietiek ar vienkāršu vairākumu no 193 ANO dalībvalstīm, taču šī rezolūcija nebūs tiesiski saistoša.

Rezolūcijas projektu sagatavojusi Saūda Arābija, kas atklāti atbalsta Sīrijas nemierniekus. Rezolūcijas tekstā nosodīta Asada valdība par smago ieroču izmantošanu un par atteikšanos atvilkt armiju no dzīvojamajiem rajoniem. Tomēr, cenšoties nodrošināt nepieciešamo balsu skaitu, no teksta svītrota nepārprotama prasība Asadam atkāpties no amata, vēsta diplomāti.

Tikmēr Sīrijā turpinās kaujas. Sīrijas armija apšauda nemiernieku pozīcijas lielākajā valsts pilsētā Halebā. Sadursmes turpinās arī Hamā un Damaskā.

Saskaņā ar cilvēktiesību aktīvistu datiem kopš pagājušā gada marta, kad Sīrijā sākās nemieri, upuru skaits jau pārsniedzis 20 000, no kuriem lielākā daļa bijusi neapbruņotas civilpersonas.

Savukārt plašsaziņas līdzekļi informē, ka Tartūsā tuvāko dienu laikā gatavojas ierasties trīs Krievijas desantkuģi. Uz katra no tiem atrodoties 120 jūras kājnieki un bruņutransportieri.

LETA/AFP/BBC

Dalies ar šo ziņu