Rasmusens: 2011.gads bija ne tikai izdevumu samazināšanas, bet arī cerību gads

Ārvalstīs
Sargs.lv

Rasmusens: 2011.gads bija ne tikai izdevumu samazināšanas, bet arī cerību gads

NATO ģenerālsekretāra Andersa Foga Rasmusena 2011.gada ziņojums.

Daudzi atcerēsies 2011.gadu kā taupības laiku. Bet šis bijis arī cerību gads. Starptautiskā sabiedrība apvienojās, lai aizsargātu tos, kam tas bija vajadzīgs. Liela daļa arābu pasaules izvēlējās jaunu ceļu. Un Eiropa sabiedrotie pierādīja, ka spēj vadīt NATO operācijas.

NATO 2011. gads bijis viens no darbīgākajiem.

 No Lībijas līdz Afganistānai un Kosovai, no Vidusjūras līdz Indijas okeānam – Alianse sargāja savus pilsoņus un aizstāvēja savas vērtības.

Mēs nodrošinājām, ka Afganistānas drošības spēki sāk pārņemt vadību lielā daļā provinču. Mēs veiksmīgi noslēdzām apmācības misiju, kas ir uzlabojusi Irākas drošības spējas. 2011.gads bija reformu gads. Mēs sākām nozīmīgas reformas, lai mainītu mūsu struktūras, palielinātu efektivitāti un samazinātu izdevumus. Tai pat laikā mēs stiprinājām savas spējas daudzās jomās, ieskaitot kiberaizsardzību. Mēs palielinājām sadarbību ar Eiroatlantiskās zonas, Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīm, kā arī ar citām pasaules valstīm. Transatlantiskā Alianse, par spīti ekonomiskajai krīzei, kārtējo reizi ir apliecinājusi spēju uzņemties saistības, attīstīt aizsardzības spējas un savietojamību.

2011.gadā tika pārbaudīta jaunā stratēģiskā koncepcija.

Gada sākumā reti kurš iedomājās, ka NATO tiks aicināta palīgā aizsargāt Lībijas iedzīvotājus. Bet 31.martā NATO uzsāka rīkoties, pamatojoties uz vēsturisko ANO Drošības padomes rezolūciju 1973. Mēs izglābām ļoti daudzu cilvēku dzīvības. Un pēc septiņiem mēnešiem šī misija tika veiksmīgi pabeigta. Kad es 31.oktobrī viesojos Tripolē, Nacionālās Pārejas padomes priekšsēdētājs Džalils sacīja: „NATO vienmēr paliks visu Lībijas ļaužu sirdīs.”

Operācija „Unified Protector” bija viena no ievērojamākajām NATO vēsturē.

Tā pierādīja Alianses spēku un spēju pielāgoties. Eiropas sabiedrotie un Kanāda uzņēmās vadību, ASV nodrošināja svarīgākās spējas, NATO komandstruktūra apvienoja visus iesaistītos kopējam mērķim. Šī operācija atklāja jaunu sadarbības līmeni ar mūsu reģionālajiem partneriem, kas aicināja NATO uzsākt operāciju un paši aktīvi iesaistījās. Šī misija pierādīja arī lielisku sadarbību ar citām organizācijām, to skaitā ANO, Arābu Līgu un Eiropas Savienību.

Šie sasniegumi ļauj man ar pārliecību sagaidīt 2012.gadu. Ir skaidrs, ka ekonomikas krīze, visticamāk, paliks dominējošais faktors, un lēmumi, kas tiks pieņemti šogad, ietekmēs pasauli nākamās desmitgades. Mūsu uzdevums ir šīs krīzes iespaidā kļūt stiprākiem. Mēs varam smelties spēku Ziemeļamerikas un Eiropas drošības nedalāmībā. NATO ir drošības garants, kas ir izturējis laika pārbaudi nu jau sešas desmitgades un katru gadu sniedz atbalstu sabiedrotajiem.

Viens no nozīmīgākajiem 2012.gada notikumiem būs maijā gaidāmais Čikāgas samits.

Šī būs iespēja no jauna nostiprināt mūsu nozīmīgo transatlantisko saikni un dubultot pūles, lai nākotnē daudz efektīgāk garantētu drošību. Mēs pieņemsim nozīmīgus lēmumus NATO nākotnei.
Afganistāna ir mūsu lielākā operācija, kurā iesaistījušās 130 000 karaspēka vienību no plašākās koalīcijas pasaules vēsturē. 50 sabiedrotie un partneri ir cieši apņēmušies izdarīt visu, lai šī valsts nekad vairs nekļūtu par teroristu bāzes zemi. Afganistāna dodas pareizā virzienā, un pārejas posms, kas noslēgsies 2014.gadā, jau ir veiksmīgi sācies. Afganistānas spēki kļūst arvien pārliecinātāki un spējīgāki, un mūsu uzdevums arvien vairāk būs uzņemties galvenokārt atbalsta un apmācības funkcijas. Bet Čikāgas samitā tiks pierādīta mūsu ilgtermiņa iesaiste Afganistānā, kas turpināsies arī pēc 2014.gada.

Čikāgā tiks pieņemti lēmumi par mūsu aizsardzības spēju attīstību. Operācijas laikā Lībijā ASV nodrošināja vairākas svarīgas spējas, piemēram, lidaparātu uzpildīšanu gaisā un precīzo munīciju. Ir svarīgi, lai šādas spējas būtu pieejamas daudz plašākam sabiedroto lokam. Mūsu ekonomiskajā situācijā attīstīt šādas dārgas spējas būs sarežģīti, tomēr tas ir izdarāms, turklāt nepieciešams, lai mēs varētu arī nākotnē atbildēt uz šādiem drošības izaicinājumiem. Atbilde ir meklējama „gudras aizsardzības” iniciatīvā – sasniegt labākus rezultātus, maksājot mazāk, bet vairāk sadarbojoties. Čikāgas samitā mēs uzsāksim „gudras aizsardzības” projektus, lai katrs sabiedrotais varētu iesaistīties vēl labākas Alianses veidošanā.

NATO pretraķešu aizsardzības sistēma, kas paredzēta, lai aizstāvētu Eiropas sabiedrotos, teritoriju un bruņotos spēkus pret ballistisko raķešu draudiem, ir „gudras aizsardzības” labākais piemērs. Mēs jau esam sasnieguši lielu progresu. Līdzās ASV ieguldījumam arī daudzi sabiedrotie, to skaitā Turcija, Polija, Rumānija, Spānija, Nīderlande un Francija ir devušas nozīmīgu ieguldījumu, kas tiks apvienots NATO komandvadības sistēmā. Tās galvenie elementi jau ir veiksmīgi pārbaudīti, un es ceru, ka līdz Čikāgas samitam visi šīs komandsistēmas komponenti jau veiksmīgi strādās.

NATO 2011.gadā ir daudz darījusi partnerības stiprināšanā.

NATO-Krievijas sadarbība ir nozīmīga gan Eiroatlantiskās zonas, gan visas pasaules kontekstā. Operācijā Afganistānā ir iesaistījušās 23 partnervalstis. Un operācija Lībijā nebūtu tik veiksmīgi izdevusies bez mūsu partneru atbalsta šajā reģionā un visā pasaulē. Čikāgas samitā mēs novērtēsim partneru iesaisti, uzņemoties atbildību par drošību kopā ar mums.

Čikāgā mēs runāsim par saistību realizēšanu. Arī par personīgo ieguldījumu, kas ir Alianses panākumu pamatā - gan civilie darbinieki, gan militārpersonas, kas strādā operāciju rajonos un štābos, lai aizsargātu mūsu 900 miljonus iedzīvotāju.

Pēc nato.int

Dalies ar šo ziņu