
Šogad lielāka vērība jāpievērš cīņai pret kibernoziedzību
NATO Review Miko Hiponens, interneta drošības uzņēmuma "F-Secure" vadītājs, stāsta par jaunajiem kiberdraudiem, kas mūs var sagaidīt 2012.gadā.
Kas mūs gaida 2012.gadā? Ir daži notikumi, kurus varam droši prognozēt – mēs pieredzēsim vēl vairāk noziegumu. Tādu, kādus sarīkoja „Anonymus group”. Bet svarīgākais ir tas, ka mēs pārliecināsimies – daudzās pasaules krīzēs būs nozīmīgas arī kiberdrošības elements. Visticamāk, jebkurš konflikts starp tehniski attīstītām valstīm iesaistīs arī kiberuzbrukumus. Šīs izmaiņas risinās jau šobrīd, mūsu paaudzes laikā, un ir grūti prognozēt, kā tas beigsies.
Mēs esam pieraduši raizēties tikai par noziedzniekiem, kas mīt mūsu apkārtnē. Bet interneta vidē mums jāpiesargās arī no noziedzniekiem, kas dzīvo citās valstīs. Internetā pilsētu un valstu robežas nepastāv.
Mūsdienās datorvīrusi nav vienkārši hakeru radītas spēlītes, lai padižotos citu hakeru priekšā.
Datorvidē darbojas rūdīti noziedznieki, kas ar saviem uzbrukumiem pelna miljonus. Tie ir noziedznieki, kas vēlas piekļūt jūsu datoram, jūsu „Paypal” parolēm un kredītkaršu kodiem.
Cilvēkiem, kam ir labas zināšanas datorzinātnēs, bet mazas iespējas atrast labu darbu, pievienoties kibepasaules kriminālajiem grupējumiem ir liels vilinājums. Šajā vidē tiek radīti un pārdoti vīrusi, Trojas zirgi un citas kaitnieciskas programmas.
Starptautiskā sabiedrība vēl nav novērtējusi šīs problēmas patiesos mērogus. Policija un juristi jau cīnās ar straujo tiešsaistes noziegumu skaita pieaugumu. Bet viņu resursi un ekspertīze šajā jomā ir ļoti ierobežoti.
Nedz cietušie, nedz izmeklētāji parasti pat neapjauš šī noziedzīgā tīkla plašumu. Cīņa pret kibernoziedzniekiem bieži vien ir pārāk lēna, šie cilvēki reti kad tiem arestēti, sodi nav pietiekoši bargi, īpaši salīdzinot ar tiem, kas tiek piemēroti par krimināli sodāmiem pārkāpumiem reālajā dzīvē.
Tā nav pareizā ziņa, ko sūtīt kibernoziedniekiem. Tieši tāpēc noziegumu skaits kiberpasaulē arvien pieaug. Šos cilvēkus motivē potenciāli liela nauda un relatīvi maza iespēja tikt pieķertam un sodītam.
Arī valsts iestāžu un valdības datori ir pakļauti kibernoziedzības draudiem.
Mūsu paaudze bija pirmā, kas sāka strādāt tiešsaistē. Mums jādara viss, lai arī nākamās paaudzes spētu bez bažām izmantot kibertelpu.
Pēc nato.int materiāliem