
Persijas līcim tuvojas jau otrais ASV aviācijas bāzes kuģis
Jau otrais ASV aviācijas bāzes kuģis ieradies Persijas līča reģionā, 10.janvārī pavēstīja Pentagons, dēvējot to par kārtējo pasākumu un noliedzot jelkādu saistību ar pieaugošo spriedzi attiecībās ar Irānu.
Aviācijas bāzes kuģis USS Carl Vinson, uz kura klāja atrodas 80 lidmašīnas un kuru pavada kreiseris un eskadras mīnu kuģis, 9.janvārī ieradies ASV Piektās flotes atbildības reģionā. Šajā reģionā ietilpst Persijas līcis, Sarkanā jūra, Omānas līcis un Indijas okeāna daļas. Pentagona preses pārstāvis Džons Kērbijs apliecināja, ka USS Carl Vinson neatrodas līcī un nav izkuģojis caur Hormuza šaurumu - stratēģiski svarīgo naftas tranzītceļu, ko Teherāna solījusi bloķēt, ja tās attiecības ar Rietumiem saasināsies. USS Carl Vinson atslogos citu aviācijas bāzes kuģi, kas atrodas šajā reģionā, sacīja Kērbijs.
„Kuģa izvietošana šajā reģionā atbilst ierastajai lietu kārtībai un ir sen plānota - tur nav nekā neparasta,” skaidroja amatpersona. „Bāzes kuģu trieciena grupējumu skaits, kas ir saistīts ar šī atbildības reģiona galveno pavēlniecību, mainās visu laiku, un tā tas ir bijis vienmēr.
Fakts, ka tagad atbildības reģionā ir divi bāzes kuģi, nav norāde uz kaut ko īpašu attiecībā uz Irānu,
uzsvēra Kērbijs. „Mūsu bruņoto spēku stāvoklī šajā reģionā nav nekādu izmaiņu.” Neraugoties uz Pentagona noliegumiem par spēku koncentrāciju reģionā, arī aviācijas bāzes kuģis USS Abraham Lincoln atrodas Indijas okeānā un ir ceļā, lai pievienotos USS Carl Vinson, apliecināja ASV karaflotes amatpersonas.
Krievijas Drošības padomes priekšsēdētājs Nikolajs Patruševs jau paziņojis, ka pastāv reālas briesmas par ASV uzbrukumu Irānai. „Pastāv konflikta militāras eskalācijas iespēja, uz ko amerikāņus skubina Izraēla,” Krievijas laikrakstam Kommersant sacīja Patruševs. „ASV Irānu uzskata par savu galveno problēmu. Viņi cenšas to pārvērst no ienaidnieka lojālā partnerī, un, lai to panāktu, mēģina jebkādiem līdzekļiem tur nomainīt valdošo režīmu,” norādīja amatpersona.
„Runas par to, ka irāņi radīs atombumbu teju vai nākamajā nedēļā, mēs dzirdam jau daudzus gadus. Tas, ka Teherānas kodolprogrammā būtu militārs elements, joprojām nav pierādīts, tomēr tas neliedz ASV aizsardzības ministram apgalvot, ka trieciens pret Irānu tik un tā tiks īstenots," savu pārliecību pauda Krievijas Drošības padomes priekšsēdētājs.
Irāna 10.janvārī paziņoja, ka tai esot konkrēti pierādījumi par ārvalstu spēku saistību ar trešdien notikušo kārtējo irāņu kodolzinātnieka slepkavību, un pieprasīja, lai ANO Drošības padome šo uzbrukumu nosodītu.
Teherāna jau iepriekš brīdinājusi, ka gadījumā, ja rietumvalstis vērstu pret Irānu jaunas sankcijas, tā varētu bloķēt naftas transportu Hormuza šaurumā, caur kuru tiek vesta vairāk nekā trešdaļa no pasaules kopējā tankkuģos pārvadātās naftas apjoma.
LETA—AFP