
Pentagons situāciju Korejas pussalā nosauc par mierīgu
ASV armija nav novērojusi nekādas neparastas Ziemeļkorejas armijas kustības pēc valsts līdera Kima Čenira nāves un situācija Korejas pussalā saglabājas mierīga, paziņoja Pentagons.
„Mēs neesam novērojuši nekādas neparastas Ziemeļkorejas armijas kustības. Šķiet, ka pussalā notiek relatīvi gludas pārmaiņas un mēs ceram, ka tā arī turpināsies,” pavēstīja Pentagona preses pārstāvis Džordžs Litls.
Dienvidkorejā dislocētajiem 28 500 amerikāņu kareivju nav mainīts gatavības statuss un pēdējās dienās nav nekādu pazīmju par spriedzi pie demilitarizētajā zonā starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju. „Pašlaik šajā zonā ir mierīgi un tā mēs vēlētos to redzēt arī turpmāk,” preses konferencē Pentagonā paziņoja kapteinis Džons Kērbijs.
ASV, kura uzņēmusies līgumsaistības aizsargāt Dienvidkoreju un Japānu, cieši seko līdzi varas nodošanas procesam pēc Kima Čenira nāves, un prezidenta Baraka Obamas administrācija publiskos paziņojumos pieturas pie piesardzīga toņa.
Sēras turpinās, cieņa nelaiķim jāapliecina vairākkārt
Ziemeļkorejas galvaspilsētā turpinās atvadīšanās no tās mirušā līdera Kima Čenira. Varasiestādes liek apliecināt cieņu nelaiķim trīs reizes dienā, turklāt sēru rituāli kļuvuši par pārbaudījumu iedzīvotāju lojalitātei pret komunistu dinastiju, ceturtdien apliecināja Seulas Soganas universitātes profesors Kims Jonso.
Salīdzinot, kad 1994.gadā nomira Kima Čenira tēvs Kims Irsens, sēru vietu bija pietiekami apmeklēt tikai vienu reizi dienā. „Tas ir dziļi ziemeļkorejiešu apziņā - apliecināt sēras vislielākajā pakāpē, kad ir nomiris augstākais līderis, lai izvairītos no viņu lojalitātes apšaubīšanas,” sacīja profesors, kurš ir intervējis daudzus ziemeļkorejiešu pārbēdzējus. „Viņi ir mācījušies no pieredzes - jo spēcīgāk viņi izpauž savas sēras, jo labāk.”
„Sēras savā ziņā notiek piespiedu kārtā un tiek mobilizētas,” sacīja Kims Jonso, piebilstot, ka iedzīvotājiem jāapmeklē sēru pasākumi dzīves un darba vietās. Fakts, ka ziemeļkorejiešiem gods Kimam Čeniram ir jāapliecina trīs reizes dienā, nozīmē, ka iedzīvotāji pret viņu jūt mazāku lojalitāti nekā pret viņa tēvu, skaidroja profesors.
LETA-AFP