
Turcija plāno atteikties no obligātās militārās karaklausības
Turcijā uzsākts pētījums, lai izvērtētu citu valstu pieredzi bruņoto spēku personālsastāva komplektēšanā. Turcijas armijas reformu plāns paredz ne tikai pāriešanu uz profesionālo dienestu, bet arī bruņoto spēku skaitlisku samazināšanu.
No 28 NATO dalībvalstīm obligātais militārais dienests (OMD) bez Turcijas vēl saglabājies trīs valstīs – Norvēģijā, Igaunijā un Grieķijā.
Turcijas spēka struktūrās pašlaik ir trīs spēku veidi – sauszemes, jūras un gaisa, kā arī žandarmērija un krasta apsardze. Organizatoriski šīs struktūras ir pakļautas Aizsardzības un Iekšlietu ministrijai.
Turcijas armijas sastāvā ir 613 000 cilvēku, bet kara laikā mobilizācijai var tik pakļauta arī apmācītā rezerve – kopumā 90 000 cilvēku, Turcijā karaklausībai ir pakļauti jaunieši, kas sasnieguši 20 gadu vecumu. Obligātais karadienests ilgst 15 mēnešus, pēc atvaļināšanās no OMD pilsoņi līdz 45 gadu sasniegšanai atrodas rezervistos.
Likums paredz, ka kara gadījumā armijā var iesaukt visus pilsoņus – vīriešus vecumā no 16 līdz 60 gadiem un sievietes – vecumā no 20 līdz 46 gadiem. Attiecībā uz sievietēm likumā ir atruna – kara laikā tiek iesauktas sievietes, kas spējīgas nest ieročus.
Vizma Kaļčeva, Tēvijas Sargs