
Mezjērs iepazīstina ar jauno Bundesvēra reformu
Jaunais Vācijas aizsardzības ministrs Tomass de Mezjērs nācis klajā ar savu Bruņoto spēku reformas koncepciju.
Vācijas Bruņotajos spēkos šī gada pirmajos mēnešos aizsākās vērienīgākā reforma kopš Bundesvēra izveides. Tomēr reforma tika apturēta, jo tās galvenais iniciators — aizsardzības ministrs Karls Teodors cu Gutenbergs — bija spiests demisionēt sakarā ar apsūdzībām plaģiātā, izstrādājot savu diplomdarbu. Par jauno aizsardzības ministru šī gada martā kļuva Tomass de Mezjērs, kas asi kritizēja sava priekšgājēja izstrādāto reformu, norādot, ka tā tapusi sasteigti, izvirzot ambiciozus, nerealizējamus mērķus. Tomass de Mezjērs pāris mēnešu laikā izstrādāja savu reformas koncepciju. «Pārstrādāto» reformu vispirms apstiprināja valdība un armijas pavēlniecība.
Komentējot jaunās reformas pamatnostādnes, Tomass de Mezjērs norādīja:
Tiks samazināts armijas skaitliskais sastāvs un būtiski mainīta komandstruktūra.
Šādu pasākumu pamatā ir gan iekšpolitiskā, gan starptautiskā situācija. Proti, Bundesvērs iesākumā bija domāts valsts aizsardzībai no Varšavas pakta valstīm, un vienu brīdi vācu karavīru skaits sasniedza pat pusmiljonu. Taču līdz ar PSRS sabrukumu un aukstā kara beigām situācija ir būtiski mainījusies — un līdzi tai arī Vācijas Bruņoto spēku uzdevumi. Turklāt no 1993.gada sākās Bundesvēra apakšvienību pakāpeniska iesaistīšanās dažādās miera uzturēšanas operācijās ārvalstīs. Pēc Tomasa de Mezjēra domām, mūsdienās bundesvēram tiek izvirzītas trīs galvenās prasības: kompaktums, mobilitāte un profesionalitāte.
Detalizēta informācija par to, kādas izmaiņas jaunais ministrs ieviesis militārajā reformā, netiek publiskota. Tomēr zināmas dažas svarīgas atšķirības no viņa priekšgājēja izstrādātā reformas plāna. Pirmkārt, jaunajam ministram izdevies panākt, ka militārajam resoram līdz 2015.gadam jāietaupa četri miljardi eiro, nevis 8,3 miljardi. Otrkārt, brīvprātīgo jauniesaucamo skaits samazināts no 15 000 līdz 5000 katru gadu. Treškārt, no 7000 līdz 10 000 palielināts to karavīru skaits, kuri būs atbilstoši sagatavoti, lai kurā katrā brīdī dotos ārvalstu misijā. Turklāt bundesvēram ir jābūt gatavam piedalīties vienlaikus divās plaša mēroga (kopumā 30 000—50 000 dalībnieku) operācijās ārvalstīs vai arī sešās mazākās (kopumā 10 000 dalībnieku) operācijās. Ceturtkārt, Aizsardzības ministrijas personāls tiks samazināts par 30% (no 3500 līdz 2000 cilvēku), nevis par 50%, kā to bija apņēmies Teodors zu Gutenbergs. Piektkārt, Tomass de Mezjērs ieplānojis Bundesvēra skaitlisko sastāvu samazināt no 220 000 līdz 170 000, nevis līdz 185 000 — kā to plānoja viņa priekšgājējs ministra amatā. Militāro darbinieku amatu skaits tiks samazināts no 76 000 līdz 55 000.