
NATO Kiberaizsardzības centra direktors: 2007.gada uzbrukumi bija mācība arī Latvijai un Lietuvai
2007.gadā piedzīvotie vērienīgie kiberuzbrukumi Igaunijā bija kā mācība arī Latvijai un Lietuvai, šādu viedokli intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" pauda NATO kopējā Kiberaizsardzības izcilības centra direktors pulkvedis Ilmars Tamms.
Viņaprāt, Baltijas valstis šajā jomā ir progresējušas. "Neesmu 100% pārliecināts, cik daudz pēc tiem tika ieviests, bet noteikti ir labāka sadarbība starp ieinteresētajām pusēm. Varētu būt, ka ekonomiskā lejupslīde ietekmējusi dažus plānus, kas nav realizējušies, bet es ticu, ka neesam aizmirsuši, kādas var būt sekas un kādi soļi jāsper," norādīja Tamms.
Viņš arī aicināja nenodalīt kiberuzbrukumus no citiem krīzes vadības gadījumiem. "Protams, varbūt esam ievainojamāki tieši attiecībā uz kibertelpu, bet ir jābūt krīzes vadībai, jāveic mācības un vingrinājumi. Jāskatās, vai esošās procedūras ir pietiekamas. Ja nē, jāskatās, kas jādara citādāk. Pretējā gadījumā, ja vēlies investēt daudz naudas un radīt atsevišķu spēku, rodas jautājums, ko tas dara, ja nekas slikts nenotiek. Jābūt arī veselā saprāta loģikai. Piemēram, ja cilvēki ikdienas darbā rūpējas par banku drošību, mēģināsim viņus sagatavot krīzes vadībai un veikt informācijas apmaiņu starp trīs Baltijas valstīm," skaidroja centra vadītājs.
Vaicāts, kādi ir jaunie izaicinājumi, kas radušies pēdējos gados, Tamms norādīja uz Latvijas policijas izmeklēšanu robottīklu lietā, kur identificētas arī vainīgās personas. Viņaprāt, to var uzskatīt par veiksmes stāstu, no kura varēja mācīties. Latvijas informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā jeb CERT.LV gan biznesa portālam "Nozare.lv" nevarēja plašāk komentēt šo lietu, pieļaujot, ka Tamms atsaucies uz gadījumiem, kas vēl ir izmeklēšanā.
Kiberaizsardzības izcilības centra izveide Igaunijā ierosināta 2006.gadā, bet 2008.gadā saņemts nepieciešamais NATO akcepts. Centra misija ir uzlabot spējas, sadarbību un informācijas apmaiņu starp NATO valstīm, kā arī partneriem kiberaizsardzības jomā. Tas piedalās un rīko praktiskus vingrinājumus, vērtē likumu uzlabojumus, rīko apmācības un konferences, konsultē.
Centru izveidoja Igaunija, Latvija, Lietuva, Vācija, Itālija, Slovākija un Spānija, patlaban viena no sponsorvalstīm ir arī Ungārija. Tuvākajā nākotnē gaidāma Polijas, ASV un Turcijas pievienošanās.
Centrs Igaunijā ir desmitais izcilības centrs, kurš ieguvis pilnu NATO akreditāciju. Tas gan neietilpst NATO pārvaldības struktūrā, un to nefinansē organizācija.
LETA