ASV zinātnieku izgudrotais pārklājums padarīs zemūdenes neredzamas

Ārvalstīs
Sargs.lv

ASV zinātnieku izgudrotais pārklājums padarīs zemūdenes neredzamas

ASV zinātnieki no Ilinoisas universitātes četru gadu pētījumos izstrādājuši īpašu pārklājumu zemūdenēm, kuras kļūs pilnībā neredzamas sonāriem un citām ar ultraskaņu strādājošām hidroakustiskajām ierīcēm.

Jaunā pārklājuma darbības princips balstīts nevis skaņas viļņu absorbcijā, bet gan šo viļņu novirzīšanā sānis, padarot zemūdeni neatklājamu ar sonāriem.

Izmēģinot savu atklājumu, universitātes inženieri ar jauno materiālu pārklāja metāla cilindru un iegremdēja to baseinā, kuram vienā galā bija ultraskaņas raidītājs, bet otrā galā — uztverto signālu reģistrācijas ierīce. Eksperimenta laikā cilindra atrašanās baseinā ar ultraskaņu netika atklāta. Turpinot eksperimentēt, ar jauno materiālu tika pārklāti dažāda lieluma un blīvuma priekšmeti, un sonārs nevienu no tiem nespēja atklāt.

Jaunā pārklājuma pamatā ir koncentriskie gredzeni un akustiskās ķēdes, pa kurām tiek novadīti sonāra raidītie skaņas viļņi, tādējādi liekot šiem viļņiem vienkārši apliekties ap ceļā esošu priekšmetu. Standarta militārie sonāri darbojas 1—500 kilohercu frekvencē, un jaunais pārklājums spēj šos viļņus novirzīt. Veicot dažas modifikācijas, jaunais materiāls varēs novirzīt skaņas viļņus vairāku desmitu megahercu frekvencē.

Ilinoisas universitātes inženieru komanda, kas piedalījās jaunā materiāla izstrādē, uzskata, ka to iespējams izmantot arī zemūdenes gaitas neizbēgami radīto trokšņu slāpēšanai. Varēs cīnīties arī pret kavitāciju — mazu gaisa burbulīšu veidošanos ūdenī, kad zemūdene pārvietojas ar lielu ātrumu. Šo burbulīšu pārsprāgšanas skaņa ir saklausāma no citām zemūdenēm.

Vizma Kaļčeva, Tēvijas Sargs

Foto: Tess Watson, Creative Commons Licence.

Dalies ar šo ziņu