Reportāža: Ēģipte panāk Mubāraka valdīšanas beigas

Ārvalstīs
3B6383675D834EE78BCBEFB3B2D1C615.jpg

Reportāža: Ēģipte panāk Mubāraka valdīšanas beigas

Lielākā daļa Ēģiptes 83 miljonus lielās nācijas — gados jauni cilvēki — neatceras citu valsts vadītāju, jo visā viņu dzīves laikā līdz šim bija valdījis tikai viens prezidents Hosnī Mubāraks. Viņa vara šķita tik stabila, ka demonstrācijas mērogi un spēks Kairas centrā pārsteidza daudzus — pat visai nopietnus ekspertus.

Tas bija negaidīti ASV un Eiropas Savienībai, tāpat arī Krievijai, bet, iespējams, ka ēģiptiešus pašu it kā mūžīgā un gluži vai nemirstīgā Mubāraka pēkšņā krišana tomēr tik ļoti nepārsteidza. Vai gan citādi drosmīgajiem un kareivīgajiem jauno cilvēku tūkstošiem, kuri izturēja vairākus nopietnus uzbrukumus, liekot sagrīļoties trīsdesmit gadus valdījušā prezidenta varai, tik ātri pievienotos miljoniem citu ēģiptiešu? Vismaz man lielākā daļa ēģiptiešu, ar kuriem izdevās deviņu dienu laikā aprunāties, neslēpa savu kritisko attieksmi pret veco prezidentu.

Viena daļa bija izdarījusi skaidru izvēli, cenšoties panākt Mubāraka krišanu. Pēc viņu domām, tikai tā esot iespējams panākt pozitīvas pārmaiņas dzīvē, paverot durvis demokrātiskiem procesiem, kam sekotu arī ekonomiskās situācijas uzlabošanās. 

Domāju, pietiekami daudz bija arī to cilvēku, kuri bija ļoti nobijušies kā no darba un ienākumu zuduma pēc ārzemnieku aizbraukšanas (valsti drīz atstāja apmēram miljons cilvēku), tā arī no radikālo spēku — kustības «Musulmaņu brālība» — nākšanas pie varas. Tomēr arī šie ēģiptieši apgalvoja, ka viņiem nepatīkot līdzšinējā kārtība. Viens no viņiem kristietis kopts Hanijs Gali, kas ir labi izglītots tūrisma kompānijas darbinieks, man teica: «Vai tad tu domā, ka man patīk Mubāraka valdīšana! Protams, nepatīk, bet es domāju par to, kas notiks viņa krišanas gadījumā. Tad Ēģiptei būs beigas!» Savu skumjo paredzējumu viņš izteica vairākas reizes.

Attēlā augšā - Nokļūstot revolūcijas epicentrā Tahrīra laukumā, kļuva skaidrs, ka šie cilvēki ir gatavi panākt vecās varas nomaiņu. Lejā - Vismaz divas diennaktis Kairas centrā turpinājās līksmība par Mubāraka atkāpšanos.

Pārliecinājos, ka arī nabadzīgā un tradicionālā musulmaņu kopienā kādā no milzīgās 23 miljonus lielās Kairas rajoniem valda neapmierinātība ar Mubāraku. Vecais zemnieks, lasīt un rakstīt nepratējs Saīds Rovajoms teica, ka jaunajiem neesot nekādu cerību. Nav darba un iespēju nopelnīt, nav izredžu tikt pie dzīvokļa un nav arī iespēju apprecēties. Tāpēc arī 83 gadus vecais vīrs atbalstot varas atņemšanu Mubārakam.

 

Pa kreisi - Neticama aina: pie viena no pasaules septiņiem brīnumiem, proti, ēģiptiešu piramīdām, nav tūristu. Pa labi - Ārzemju tūristu atgriešanās sniegtu ārkārtīgi lielu atbalstu milzu ekonomiskos zaudējumus cietušajai Ēģiptei. Tā uzskata ne tikai apgleznoto papirusu pārdevējs Gizas rajonā Kairā.

Augšā - Situācijai stabilizējoties, Tahrīra laukumā ieradās aizvien vairāk sieviešu. Apakšā - Pie Tahrīra laukuma nākamajā dienā pēc Mubāraka atkāpšanās.


 

 

Visticamāk, valdošais noskaņojums nebija noslēpums arī Ēģiptes bruņoto spēku vadībai, kas jau no pirmās demonstrāciju dienas lika noprast, ka armiju nebūs iespējams izmantot šajos notikumos. Iespējams, tieši tāpēc izdevās izvairīties no tik lieliem nemieriem un asinsizliešanas kā vēlāk Lībijā, kā arī panākt Mubāraka atkāpšanos. Tagad revolūcija beigusies, armija apņēmusies nodrošināt stabilitāti un valsts pārvaldes reformēšanu, kā ar gatavošanos vēlēšanām (6 mēnešu laikā), bet tas jau ir nākamais stāsts.

Atis Klimovičs, Tēvijas Sargs
Autora foto

Dalies ar šo ziņu